پاکستان: پلیس ضدشورش گاز اشک آور به جمعیتی که سعی در جلوگیری از دستگیری عمران خان داشتند شلیک کرد | پاکستان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

پلیس ضد شورش پاکستان از ماشین های آب پاش و گاز اشک آور برای عقب راندن حامیان نخست وزیر سابق عمران خان استفاده کرده است که در بیرون خانه او جمع شده بودند تا از دستگیری او توسط افسران جلوگیری کنند.

خان سال گذشته با رای عدم اعتماد از سمت خود برکنار شد و در یک سری پرونده های حقوقی به دلیل مبارزات انتخاباتی زودهنگام و بازگشتش به قدرت، تحت فشار قرار گرفت.

این دومین بار در هفته‌های اخیر است که پلیس از اسلام‌آباد پایتخت به خانه خان در شهر لاهور در شرق لاهور اعزام می‌شود تا حکم دستگیری خان را صادر کند، پس از آن‌که وی چندین جلسه دادگاه مرتبط با یک پرونده فساد مالی را به دلیل نگرانی‌های امنیتی نادیده گرفت.

سید شهزاد ندیم بخاری، معاون بازرسی کل پلیس اسلام آباد، روز سه شنبه به خبرنگاران در خارج از اقامتگاه خان در لاهور گفت: «ما اساساً برای اجرای حکم ها و دستگیری او اینجا هستیم.

دست‌کم 200 نفر از حامیان خان با افسران روبرو شدند، تعدادی چوب به دست و سنگ پرتاب کردند و پرچم‌های قرمز و سبز حزب تحریک انصاف پاکستان (PTI) را پوشانده بودند.

پلیس در حالی که قصد داشتند مسیری را به سمت خانه خان باز کنند، با در دست داشتن تابلوهایی که حکم دستگیری رهبر 70 ساله مخالف را در دست داشتند، یک ماشین آب پاش و گاز اشک آور به روی جمعیت شلیک کرد.

خان از داخل خانه یک پیام ویدئویی ضبط کرد که در توییتر منتشر کرد.

او گفت: «پلیس اینجا آمده است تا مرا به زندان بیاندازد. آنها بر این باورند که وقتی عمران خان به زندان برود، ملت به خواب می رود.

شاه محمود قریشی معاون رهبر حزب تحریک انصاف به خبرنگاران در لاهور گفت که “ما می خواهیم صلح آمیز باشیم”.

قریشی اصرار داشت که پلیس باید حکم دستگیری او را تحویل دهد و گفت که او “برای جلوگیری از خونریزی تلاش خواهد کرد راه حلی بیابد”.

خان به دادگاه احضار شده است تا به اتهاماتی که در زمان نخست وزیری خود هدایایی دریافت کرده یا سود حاصل از فروش آنها را اعلام نکرده است، پاسخ دهد.

پلیس بدون ارائه جزئیات بیشتر گفت: اولین تلاش افسران برای دستگیری این فوق ستاره کریکت به دلیل “اکراهی برای تسلیم شدن” ناکام ماند.

خان با راهپیمایی‌های مردمی و سخنرانی‌های روزانه بر دولت ائتلافی که به رهبری نخست‌وزیر شهباز شریف جایگزین او شد، فشار می‌آورد.

سال گذشته او در یک تظاهرات از ناحیه پا مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

از آنجایی که ملودرام سیاسی در آستانه انتخاباتی که قرار است در اواخر ماه اکتبر برگزار شود، آشکار می شود، پاکستان در چنگال رکود شدید اقتصادی قرار دارد و در صورت عدم دریافت کمک از صندوق بین المللی پول، در معرض خطر نکول قرار می گیرد.

وضعیت امنیتی نیز با موجی از حملات مرگبار بر مقر پلیس مرتبط با طالبان پاکستان رو به وخامت است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …