“چشم من منفجر شد”: گزارش جدید عفو بین الملل در مورد استفاده از “سلاح های غیر کشنده”

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

عفو بین الملل امروز گزارش جدیدی را با عنوان “چشم من منفجر شد”: سوء استفاده جهانی از پرتابه های ضربه جنبشی، که استفاده از سلاح های ضد شورش “غیر کشنده” توسط پلیس در سراسر جهان را مستند می کند.

این گزارش نشان داد که استقرار پرتابه‌های ضربه جنبشی (KIPs)، اصطلاحی که شامل انواع سلاح‌ها از جمله گلوله‌های پلاستیکی و لاستیکی می‌شود، منجر به “هزاران آسیب در سراسر جهان – از جمله ناتوانی‌های دائمی و تعداد زیادی مرگ” شده است.

به همراه 30 سازمان دیگر، عفو بین‌الملل خواستار ایجاد یک «پیمان قوی تجارت آزاد از شکنجه» شد تا استفاده از «تجهیزات اجرای قانون ذاتاً توهین‌آمیز» را ممنوع کند و تجارت چنین سلاح‌هایی را با توجه به «خلاف‌هایی» که وجود دارد، محدود کند. در قوانین فعلی وجود دارد.

عفو بین‌الملل پس از گذراندن پنج سال تحقیق در مورد تأثیر KIP در بیش از 30 کشور جهان، دریافت که هزاران معترض و اطرافیان مجروح شده‌اند و ده‌ها نفر در نتیجه استفاده مقامات از این سلاح‌ها کشته شده‌اند.

عفو بین‌الملل به این نتیجه رسید که در بسیاری از موارد، با توجه به «امواج سرکوب نیروهای پلیس و نظامی» در سال‌های اخیر، از KIP به عنوان ابزار ارعاب و مجازات علیه معترضان صلح‌آمیز استفاده شده است.

این سازمان غیردولتی همچنین استفاده غیرقانونی از نارنجک های گاز اشک آور پرتاب شده به سمت جمعیت را مورد بررسی قرار داد، که آن را به عنوان “روند نگران کننده جهانی که منجر به صدها مجروحیت جدی و تعدادی کشته شده است” توصیف کرد.

در سراسر این گزارش، عفو بین‌الملل نمونه‌هایی از صدمات متحمل شده توسط معترضان را فهرست می‌کند، به‌عنوان مثال، آسیب تظاهرکنندگان در مینیاپولیس، که به سازمان غیردولتی گفت که چشم‌هایشان منفجر شده و بینی‌شان پس از اصابت گلوله پلاستیکی به صورتشان دررفته است. آنها به عفو بین الملل گفتند که اکنون یک چشم مصنوعی دارند، بنابراین فقط می توانند از چشم راست خود ببینند.

این یکی از مجموع صدماتی بود که در جریان اعتراضات زندگی سیاه‌پوستان مهم است در مینیاپولیس در سال 2020 ثبت شد، به طوری که بیمارستان‌ها 45 بیمار را با جراحات گلوله پلاستیکی، 10 نفر با ضربه چشم و 16 نفر با آسیب‌های مغزی تروماتیک ثبت کردند.

همچنین مشخص شد که گلوله های فلزی توسط برخی از نیروهای پلیس در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است و با مرگ و میر و موارد نابینایی در مصر، هند و ایران همراه بوده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

منچسترسیتی – چلسی: سوپر لیگ زنان – زنده | سوپرلیگ بانوان

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …