راهبان ارتدکس در اوکراین دستور خروج از صومعه کیف را در ارتباط با روسیه انجام نمی دهند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

راهبان ارتدکس صومعه قرن یازدهمی Pechersk Lavra کیف در حال مبارزه با اخراج توسط دولت اوکراین به دلیل ارتباط کلیسای خود با روسیه هستند.

مجموعه مذهبی باستانی با گنبد طلایی مهم ترین صومعه ارتدکس کشور است.

راهبان ساکن تا همین اواخر تحت صلاحیت مسکو بودند.

با این حال، آنها می گویند که پس از حمایت کلیسای ارتدکس روسیه، پدرسالار کریل، از تهاجم مسکو در سال گذشته، با کلیسای ارتدکس روسیه قطع رابطه کردند، اما دولت اوکراین هنوز متقاعد نشده است.

یکی از راهبان که نام خود را Avel نامیده بود، هرگونه ارتباط با دولت روسیه را رد کرد: “قرن هاست که ما به کلیسا تعلق داریم که آغاز و پدرسالار خاص خود را دارد… و ما را به نوعی تبدیل می کند. عوامل یا دشمنان خارجی… این درست نیست، اینطور نیست. اینها مردم ما، سرزمین ما و لاورای ما هستند.»

جمعه گذشته، الکساندر تکاچنکو، وزیر فرهنگ اوکراین، فسخ قرارداد اجاره را اعلام کرد که به کلیسا اجازه می داد بخشی از صومعه را به طور رایگان تصرف کند.

مسکو این تصمیم را محکوم می کند

مهلت به گفته رسانه های اوکراینی 29 مارس است.

علیرغم اینکه خودروهای زیادی از صومعه خارج شده بودند، رئیس آن پاولو لبید بیرون ایستاد و قول داد “قصدی برای حرکت ندارد” حتی با وجود اینکه اجاره نامه فسخ شده است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، روز دوشنبه آنچه را که «تصمیمات ظالمانه» و «نگرش کاملاً بی‌سابقه» نسبت به جامعه خواند، محکوم کرد.

پاتریارک کریل، رهبر کلیسای ارتدکس وفادار به مسکو، از رهبران مذهبی و بین المللی از جمله آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، درخواست کرده و نسبت به آنچه که به گفته او اولتیماتوم غیرقانونی است، “نگرانی عمیق” خود را ابراز کرده است.

اوکراین اخیراً کلیسای ارتدکس اوکراین خود را تأسیس کرده است که پاتریارسالاری مسکو آن را به رسمیت نمی شناسد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

ویدئو: تماشا کنید: تظاهرکنندگان در پاریس با تصویب قطعی اصلاحات بازنشستگی تجمع کردند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، به روز رسانی: 21/03/2023 – 12:18 …