وزارت خارجه خواستار رسیدگی به ادعای شکنجه هند در دادگاه مخفی شد | دفتر امور خارجه، مشترک المنافع و توسعه

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

اسناد جدید دادگاه نشان می دهد که وزارت امور خارجه درخواست کرده است که ادعاهایی در یک دادگاه مخفی بررسی شود مبنی بر اینکه یک شهروند بریتانیایی پس از انتقال اطلاعات توسط سرویس های امنیتی به دولت هند، بازداشت و شکنجه شده است.

اداره دولتی از تایید یا تکذیب ادعاهایی مبنی بر بازداشت جگتار سینگ جوهال، فعال سیک بریتانیایی، در 4 نوامبر 2017 در هند پس از گزارش ادعایی به سرویس های امنیتی هند خودداری می کند.

جوهال با 9 اتهام از جمله توطئه برای قتل روبرو است، جرمی که می تواند حکم اعدام را در پی داشته باشد. پس از پنج سال و نیم، او هنوز محاکمه نشده است، علیرغم اینکه جلسات دادگاه نزدیک به 300 بار برنامه ریزی شده است.

دیوید دیویس، وزیر کشور سابق محافظه‌کار گفت: «این پرونده سؤالات نگران‌کننده‌ای را درباره نقش سرویس‌های اطلاعاتی بریتانیا در ربودن و شکنجه یک شهروند بریتانیایی در خارج از کشور ایجاد می‌کند».

وکلای جوهال از Leigh Day و Reprieve به دنبال عذرخواهی دادگاه از دولت به دلیل رسیدگی به پرونده او هستند. آنها ادعا می کنند که این خبر با آگاهی از اینکه ممکن است پس از دستگیری جوهال شکنجه شود، صورت گرفته است.

بوریس جانسون، زمانی که نخست وزیر بود، به رهبر حزب کارگر، کیر استارمر، نامه نوشت و گفت که جوهال تحت بازداشت خودسرانه قرار گرفته است، دیدگاهی که توسط یک گروه کاری سازمان ملل در مورد بازداشت خودسرانه مشترک است. با این حال، اخیراً یکی از وزیران وزارت خارجه به طور رسمی اظهارات خود را در عوام مبنی بر اینکه جوهال شکنجه شده است پس گرفت.

وکلای جوهال پس از گزارش سالانه 2018 دفتر کمیساریای اختیارات تحقیقاتی بریتانیا (IPCO) که در سال 2020 منتشر شد، در مورد اطلاعات احتمالی توسط سرویس‌های امنیتی بریتانیا نگران شدند. به “یک شریک رابط”.

این تبعه بریتانیا سپس به مقامات کنسولی گفت که شکنجه شده است و این بازداشت توسط نخست وزیر انگلیس مطرح شد. IPCO نام این فرد را ذکر نکرد.

لی دی گفت که شباهت‌های بین این مطالعه موردی ناشناس و مورد جوهال، از جمله زمان، قابل توجه است. گزارش‌هایی که در مطبوعات هند بر اساس گزارش‌های پلیس هند منتشر شد، حاکی از آن بود که اطلاعات در مورد جوهال از منابع بریتانیایی به دست آمده است.

اما وزارت خارجه در دفاعیات خود در برابر ادعای وکلای جوهال از تایید یا رد هرگونه انتقال اطلاعات خودداری کرد و گفت که انجام این کار به نفع منافع ملی نخواهد بود. ادعای دفاع همچنین اتهامات شکنجه جوهال را مورد تردید قرار می دهد، موضعی که با تضمین های قبلی وزارت خارجه و مکاتبات با برادرش گورپریت مغایرت دارد.

در زمانی که کارکنان کنسولگری به گورپریت می‌گفتند جگتر نمی‌تواند آزادانه صحبت کند و بدون گوش مسئولان و نگهبانان هندی‌اش، در مورد بدرفتاری با آنها زمزمه کرده بود، دفاع مکرراً به او اشاره می‌کند که “خوب” به نظر می‌رسد.

دفاعیات می‌گوید که او به صراحت اتهامات مربوط به شکنجه را که ادعا می‌شود خیلی زود پس از دستگیری او رخ داده است، با مقامات کنسولی بریتانیا تا 11 ژانویه 2018 مطرح نکرده است. وزارت خارجه می گوید.

ایمیلی از یک مقام وزارت خارجه به برادر جوهال به تاریخ دسامبر 2017 جدی بودن اتهامات شکنجه را پذیرفته است. در این بیانیه آمده است: «فقط می‌خواهم به شما اطمینان دهم که این به این معنا نیست که ما به این معنا نیستیم که او به ما گفته است حالش خوب است.» “ما آگاه هستیم که برادر شما در مقابل یک مقام هندی صحبت می کند… در پایان ملاقات من، مقام مسئول اتاق را ترک کرد تا نگهبان را وارد کند. در این لحظه آقای جوهال با من زمزمه کرد “ما باید در مورد بدرفتاری صحبت کنیم، اما نه اکنون، در مرحله بعد.»

دیویس گفت: «این گویای این است که دولت مایل است در مورد آنچه برای جگتر اتفاق افتاده است چیزی بگوید، اما به دنبال انتقال فوری پرونده به یک دادگاه مخفی است. من همچنین از اینکه می بینم دولت ادعاهای بسیار معتبر شکنجه و بدرفتاری جگتر را مورد تردید قرار می دهد، ناامید شده ام. [Foreign Office] این موارد را بارها با مقامات هندی مطرح کرده است.»

هنوز تاریخی برای جلسه دادگاه تعیین نشده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

لابی‌ها در بازنگری 80 میلیارد دلاری IRS بایدن از بین بروند

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ، واشنگتن – بازنگری 80 میلیارد دلاری دولت …