یک فعال لهستانی به دلیل کمک به تهیه قرص های سقط جنین محکوم شد

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دادگاه ورشو یک فعال حقوق زنان را به دلیل کمک به یک قربانی باردار خشونت خانگی در دسترسی به قرص‌های سقط جنین در لهستان محکوم کرد و او را به هشت ماه خدمات اجتماعی محکوم کرد.

توسطونسا گرا آسوشیتدپرس

ورشو، لهستان — دادگاه ورشو روز سه شنبه یک فعال حقوق زنان را به دلیل کمک به قربانی خشونت خانگی برای دسترسی به قرص های سقط جنین در لهستان مجرم شناخته و او را به هشت ماه خدمات اجتماعی محکوم کرد.

پرونده Justyna Wydrzyńska توسط فعالان حقوق بشر به دقت زیر نظر گرفته شده است، آنها معتقدند که در کشوری که برخی از محدودکننده ترین قوانین سقط جنین در اروپا را دارد، یک سابقه خواهد داشت.

یک سازمان برجسته حقوق باروری، فدراسیون بین‌المللی برنامه‌ریزی‌شده والدین، گفت: «محبت‌آمیز» است که ویدرزینسکا اکنون برای کمک به زنی که در یک رابطه خشونت‌آمیز بوده، سابقه کیفری دارد.

«ما عمیقاً از این تصمیم ناراحت و از کل روند خشمگین هستیم. ایرنه دونادیو، سخنگوی این سازمان گفت: محکوم کردن یک فرد به دلیل همدلی و شفقت نسبت به انسان دیگر غیرقابل تصور است.

دادستان ها ویدرزینسکا را به “کمک به سقط جنین” متهم کرده بودند، جرمی که مجازات آن تا سه سال زندان است.

طبق گزارش رسانه های لهستانی، ویدرزینسکا به این پرونده تجدید نظر خواهد کرد. او یکی از بنیانگذاران تیم رویای سقط جنین است، سازمانی که به زنانی که به دنبال سقط جنین هستند اطلاعات ارائه می دهد.

لهستان، کشوری که عمدتاً کاتولیک هستند، سقط جنین را تقریباً در همه موارد ممنوع می‌کند، به استثنای مواردی که زندگی یا سلامت یک زن به خطر افتاده باشد یا اگر حاملگی ناشی از تجاوز جنسی یا زنای با محارم باشد.

سال ها سقط جنین در مورد جنین های دارای نقص مادرزادی مجاز بود. با این حال، این استثنا توسط دادگاه قانون اساسی کشور در سال 2020 لغو شد.

در عمل، زنان لهستانی که به دنبال پایان دادن به بارداری خود هستند، قرص های سقط جنین را سفارش می دهند یا به آلمان، جمهوری چک و سایر کشورهایی که این عمل مجاز است سفر می کنند. در حالی که مصرف خودسرانه قرص های سقط جنین قانونی است، کمک به شخص دیگری قانونی نیست.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت خبری آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

شرکتی در مرکز منازعه تضاد منافع سوناک در رویداد داونینگ استریت شرکت کرد | ریشی سوناک

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، آبان نیوز دریافته است که روسای …