“لحظه تاریخی” برای طبیعت به عنوان اولین پارک ملی رودخانه وحشی اروپا در آلبانی اعلام شد | رودخانه ها

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

یکی از آخرین رودخانه های وحشی اروپا که بیش از 1000 گونه جانوری و گیاهی را در خود جای داده است، توسط دولت آلبانی به عنوان پارک ملی اعلام شده است و Vjosa اولین در نوع خود در این قاره است.

رودخانه Vjosa از 168 مایل (270 کیلومتر) از کوه های پیندوس در یونان از طریق دره ها، دشت ها و جنگل های باریک در آلبانی به سواحل آدریاتیک می گذرد. عاری از سدها یا دیگر موانع مصنوعی، سرشار از گونه های آبزی است و از حیوانات وحشی بی شماری از جمله سمورهای سمور، کرکس مصری در خطر انقراض و سیاه گوش بالکان که به شدت در خطر انقراض هستند، پشتیبانی می کند، که تخمین زده می شود تنها 15 مورد از آنها در آلبانی باقی مانده است.

برای سال‌ها، اکوسیستم شکننده Vjosa در معرض تهدید بوده است: در یک مقطع، 45 نیروگاه برق آبی در سراسر منطقه برنامه‌ریزی شده بود.

محل پروژه سد رها شده Kalivaç بر روی رودخانه Vjosa.  وضعیت جدید رودخانه از آن در برابر پروژه های توسعه آینده محافظت می کند.
محل پروژه سد رها شده Kalivaç بر روی رودخانه Vjosa. وضعیت جدید رودخانه از آن در برابر پروژه های توسعه آینده محافظت می کند. عکس: نیک سنت اوگر/ آبان نیوز

اما روز چهارشنبه، پس از یک کمپین تقریباً یک دهه ای توسط سازمان های غیر دولتی محیط زیست، Vjosa به عنوان اولین پارک ملی رودخانه وحشی در اروپا معرفی شد. فعالان محیط زیست آن را تصمیمی تاریخی توصیف کردند که کشور کوچک بالکان را در خط مقدم حفاظت از رودخانه قرار داده است.

نقشه مسیر رودخانه Vjosa را از یونان، از طریق آلبانی تا دریای آدریاتیک نشان می دهد.

ادی راما، نخست وزیر آلبانی، در مراسمی در قلعه تپلنا مشرف به رودخانه، با حضور سهامداران و وزرا، این پارک را اعلام کرد. او ایجاد پارک ملی را “لحظه ای واقعاً تاریخی” برای طبیعت و همچنین توسعه اجتماعی و اقتصادی توصیف کرد.

او گفت: “امروز ما یک بار برای همیشه از تنها رودخانه وحشی اروپا محافظت می کنیم.” “این در حال تغییر یک ذهنیت است. حفاظت از یک منطقه به این معنا نیست که شما آن را جدا از اقتصاد حفظ کنید.»

وی گفت: پارک های ملی در مقایسه با مناطق غیر حفاظت شده 20 درصد بیشتر گردشگر را جذب می کنند.

میرلا کومبارو فورجی، وزیر گردشگری و محیط زیست آلبانی، گفت که ایجاد این پارک بخشی از تکامل این کشور و ادامه رهایی سه دهه پس از حکومت کمونیستی است.

وی گفت: “ویوسا نماد تاریخ بشر و همچنین بخش بسیار مهمی از تاریخ کشور ما است.” شاید آلبانی قدرت تغییر جهان را نداشته باشد، اما می تواند الگوهای موفقی برای حفاظت از تنوع زیستی و دارایی های طبیعی ایجاد کند و ما مفتخریم که ایجاد این اولین پارک ملی را در یکی از آخرین رودخانه های وحشی اروپا اعلام کنیم.

این کشور که سال گذشته 7.5 میلیون بازدیدکننده را جذب کرد، یعنی بیش از دو برابر جمعیت 2.8 میلیونی خود، امیدوار است روستاهای منطقه Vjosa را از طریق اکوتوریسم احیا کند.

رودخانه Vjosa در نزدیکی قصارات، جنوب آلبانی.
رودخانه Vjosa در نزدیکی قصارات، جنوب آلبانی. عکس: نیک سنت اوگر/ آبان نیوز

همکاری بین دولت آلبانی، کارشناسان بین‌المللی، سازمان‌های غیردولتی از کمپین Save the Blue Heart of Europe برای حفاظت از رودخانه‌های بالکان، اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) و پاتاگونیا، شرکت پوشاک در فضای باز و سازمان محیط‌زیست، 12727 هکتار ( پارک 31500 هکتاری) با هدف اطمینان از حفاظت از Vjosa و اکوسیستم های منحصر به فرد آن است. به این پارک وضعیت پارک رده دوم IUCN داده شده است، سطح حفاظتی بالایی شبیه به حفاظت از طبیعت وحشی است. این طبقه بندی «فرایندهای زیست محیطی در مقیاس بزرگ»، گونه ها و اکوسیستم ها را پوشش می دهد که برای اطمینان از ممنوعیت استخراج سدها و شن بسیار مهم هستند. انتظار می رود در سال 2024 به بهره برداری برسد.

بوریس ارگ، مدیر دفتر اروپا در IUCN، از رهبری و جاه طلبی دولت آلبانی قدردانی کرد. او گفت: «امروز نقطه عطفی برای مردم و تنوع زیستی آلبانی است. ما از سایر دولت‌ها در منطقه و فراتر از آن دعوت می‌کنیم تا جاه‌طلبی مشابهی نشان دهند و به هدف حیاتی حفاظت از 30 درصد کره زمین تا سال 2030 کمک کنند.»

این پارک 118 مایلی Vjosa در آلبانی، سه شاخه اصلی و مقداری زمین از جمله مناطق در معرض خطر سیل را در بر می گیرد. فاز دوم شاخه های دیگر را اضافه خواهد کرد. برخلاف مناطق حفاظت شده وحشی IUCN که تعداد بازدیدکنندگان را محدود می کند، امکان گردشگری تفریحی و برخی فعالیت های دیگر مانند ماهیگیری محلی را به ویژه برای 60000 ساکن در حوضه فراهم می کند.

دولت آلبانی در حال آغاز یک فرآیند مشترک با مقامات یونانی برای ایجاد پارک فرامرزی Aoos-Vjosa با هدف حفاظت از کل رودخانه در سراسر هر دو کشور است که در ژانویه توافق کردند یادداشت تفاهمی را امضا کنند که اقدامات بعدی را مشخص کند.

بر اساس مطالعه اتحادیه اروپا در سال 2020 در 28 کشور، اروپا با موانعی مانند سدها، سرریزها و راهروهایی که بیش از یک میلیون نفر تخمین زده می شود، دارای پر مانع ترین چشم انداز رودخانه در جهان است. چنین تکه تکه شدن رودخانه ها بر توانایی آنها برای حمایت از زندگی تأثیر می گذارد.

اولریش آیکلمن، یکی از فعالان محیط زیست و بنیانگذار Riverwatch و بخشی از کمپین Save the Blue Heart of Europe، گفت: «بیشتر مردم اروپای مرکزی هرگز رودخانه وحشی و زنده و عاری از تأثیرات دخالت انسان را ندیده اند. منحرف یا سدسازی شده یا با خاکریزها ساخته شده و در نتیجه تنوع زیستی کم است. اما اینجا، شما یک رودخانه وحشی دارید، پر از پیچیدگی و بدون دخالت.»

اولریش آیکلمان، بوم شناس، فعال و مدیر عامل Riverwatch.
اولریش آیکلمن از Riverwatch گفت که امیدوار است پروژه Vjosa طرحی برای حفاظت از رودخانه وحشی در جاهای دیگر باشد. عکس: نیک سنت اوگر/ آبان نیوز

آیکلمن گفت که امیدوار است طرحی برای رودخانه های وحشی در جاهای دیگر ایجاد کند.

رایان گلرت، مدیر عامل پاتاگونیا، گفت که این همکاری قدرت اقدام جمعی را ثابت کرد. او گفت: «امیدواریم این الهام بخش دیگران باشد تا برای حفاظت از مکان‌های وحشی که به جا مانده‌ایم، به شیوه‌ای معنی‌دار، گرد هم آیند»، و افزود که این پارک گواه این است که «تخریب طبیعت نباید بهای پیشرفت باشد». .

این شرکت 4.6 میلیون دلار (3.8 میلیون پوند) برای حمایت از پارک ملی و حفاظت از رودخانه‌های وحشی در سراسر بالکان، از طریق شرکت غیرانتفاعی Holdfast Collective که در سال 2022 تأسیس شد و زمین را تنها سهامدار خود اعلام کرد، ارائه کرده است.

کمپین حفاظت از Vjosa زمانی تقویت شد که لئوناردو دی کاپریو در سال 2019 در مورد آن پستی در اینستاگرام منتشر کرد و گفت: “این یکی از آخرین رودخانه های وحشی اروپا است: اما برای چه مدت؟”

سازمان‌های غیردولتی گفتند که هنوز برای حفاظت از بخش‌های حفاظت‌نشده باقی‌مانده رودخانه، از جمله دلتا و منبع در یونان، کار باید انجام شود. راما گفت که فرودگاهی که در دلتای رودخانه برنامه ریزی شده است اما بدون خطر برای طبیعت اجرا خواهد شد.

پوشش بیشتر سن انقراض را در اینجا بیابید و خبرنگاران تنوع زیستی را دنبال کنید فیبی وستون و پاتریک گرینفیلد در توییتر برای همه آخرین اخبار و ویژگی ها

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

پس از فراخوانی دو کرسی برای حزب لیبرال |، حزب کارگر نیوساوت ولز به اکثریت نمی رسد انتخابات NSW 2023

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، پس از اینکه دو کرسی …