فرانسه یک روز دیگر با اعتصابات پیش از رای گیری کلیدی در مورد اصلاحات بازنشستگی مواجه است | فرانسه

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

اتحادیه‌های کارگری فرانسه خواستار نمایش قدرت با آخرین روز اعتصاب‌ها و اعتراض‌ها در آستانه رأی‌گیری حیاتی درباره اصلاحات اساسی امانوئل ماکرون در مورد بازنشستگی در پارلمان شده‌اند.

فراخوان برای هشتمین روز بسیج ملی در روز چهارشنبه در حالی صورت می گیرد که زباله ها در پاریس و تعدادی دیگر از شهرهای فرانسه پس از ادامه اعتصاب زباله گردها که با لایحه افزایش سن رسمی بازنشستگی از 62 به 64 مخالفند، انباشته شده است.

تعداد بی سابقه ای از تظاهرکنندگان در هفته های گذشته برای مخالفت با تغییرات پیشنهادی در سیستم بازنشستگی، که مکرون وعده داده بود در کمپین انتخاباتی مجدد خود در سال گذشته انجام دهد، به خیابان های فرانسه آمده اند.

این قانون نه تنها سن بازنشستگی را افزایش می‌دهد، بلکه تعداد سال‌های حق بیمه مورد نیاز برای درخواست بازنشستگی کامل را نیز افزایش می‌دهد.

نظرسنجی ها حاکی از آن است که 70 درصد از مردم فرانسه با این تغییرات مخالف هستند، اما نظرسنجی آیفوپ نشان داد که 71 درصد از تصویب این لایحه انصراف داده اند. همین نظرسنجی نشان داد که 56 درصد از پرسش‌شدگان معترضان و اعتصاب‌کنندگان را توجیه می‌کنند که فرانسه را در آستانه رای‌گیری روز پنجشنبه به بن‌بست برسانند.

وزیر حمل و نقل، کلمان بوون، گفت که در حمل و نقل عمومی و پروازها اختلال ایجاد خواهد شد، اما بعید است که “چهارشنبه سیاه” باشد.

Beaune گفت: “نباید همان سطح از اختلالات مانند بسیج قبلی وجود داشته باشد.”

مجلس اعلا، سنات، این لایحه را روز شنبه تصویب کرد و آن را به مجلس ملی بازگرداند. رهبران اتحادیه و نمایندگان اپوزیسیون از اینکه یک کمیسیون 28 نفره پارلمانی فراحزبی که مصالحه نهایی در مورد این لایحه را انجام خواهد داد، در پشت درهای بسته در روز چهارشنبه تشکیل جلسه خواهد داد، خشمگین هستند.

ماتیلد پانوت از چپ رادیکال La France Insoumise (فرانسه بدون تعظیم) که 13000 اصلاحیه برای این لایحه در تلاش برای توقف آن ارائه کرد، به کانال پارلمان گفت: «جالب است که در زمانی که بسیاری از جنبه‌های این لایحه بررسی نشده است. بحث شد که شهروندان می‌توانند بدانند چه خبر است.»

تخمین زده می‌شود که روز سه‌شنبه حدود 6600 تن زباله در پاریس جمع‌آوری شده باشد، زیرا زباله‌جمع‌کنندگان شهر به ادامه اعتصاب خود تا روز دوشنبه رای دادند. اتحادیه قدرتمند CGT در بیانیه ای اعلام کرد که کارگران بخش های زباله، آب، فاضلاب و فاضلاب شهر پاریس اقدامات خود را افزایش خواهند داد.

اگر کمیسیون با متن نهایی موافقت کند، این لایحه صبح پنجشنبه برای تصویب به مجلس سنا باز می گردد و بعد از ظهر همان روز برای رای گیری نهایی به مجمع ملی بازگردانده می شود.

تحلیلگران می گویند که این یک هفته “پرخطر” برای ماکرون است که اعتبارش به تصویب قوانین بستگی دارد اما با چالش دیگری روبرو است، زیرا دولت میانه رو او نتوانست اکثریت مطلق را در انتخابات پارلمانی ژوئن گذشته به دست آورد. این امر باعث می‌شود که با نمایندگان مجلس راست‌گرای Les Républicains معامله کند، یا لایحه را با استفاده از ابزار قانون اساسی به نام 49:3 اجباری کند – اقدامی که از رأی ملی مجمع که در خطر از دست دادن آن است، جلوگیری می‌کند.

وزرا گفته اند که دولت از 49:3 استفاده نخواهد کرد، که به طور گسترده به عنوان غیردموکراتیک محکوم شده و خطر برانگیختن خلق و خوی عمومی را در پی دارد. در عوض، مذاکرات زیادی از سوی وزرا برای تضمین اکثریت در مجلس پایین صورت گرفته است.

رهبران اتحادیه گفته اند که استفاده از 49:3 منجر به تشدید مخالفت ها و تشدید اعتصاب ها می شود.

سیستم بازنشستگی سنگ اصلی مدل اجتماعی فرانسه است اما پیچیده و پرهزینه است. تلاش‌ها از دهه 1990 برای بازنگری آن باعث اعتراضات سراسری شده و کشور را به بن بست کشانده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

نمونه‌های خاردار خاردار «دیدنی» در میان سیل‌های Lismore کلیدی برای نقشه‌برداری گونه‌ها | زندگی دریایی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، در حالی که سیل لیزمور …