گروه های LGBTQ+ در اوگاندا با خصمانه شدن محیط با سرکوب مواجه می شوند | توسعه جهانی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

افزایش چشمگیر حملات به افراد LGBTQ+ در اوگاندا در سال جاری توسط گروه های حقوق بشر ثبت شده است، زیرا محیط برای اقلیت های جنسی به طور فزاینده ای خصمانه می شود.

بیش از 110 نفر فقط در ماه فوریه حوادثی از جمله دستگیری، خشونت جنسی، اخراج و برهنه کردن در ملاء عام را به گروه حمایت از اقلیت‌های جنسی اوگاندا (Smug) گزارش کردند. این گروه گفت که افراد تراجنسیتی به طور نامتناسبی تحت تأثیر قرار گرفتند.

فرانک موگیشا، مدیر Smug می‌گوید: «ما سال‌هاست که چنین چیزی را ندیده‌ایم.

این تنها چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که نمایندگان اوگاندا لایحه بحث‌برانگیز ضد همجنس‌گرایی را مجدداً ارائه کردند که بر اساس آن سکس همجنس‌گرایان و «استخدام، ارتقاء و تأمین مالی» «فعالیت‌های همجنس‌گرا» مجازات می‌شود. گروه‌های مذهبی در اوگاندا در محکومیت همجنس‌بازی به شدت ابراز نگرانی کرده‌اند.

تلاش‌ها برای معرفی قانون مشابه ضد همجنس‌گرایان در سال 2013 لغو شد، اما بدون «افزایش قابل‌توجه» در سوء استفاده پلیس و اخاذی، اخراج و آزار و اذیت پلیس.

یک گزارش فاش شده توسط وزارت امور داخلی نشان داد که تا ژانویه، 26 سازمان تحت بازرسی دولتی به دلیل مشارکت در حمایت از LGBTQ+ بوده یا بوده اند. موگیشا این حرکت را “شکار جادوگر” نامید.

موگیشا گفت: «این بخشی از یک حرکت عمدی، حساب شده و بسیار سیستماتیک از سوی گروه‌هایی در داخل دولت، پارلمان و انجیلی‌های محافظه‌کار است که تلاش می‌کنند جامعه LGBTQ+ را از بین ببرند.

عملیات Smug در ماه آگوست به حالت تعلیق درآمد زیرا ثبت نام نکرد. اسماگ گفت که چندین تلاش برای ثبت این سازمان انجام داده است. اوگاندا همچنین از تمدید مأموریت دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل (OHCHR) که در پایان این ماه منقضی می شود، خودداری کرد.

فعالان حقوق مدعی هستند که سرکوب ها یک تاکتیک انحرافی برای منحرف کردن توجه عمومی از موضوعاتی مانند رسوایی های فساد و بدهی های عمومی است.

Smug گفت که گزارش هایی دریافت کرده است که مردم مجبور به ترک خانه های خود برای جلوگیری از دستگیری توسط پلیس شده اند. حملات در رویدادهای خصوصی، مهمانی ها و بازی های فوتبال صورت گرفته است. سه زن ترنس ماه گذشته در خانه های خود در کامپالا، پایتخت، دستگیر و به ارتکاب “جرایم غیرطبیعی” متهم شدند و تحت معاینه مقعدی قرار گرفتند.

این هفته، یک معلم در یک مدرسه دخترانه در جینجا، در شرق پایتخت، به اتهام “ترویج همجنسگرایی” در مدرسه دستگیر شد، در میان ظن اینکه او یک لزبین است.

موگیشا گفت: «این یک دیوانه خانه است. فعالان خودسرانه می گویند که باید تماس ها را با دقت بررسی کنند و تدابیر امنیتی را افزایش دهند.

اوضاع به بدترین حالت پیش رفته است. پیش از این، ترس از اجرای قانون وجود داشت، اما ترس از جوامع، از اوگاندایی‌های معمولی که اکنون شاهد آن هستیم، وجود نداشت.»

اعضای جامعه دگرباشان جنسی اوگاندا پس از دستگیری 125 نفر در یک بار همجنسگرا در کامپالا، نوامبر 2019 در دادگاه حاضر شدند.
اعضای جامعه دگرباشان جنسی اوگاندا پس از دستگیری 125 نفر در یک بار همجنسگرا در کامپالا، نوامبر 2019 در دادگاه حاضر شدند. عکس: اسحاق کسامانی/ خبرگزاری فرانسه/ گتی ایماژ

طبق گزارش Smug، افراد ترنس بیشترین آسیب را از خشونت دیده اند.

جان موکیسا*، یک مرد ترنس که حدود شش سال است از طریق هورمون درمانی خود مدیریتی در حال گذار بوده است، گفت: «صورت جامعه LGBTQ+ ما را هدف قرار می دهد. در دو سال گذشته، موکیسا، 36 ساله، مورد بازداشت و همچنین حملات فیزیکی و جنسی قرار گرفته است.

او گفت: «شما همیشه باید «یک کار اضافی» انجام دهید تا زنده بمانید.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

در سال 2021، او می‌گوید که مورد ضرب و شتم، دستگیری و بازجویی در مورد جنسیت و هویت جنسی خود قرار گرفته است. موکیسا که هنوز تحت عمل جراحی تغییر جنسیت قرار نگرفته است، گزارش می‌دهد که علی‌رغم درخواست‌هایش علیه آن، در سلولی با زندانیان مرد قرار گرفته است، جایی که گفته می‌شود مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است که توسط مقامات پلیس تشویق شده است – حمله‌ای آسیب‌زا که او می‌گوید از طریق آن به اچ‌آی‌وی مبتلا شده است.

انتقال در اوگاندا دشوار است، زیرا تعداد کمی از ارائه دهندگان پزشکی مایل به ارائه هورمون درمانی هستند، و افرادی که می خواهند عمل جراحی تغییر جنسیت را انجام دهند، باید به خارج از کشور سفر کنند – آن را دور از دسترس اکثریت قرار دهند.

افراد ترنس قانوناً می توانند نام و شناسه خود را تغییر دهند، اما روال انجام این کار مشخص نشده است و بسیاری از موارد را به تشخیص سازمان ملی شناسایی و ثبت احوال واگذار می کند. فعالان می گویند که قوانینی که به طور غیرمستقیم ترنس ها را جرم انگاری می کند، مانند جعل هویت و بدحجابی عمومی، یا قوانینی که روابط همجنس گرایان را جرم انگاری می کند، بر نظارت شدید می افزاید.

نوآ میرمب، وکیل حقوق بشر، گفت: «قانون یک چیز را می گوید و به شما اجازه می دهد این تغییرات را ایجاد کنید، اما در عمل سفر برای استفاده واقعی از این حقوق به این معنی است که شما با همجنس گرا هراسی بسیار شدید مواجه می شوید. «تقاضاهای زیادی برای برهنه شدن و درآوردن لباس وجود دارد تا ثابت کنید که خودتان هستید [manhood or womanhood]و از ترنس‌ها دائماً انتظار می‌رود که این اشکال نفوذ را تحمل کنند.»

یکی از اعضای جامعه تراجنسیتی اوگاندا قبل از شرکت در رویدادهای روز یادبود تراجنسیتی در کامپالا، نوامبر 2019، برای یک عکاس ژست می گیرد.
یکی از اعضای جامعه ترنسجندرهای اوگاندا قبل از شرکت در رویدادهای روز یادبود تراجنسیتی در کامپالا، نوامبر 2019، برای یک عکاس ژست می گیرد. عکس: سومی صدرونی/ خبرگزاری فرانسه/ گتی ایماژ

موکیسا، یک پرستار سابق، توانست شناسه ملی خود را تغییر دهد تا جنسیت مورد نظر خود را نشان دهد. او سعی می‌کند به سایر افراد ترنس کمک کند تا این روند را طی کنند، اما می‌گوید این کار چند سال پیش بسیار آسان‌تر بود. با این حال، موکیسا اضافه می‌کند که به دلیل مخالفت‌های سازمان‌های آزمون سراسری و انجمن‌های حرفه‌ای پرستاری، نتوانسته است گواهینامه‌های تحصیلی خود را از نام قدیمی‌اش تغییر دهد، که به گفته او باعث کاهش فعالیت حرفه‌ای و آموزشی او شده است.

موکیسا که بیکار است، می گوید: «من نمی توانم در دنیای اقتصاد اصلی رقابت کنم. اکثر ترنس‌هایی که او می‌شناسد، مجبورند خوداشتغال شوند یا با تعداد کمی از سازمان‌های LGBTQ+ که عمدتاً دارای بودجه ضعیفی هستند، کار کنند.

موکیسا می‌گوید که محیط امروزی ضد دگرباش جنسی+ در اوگاندا، مردم را بیشتر به حاشیه خواهد برد.

او گفت: «مردم در ترس و مخفی زندگی می کنند. کل این وضعیت ما را به عقب می‌اندازد.»

* نام تغییر کرد

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …