رئیس جمهور اسرائیل: جنگ داخلی «در فاصله نزدیک» است | اسرائيل

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهور اسرائیل، در واکنش به اصلاحات برنامه‌ریزی‌شده توسط ائتلاف راست افراطی اسرائیل که اعتراضات گسترده‌ای را در هفته‌های اخیر به راه انداخته، تغییرات جایگزین در قوه قضاییه را اعلام کرده است.

اما دبیر کابینه اسرائیل تایید کرد که ائتلاف پشت این پیشنهاد رئیس جمهور نبوده است.

هرتزوگ در یک سخنرانی شبانه تلویزیونی گفت: «هر کسی که فکر می‌کند جنگ داخلی واقعی، زندگی انسانی، خطی است که ما به آن نخواهیم رسید، هیچ ایده‌ای ندارد.» او هشدار داد: «پرتگاه در فاصله نزدیکی قرار دارد.»

تلاش دولت راست‌گرای نخست‌وزیر بنیامین نتانیاهو برای اعمال تغییرات گسترده در دادگاه‌های اسرائیل، شورش و نگرانی داخلی را در میان متحدان غربی این کشور برانگیخته است. اگر پیشنهاد اولیه تصویب شود، این به معنای نفوذ بیشتر دولت در انتخاب قضات و محدود کردن قدرت دادگاه عالی برای لغو قوانین است.

نکته اصلی اختلاف در بازنگری برنامه ریزی شده اصلاحیه ای در نحوه انتخاب قضات است. در برنامه رئیس جمهور، کمیته انتخاب شامل سه وزیر، رئیس دادگاه عالی، دو قاضی و دو کارمند دولتی خواهد بود که مورد توافق رئیس دادگاه عالی و وزیر دادگستری قرار خواهند گرفت.

یاریو لوین، وزیر دادگستری، گفته است که اقدامات پیشنهادی ائتلاف با دادن نظارت بیشتر به کنست و اختیارات بیشتر دولت بر کمیته ای که آنها را انتخاب می کند، نحوه انتصاب قضات را تغییر می دهد.

رئیس‌جمهور روز چهارشنبه هشدار داد که اسرائیل در نقطه عطفی قرار دارد و تاکید کرد که هفته‌ها در تلاش‌های میانجی‌گری و گفتگو با «هزاران نفر» شرکت داشته است.

رئیس جمهور گفت که اسرائیل “در اعماق یک بحران واقعی” اما همچنین “در مقابل یک فرصت بزرگ” و “در انشعاب در جاده” قرار دارد.

او گفت: “بیشتر اسرائیلی ها خواهان طرحی هستند که هم عدالت و هم صلح را به ارمغان بیاورد.”

یوسی فوکس، دبیر دولت، در توییتر تایید کرد که ائتلاف از طرح رئیس جمهور حمایت نمی کند. وی گفت: «برنامه رئیس جمهور یک طرفه رئیس جمهور است و مورد موافقت هیچ یک از اعضای ائتلاف قرار نگرفته است.

رئیس‌جمهور اسرائیل که نقشش عمدتاً تشریفاتی است، در هفته‌های اخیر مذاکراتی را در تلاش برای میانجی‌گری میان اعضای ائتلاف و مخالفان تغییرات قضایی انجام داده است، اما تایید نکرده است که از طرح حمایت قانون‌گذاران برخوردار است. .

نتانیاهو که می‌گوید هدفش ایجاد توازن میان شاخه‌های حکومت است، اکثریت پارلمانی را همراه با متحدان ائتلاف مذهبی-ملی‌گرای خود در اختیار دارد.

نخست وزیر اسرائیل گفت که سفر برنامه ریزی شده به برلین را کوتاه می کند. یک برنامه سفر اولیه که هفته گذشته منتشر شد، گفت که او روز جمعه بازخواهد گشت. اما در بیانیه جدید آمده است که او روز پنجشنبه بازخواهد گشت.

چندین رسانه عبری گزارش دادند که نتانیاهو همچنین پرواز خود به برلین را در حالی که در حال مذاکره با اعضای ائتلاف بر سر اصلاحات احتمالی در تغییرات قضایی برنامه ریزی شده بود، به تعویق انداخت.

صدها معترض در تلاش برای ایجاد اختلال در حرکت نخست وزیر به برلین در روز چهارشنبه وارد فرودگاه شدند.

وزیر دارایی اسرائیل، بزالل اسموتریچ، اعلام کرد که سفر برنامه ریزی شده خود به پاناما را کوتاه می کند، در عوض تصمیم می گیرد عصر چهارشنبه به اسرائیل بازگردد تا “فرآیند قانون گذاری و گفتگو” را در مورد تغییرات برنامه ریزی شده قضایی هدایت کند. گفت.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

مارک لاتام به دلیل توئیت همجنسگرا هراسی که وزیر کار را از نظر جسمی بیمار کرد، محکوم شد | سیاست نیو ساوت ولز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، پنی شارپ، وزیر محیط زیست …