یک روز دیگر از هرج و مرج اعتصابی در فرانسه در آستانه رای گیری کلیدی در مورد اصلاحات بازنشستگی

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

در فرانسه، مخالفان اصلاحات بازنشستگی رئیس جمهور امانوئل ماکرون، هشتمین دور اعتصابات را روز چهارشنبه برگزار کردند.

این اقدام در حالی صورت گرفت که کمیته مشترکی از سناتورها و قانونگذاران مجلس نمایندگان در حال بررسی این لایحه بحث برانگیز بودند.

آخرین تصویب در روند قانونگذاری برای افزایش سن بازنشستگی از 62 به 64 سال اوج تنش های سیاسی و یک سوال کلیدی را به همراه دارد: آیا این لایحه اکثریت پارلمان را به دست خواهد آورد؟

اتحادیه‌های کارگری امیدوارند که تظاهرات‌های بیشتر در سراسر کشور مخالفت گسترده کارگران را با این طرح که توسط ماکرون به عنوان محور چشم‌انداز او برای رقابتی‌تر کردن اقتصاد فرانسه ترویج شده است، تقویت کند.

نشست هفت سناتور و هفت قانونگذار از مجلس ملی (مجلس سفلی) برای دستیابی به توافق در مورد نسخه نهایی متن بود.

انتظار می رود سنا روز پنجشنبه آن را تصویب کند، زیرا اکثریت محافظه کار آن موافق افزایش سن بازنشستگی هستند، اما وضعیت در مجلس ملی بسیار پیچیده تر است.

ائتلاف میانه رو ماکرون اکثریت خود را در انتخابات پارلمانی سال گذشته از دست داد و دولت را مجبور کرد برای تصویب این لایحه روی آرای محافظه کاران حساب کند.

چپ‌ها و قانون‌گذاران راست افراطی به شدت با این اقدام مخالف هستند.

اریک سیوتی، رئیس جمهوری‌خواهان محافظه‌کار، که خود یک کرسی در مجلس ملی دارد، در روزنامه ژورنال دو دیمانش گفت که «بالاترین منافع ملت… به ما دستور می‌دهد که به اصلاحات رأی دهیم».

اما قانون‌گذاران محافظه‌کار اختلاف نظر دارند و برخی قصد دارند رای مخالف یا ممتنع بدهند، که پیش‌بینی نتیجه در مجلس عوام را سخت می‌کند.

بدون هیچ تضمینی برای اکثریت، دولت مکرون با یک دوراهی مواجه است: رای گیری بعد از ظهر پنجشنبه در مجلس ملی در صورت تصویب، مشروعیت بیشتری به این لایحه می بخشد، اما این خطر وجود دارد که رد شود.

گزینه دیگر استفاده از قدرت ویژه قانون اساسی برای تحمیل لایحه بدون رأی گیری از طریق پارلمان است. اما چنین اقدام غیرمحبوبی باعث انتقاد فوری اپوزیسیون سیاسی و اتحادیه ها در مورد عدم وجود بحث دموکراتیک خواهد شد.

اورلین پرادیه، قانونگذار حزب جمهوریخواه، که مخالف اصلاحات است، گفت که اگر از قدرت ویژه استفاده شود، آن را به شورای قانون اساسی، یک نهاد حقوقی بالاتر فرانسه، تسلیم خواهد کرد تا مشروعیت دموکراتیک این اقدام را به چالش بکشد.

رانندگان قطار، معلمان مدرسه، کارگران اسکله و دیگران دوباره قصد داشتند روز چهارشنبه از کار خارج شوند.

هزاران تن زباله در خیابان های پاریس و دیگر شهرهای فرانسه در بحبوحه ادامه اعتصاب ها علیه این طرح ها انباشته شده است.

اقدامات صنعتی همچنین بر حمل و نقل عمومی در سراسر فرانسه از جمله سفرهای هوایی تأثیر می گذارد و 20 درصد از پروازهای فرودگاه اورلی پاریس لغو شده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

اوون ویلیامز از Ospreys: “راگبی بدترین چیزی است که از زمانی که حرفه ای بوده ام آن را دیده ام” | ماهی‌خواران

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، تیدر اینجا افراد کمی هستند که …