آژانس بین المللی انرژی اتمی زیردریایی های هسته ای آینده ساخته شده در استرالیا را بازرسی می کند | Aukus

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

رئیس آژانس گفت که ناظر هسته ای سازمان ملل بر بازرسی زیردریایی های هسته ای آینده استرالیا قبل و بعد از استقرار به عنوان بخشی از یک توافقنامه “ضدآب” برای اطمینان از منحرف نشدن مواد شکافت پذیر پافشاری خواهد کرد.

رافائل ماریانو گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) گفت آژانس و شرکای توافقنامه اشتراک هسته‌ای Aukus – ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا – مذاکرات بیشتری در مورد چگونگی اطمینان از عدم تضاد با آن خواهند داشت. با تعهدات خود در زمینه عدم اشاعه.

قرارداد Aukus از خلأ موجود در معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای 1968 استفاده می‌کند که اجازه می‌دهد سوخت هسته‌ای مورد استفاده برای مصارف نظامی غیر انفجاری مانند نیروی محرکه دریایی از بازرسی‌های آژانس معاف باشد.

به عنوان یکی از راه‌های محدود کردن امکان منحرف شدن مواد شکافت‌پذیر به سمت ساخت سلاح، اورانیوم بسیار غنی شده (HEU) در واحدهای برق جوش داده شده به استرالیا تحویل داده می‌شود که در زیردریایی‌هایی که قرار است توسط استرالیا مونتاژ شوند نصب شوند و تا دهه 2040 آماده شوند. .

گروسی گفت که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مذاکرات با استرالیا اصرار می‌ورزد که بازرسانش اجازه خواهند داشت میزان سوخت هسته‌ای موجود در واحدهای مهر و موم شده را قبل و بعد از خروج زیردریایی‌ها به دریا بررسی کنند.

گروسی روز چهارشنبه به خبرنگاران در واشنگتن گفت: “ما باید قبل از رفتن به آب و زمانی که دوباره بازگردد، بررسی کنیم.” “این به روش های فنی بسیار پیچیده نیاز دارد، زیرا واحدهای جوش داده شده وجود خواهد داشت. [but] بازرسان ما می خواهند بدانند داخل آن چیست و آیا وقتی قایق به بندر باز می گردد، همه چیز آنجاست و ضرری نداشته است. این اولین بار است که چنین کاری انجام می شود.»

ما در مورد کاری که آنها قصد انجام آن را دارند بسیار خواستار خواهیم بود. بنابراین فرآیند از هم اکنون شروع می شود. گروسی گفت و گواه پودینگ در مزه کردن است.

قرار است گروسی در ماه ژوئن در مورد پیشرفت توافقنامه های منع اشاعه مربوط به قرارداد Aukus به کشورهای عضو هیئت مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش دهد.

ما قصد داریم یک سیستم ضد آب جامد ایجاد کنیم تا تمام تضمین ها را داشته باشیم. گروسی گفت: اگر نتوانیم این کار را انجام دهیم، هرگز موافقت نمی کنیم.

طرفداران کنترل تسلیحات عموماً از اقدامات پیشگیرانه اتخاذ شده توسط شرکای Aukus استقبال کرده اند، اما ابراز نگرانی کرده اند که سابقه ای که ایجاد می کند می تواند سایر کشورها را تشویق کند تا از خلاء NPT به طور بالقوه برای استفاده از بهانه توسعه نیروی دریایی هسته ای به عنوان راهی برای پنهان کردن کار بر روی آن استفاده کنند. سلاح ها

گروسی گفت: «اگر کشور X می‌خواهد این کار را انجام دهد، اگر بخواهند در چارچوب قانون بمانند، باید دقیقاً همین کار را انجام دهند. «آنها باید نزد ما بیایند. آنها باید آنچه را که قصد انجام آن را دارند اطلاع دهند و باید روند مشورت یا مذاکره را باز کنند.»

چین شدیداً با این توافق مخالفت کرده است و وزارت خارجه این کشور مدعی شده است که شرکای Aukus آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را مجبور به پذیرش آن کرده‌اند.

گروسی گفت: «کشورها احساسات شدیدی نسبت به آن دارند، اما او افزود: «هیچکس مرا مجبور نمی‌کند. هیچ کس آژانس بین المللی انرژی اتمی را مجبور نمی کند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …