رئیس جمهور فنلاند در حالی که اردوغان از عضویت در ناتو سخن می گوید به ترکیه سفر می کند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

رئیس جمهور فنلاند ساولی نینیستو ظاهراً برای دریافت اخبار مثبت از آنکارا در مورد پیشنهاد عضویت کشورش در ناتو، این هفته عازم ترکیه خواهد شد.

نیینیستو روز پنجشنبه وارد ترکیه می شود. وی از مناطق ویران شده توسط زلزله ها و پس لرزه های ماه فوریه بازدید خواهد کرد که ده ها هزار کشته برجای گذاشت و میلیون ها نفر دیگر به غذا، آب و سرپناه نیاز داشتند.

نیینیستو روز جمعه در استانبول با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه دیدار خواهد کرد.

دفتر رئیس جمهور فنلاند گفت: علاوه بر بازسازی پس از زلزله، موضوعات مورد بحث، وضعیت ژئوپلیتیک، روابط دوجانبه فنلاند و ترکیه و عضویت فنلاند و سوئد در ناتو است. در بیانیه ای گفت.

سفر نینیستو – آخرین مورد از یک سری سفرهای دیپلماسی شاتل توسط سیاستمداران ارشد فنلاندی که با هدف حمایت از روند درخواست ناتو متوقف شده است – در حالی انجام می شود که اردوغان سیگنال می دهد که می تواند سرانجام برای تصویب این پیشنهاد اقدام کند.

اردوغان در پاسخ به سوال خبرنگاران که آیا ترکیه می تواند عضویت فنلاند را پس از سفر نیینیستو تایید کند، پاسخ داد: “انشاءالله اگر بهترین باشد.”

در بیانیه‌ای طولانی‌تر از رئیس‌جمهور فنلاند آمده است که نینیستو نشان می‌دهد که او می‌خواهد با «رئیس‌جمهور به رئیس‌جمهور» دیدار کند، زمانی که تصمیم ناتو برای برقراری ارتباط با فنلاندی‌ها وجود داشت.

نیینیستو نوشت: “ترک ها امیدوار بودند که در هنگام اعلام این تصمیم من آنجا باشم تا پاسخ را تایید کنم. البته من این دعوت را پذیرفتم و برای دریافت ابراز قصد او خواهم رفت.”

30 عضو ناتو درخواست های فنلاند و سوئد را تایید کرده اند و 28 عضو عضویت خود را تایید کرده اند. تنها ترکیه و مجارستان موفق به انجام این کار نشده اند.

دولت ترکیه، سوئد را متهم می‌کند که نسبت به گروه‌هایی که آنها را سازمان‌های تروریستی می‌دانند و تهدیدهای موجود، از جمله گروه‌های کرد و منتقدان اردوغان، بسیار نرم است.

با این حال، آنکارا گفته است که مشکلات کمتری با عضویت فنلاند دارد.

اولف کریسترسون، نخست وزیر سوئد، روز چهارشنبه در جریان بازدید از برلین، خاطرنشان کرد که در هفته های اخیر نشانه های فزاینده ای مبنی بر آمادگی ترکیه برای تصویب عضویت فنلاند قبل از عضویت سوئد مشاهده شده است.

وی گفت: ما نیز برای چنین شرایطی آمادگی داریم.

کریسترسسون ادامه داد: «ما به هیچ وجه پنهان نمی‌کنیم که ترجیح می‌دهیم با هم به تصویب برسیم، تا کل سفر را دست به دست هم بدهیم. اما “من همیشه این واقعیت را نیز بیان کرده ام که هر … کشور ناتو تصمیمات خود را در مورد تصویب می گیرد و ما برای آن احترام کامل قائل هستیم.”

رهبر سوئد گفت “پیشرفت بسیار خوبی” صورت گرفته است و “ما معتقدیم… آماده تصویب هستیم، اما احترام می گذاریم که تنها ترکیه می تواند تصمیمات ترکیه را بگیرد.”

وی افزود: «البته ما امیدواریم که پس از انتخابات ترکیه روند سریع تصویب شود».

اردوغان به دنبال سومین دوره متوالی ریاست جمهوری در انتخابات 14 مه است.

مقامات ترکیه از یک سری تظاهرات جداگانه در سوئد، از جمله اعتراض یک فعال ضد اسلام که قرآن را در مقابل سفارت ترکیه سوزاند، خشمگین شده اند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …