مسابقه برای رمزگشایی طومارهای هرکولانیوم با استفاده از نرم افزار اشعه ایکس سه بعدی راه اندازی شد | هوش مصنوعی (AI)

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

فوران کوه وزوویوس در سال 79 پس از میلاد، پمپئی و هرکولانیوم مجاور آن را تخریب کرد، جایی که انفجار شدید گاز داغ صدها طومار باستانی را در کتابخانه یک ویلای لوکس عظیم کربنی کرد.

اکنون، محققان پس از اثبات اینکه یک برنامه هوش مصنوعی می‌تواند حروف و نمادها را از تصاویر پرتو ایکس با وضوح بالا از اسناد شکننده و بازشده استخراج کند، یک مسابقه جهانی برای خواندن پاپیروس‌های سوخته راه‌اندازی می‌کنند.

طومار 2000 ساله هرکولانیوم.
طومار 2000 ساله هرکولانیوم. عکس: The Digital Restoration Initiative/PA

دانشمندان به سرپرستی پروفسور برنت سیلز، دانشمند کامپیوتر در دانشگاه کنتاکی، توانستند با آموزش یک الگوریتم یادگیری ماشینی، جوهر روی سطح و لایه‌های پنهان طومارها را بخوانند تا تفاوت‌های ظریف در ساختار پاپیروس ثبت شده توسط اشعه ایکس را تشخیص دهند. تصاویر.

ما نشان دادیم که چگونه جوهر هرکولانیوم را بخوانیم. این به ما این فرصت را می دهد تا 50، 70، شاید 80 درصد از کل مجموعه را فاش کنیم.» ما قایق را ساخته ایم. اکنون می‌خواهیم همه سوار شوند و با ما کشتی بگیرند.»

برای چالش Vesuvius، تیم Seales نرم افزار خود و هزاران تصویر سه بعدی اشعه ایکس از دو طومار رول شده و سه قطعه پاپیروس را منتشر می کند. امید این است که جوایز 250000 دلاری (207800 پوند) گروه‌های تحقیقاتی جهانی را جذب کند که می‌توانند هوش مصنوعی را بهبود بخشند و رمزگشایی تنها کتابخانه دست نخورده را که از دوران باستان باقی مانده است، تسریع بخشند.

سیلز گفت: “ما در حال برگزاری یک مسابقه هستیم تا بتوانیم توانایی خود را برای استخراج متن بیشتر و بیشتر افزایش دهیم.” رقبا با در دست داشتن تمام کارهای ما روی شانه های ما خواهند ایستاد.

تیم‌هایی که شرکت می‌کنند برای جایزه بزرگ 150000 دلار رقابت می‌کنند که به اولین نفری تعلق می‌گیرد که چهار قسمت متن از لایه‌های داخلی طومارها را قبل از پایان سال 2023 بخواند. جوایز پیشرفت شامل 50000 دلار برای تشخیص دقیق جوهر روی پاپیروس‌ها از 3D X است. اسکن اشعه ای

این دو طومار باز نشده متعلق به انستیتو فرانسه در پاریس هستند و در میان صدها مورد کشف شده در دهه 1750 هستند، زمانی که حفاری در ویلای مدفون یک کتابخانه مجلل از متون فلسفی اپیکوری را نشان داد. تصور می‌شود که این ساختمان عظیم متعلق به یک دولتمرد ثروتمند رومی، احتمالاً لوسیوس کالپورنیوس پیسو کائسونینوس، پدرزن ژولیوس سزار بوده است.

شهر رومی Herculaneum در نزدیکی ناپل، ایتالیا، توسط Vesuvius در سال 79 پس از میلاد به خاک سپرده شد.
شهر رومی Herculaneum در نزدیکی ناپل، ایتالیا، توسط Vesuvius در سال 79 پس از میلاد به خاک سپرده شد. عکس: porojnicu/Getty/iStockphoto

در حالی که جوهر سیاهی که برای نوشتن طومارها استفاده می‌شود روی پاپیروس‌های سوخته دیده نمی‌شود، تصاویر مادون قرمز از قطعات سطحی حروف و نمادهای یونانی را نشان می‌دهند. با مسلح شدن به این تصاویر و تصاویر اشعه ایکس از قطعات مشابه، تیم سیلس الگوریتم خود را برای خواندن حروف از تصاویر اشعه ایکس به تنهایی آموزش دادند. پس از آموزش، الگوریتم می‌تواند متن جدید را در لایه‌های مخفی طومارهای محکم پیچیده شده تشخیص دهد.

سیلز گفت: “انسان نمی تواند این را با چشم خود تشخیص دهد.” جوهر شکاف هایی را پر می کند که در غیر این صورت یک الگوی وافل مانند از الیاف پاپیروس ایجاد می کند. این الگو پوشش داده می شود و پر می شود و من فکر می کنم که تغییر ظریف چیزی است که آموخته می شود.

اکثر طومارهای هرکولانیوم که تاکنون تحلیل شده اند به زبان یونانی باستان نوشته شده اند، اما برخی ممکن است حاوی متون لاتین باشند. همچنین ممکن است اشعاری از سافو یا رساله‌ای که مارک آنتونی در مورد مستی او نوشته است وجود داشته باشد. سیلز امیدوار است شواهدی از فلسفه مسیحیت اولیه بیابد. «در حالی که دیگران دوست دارند برخی از آثار گمشده پیشینیان را ببینند، آنچه من دوست دارم ببینم شواهدی از آشفتگی است که در قرن اول پیرامون توسعه مسیحیت و سنت یهودی-مسیحی در حال تکامل بود. “

قطعه ای از طومار هرکولانیوم.
قطعه ای از طومار هرکولانیوم. عکس: جف کادیک/ خبرگزاری فرانسه/ گتی

استفان پارسونز، کاندیدای دکترا در این تیم، گفت که این فناوری در حد توانایی خواندن جوهر است و پیشرفت‌های رقبا می‌تواند به دستاوردهای چشمگیری در درک طومارها منجر شود. بخش‌هایی که تاکنون مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته‌اند، نامه‌هایی از آثار فیلودموس، درباره رذایل و فضائل متضاد، و دیگران از طوماری درباره تاریخ سلسله هلنیستی را آشکار کرده‌اند.

پارسونز گفت: “من دوست دارم تعجب کنم که در آنجا چیست و دوست دارم انسان هایی را که این چیزها را ساخته اند تصور کنم.” «این یک لحظه باورنکردنی است که کسی بودم که بخشی از این متن را رونمایی کردم. حتی اگر فقط یک یا دو شخصیت باشد، این چیزی است که یک دست انسان نزدیک به 2000 سال پیش نوشته است و تا زمانی که آن را روی صفحه کامپیوترم، نشسته پشت میز یا روی کاناپه‌ام دیدم، دیده نشد. برای من، این یک لحظه فراموش نشدنی از ارتباط در طول زمان است.»

توبیاس راینهارت، استاد زبان و ادبیات لاتین در دانشگاه آکسفورد، می‌گوید: «برای من این ایده که افراد بیشتری با تخصص مناسب برای فکر کردن در مورد این مشکلات قانع‌کننده است. این رقابت وعده می‌دهد که ابزار مؤثرتری برای جلب توجه از حوزه‌ای وسیع و با سرعت در حال توسعه نسبت به رویکردهای پژوهشگران و شرکت‌ها باشد.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

«جهان صغیر بریتانیا برگزیت»: مستند نورفولک یک موفقیت شگفت‌انگیز آلمانی است | نورفولک

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، پرتره غریب و صمیمانه یک …