دادگاه لهستان فعالی را به دلیل کمک به زن برای گرفتن قرص سقط جنین محکوم کرد | سقط جنین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دادگاهی در لهستان یک فعال را به دلیل کمک به یک زن باردار برای دسترسی به قرص‌های سقط جنین مجرم شناخته و او را به هشت ماه خدمات اجتماعی در یک پرونده مهم در مورد حقوق سقط جنین در این کشور عمدتاً کاتولیک محکوم کرد.

جاستینا ویدرزینسکا در جلسه سه‌شنبه گفت: «احساس نمی‌کنم که به تنهایی با دادگاه روبرو هستم. پشت سر من دوستانم و صدها زن هستند که هنوز شانس ملاقات آنها را نداشتم.

علاوه بر مالتا، قوانین ضد سقط جنین لهستان از محدودترین قوانین در اروپا هستند و فقط در صورت وجود زنای با محارم، تجاوز جنسی یا خطری برای سلامت مادر اجازه فسخ را می دهند. کمک به یک زن برای سقط جنین نیز غیرقانونی است.

JustynaWydrzynska، یکی از اعضای تیم رویای سقط جنین (ADT)، یک گروه فعال که به لهستانی ها کمک می کند تا به مواد مخدر دسترسی پیدا کنند تا خاتمه در خارج از کشور تسهیل شود، تا سه سال حبس داشت.

به گزارش صفحه فیس بوک ADT، او به دادگاه ورشو گفت که برای زنی که قربانی خشونت خانگی شده بود، قرص فرستاده است.

این زن با یک خط سقط جنین تماس گرفته بود و درخواست کمک برای خاتمه بارداری خود کرده بود. فعالان ویدرزینسکا را به این پرونده ارجاع دادند و پس از آن او داروهایی را که از قبل در خانه داشت برایش پست کرد.

گروه فشار به نقل از ویدرزینسکا گفت: “قرص هایی که برای استفاده شخصی داشتم و به آنیا فرستاده بودم، امن ترین راه برای خاتمه بارداری در لهستان در حال حاضر است.”

من نمی خواستم آنیا با برداشتن گام های خطرناک جان خود را به خطر بیندازد زیرا راه حل بسیار آسان و از نظر پزشکی ایمن است.

در حالی که سقط جنین در لهستان تحت رژیم کمونیستی به طور رایگان در دسترس بود، این روش در سال 1993 به شدت محدود شد. محدودیت‌های بیشتری در ژانویه 2021 اعمال شد که این روش را فقط در موارد جنایت، مانند تجاوز جنسی یا زنای با محارم، یا زمانی که حاملگی به خطر می‌اندازد، قانونی کرد. زندگی یا سلامتی زن

با این حال، قانون فقط ارائه دهندگان سقط جنین را جرم انگاری می کند، به این معنی که سقط جنین خودگردان – روشی رایج برای ختم بارداری – جرم انگاری نمی شود. ADT به بیش از 9000 نفر در لهستان کمک کرد تا در سال 2022 به سقط جنین پزشکی دسترسی داشته باشند.

فعالان ADT مراقب هستند که در محدوده قوانین لهستان کار کنند. آنها در مورد نحوه سفارش قرص های سقط جنین از کشورهایی مانند هلند، جایی که می توان دارو را به صورت قانونی خریداری کرد، مشاوره می دهند. فعالان ADT خودشان هیچ بسته ای را مدیریت نمی کنند.

Wydrzyńska گفت که مورد آنیا یک استثنا بود. زن به او گفت که باردار است و با خشونت خانگی مواجه است. شوهرش از سفر او به آلمان برای سقط جنین جلوگیری کرده بود. بارداری او در حال پیشرفت بود و به دلیل روزهای اولیه همه‌گیری کووید، او نمی‌دانست که آیا می‌تواند از خارج از کشور قرص تهیه کند یا خیر.

Wydrzyńska در دادگاه گفت: “من می دانستم که آنیا در وضعیت بسیار ناامید کننده ای قرار دارد و من مجموعه ای از قرص ها را برای استفاده شخصی خودم داشتم.” “من احساس گناه نمی کنم. شنیدن جزییات وضعیت آنیا در این دادگاه فقط این باور را در من تقویت کرد که انتخاب درستی داشته‌ام.»

بسته حاوی دارو توسط شوهر آنیا پیدا شد و به پلیس اطلاع داد. چند روز بعد آنیا سقط کرد.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

ویدرزینسکا گفت که علیه این حکم تجدیدنظر خواهد کرد.

ADT در بیانیه ای عمومی نوشت: “ما قوی هستیم و با هم حتی قوی تر هستیم.” ما هرگز از حمایت از یکدیگر دست نخواهیم کشید و کمک به سقط جنین را متوقف نخواهیم کرد.»

مارگولیس، از دیده‌بان حقوق بشر، گفت: «این حکم نگران‌کننده و هولناک مستلزم اقدام اتحادیه اروپا برای توقف هدف‌گیری ظالمانه و هماهنگ لهستان از حقوق باروری و مدافعان آن است… دولت لهستان نشان داده است که در حمله به اقدامات خطرناکی پیش خواهد رفت. حقوق زنان.»

کینا یوشیدا، مشاور حقوقی ارشد در مرکز حقوق باروری، در بیانیه‌ای گفت: پیگرد قانونی او سابقه خطرناکی را برای هدف قرار دادن مدافعان حقوق بشر در لهستان ایجاد می‌کند که برای پیشبرد حقوق باروری و به چالش کشیدن ممنوعیت سقط جنین در لهستان تلاش می‌کنند. “

اگنس کالامار، دبیرکل عفو بین‌الملل، گفت: «محکومیت امروز نشان‌دهنده پایین‌ترین سطح سرکوب حقوق باروری در لهستان است، عقب‌نشینی که برای آن زنان و دختران – و کسانی که از حقوق خود دفاع می‌کنند – بهای زیادی می‌پردازند.

او افزود: “جاستینا هرگز نباید در وهله اول محاکمه می شد زیرا کاری که او انجام داد هرگز نباید جرم باشد.

جاستینا با حمایت از زنی که درخواست کمک کرد، دلسوزی نشان داد. جاستینا با دفاع از حق سقط جنین ایمن در لهستان شجاعت نشان داد. قضاوت هوس باز امروز هیچ کدام را نشان نمی دهد. این محکومیت باید لغو شود.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

چهار بانکدار که به «کیف پول پوتین» کمک کردند تا حساب‌های سوئیسی ایجاد کند، محکوم شدند | سوئیس

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، چهار بانکدار که به سرگئی …