جنگ در اوکراین: درگیری شدید در باخموت در حالی که فنلاند در حال بررسی ارسال جت های جنگنده به کیف است

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

درگیری‌های شدید برای مرکز شهر باخموت در شرق اوکراین، محل طولانی‌ترین و خونین‌ترین نبرد از زمان آغاز تهاجم گسترده روسیه، ادامه یافت.

“گروه های حمله [of the Russian paramilitary group] الکساندر سیرسکی، یکی از فرماندهان نیروی زمینی اوکراین در باخموت، روز دوشنبه گفت: واگنر از چندین نقطه حمله می‌کند و تلاش می‌کند از دفاع نیروهای ما عبور کند و به سمت مناطق مرکزی پیشروی کند.

یوگنی پریگوژین، رئیس گروه شبه نظامی واگنر گفت: «هرچه به مرکز شهر نزدیک‌تر باشیم، جنگ سخت‌تر می‌شود و توپخانه بیشتر می‌شود.

او همچنین روز یکشنبه وضعیت شهر را «دشوار، بسیار دشوار، با جنگیدن دشمن برای هر متر» توصیف کرد.

این شهر که پیش از جنگ جمعیتی حدود 70 هزار نفر داشت، ماه‌ها است که کانون نبرد در جبهه شرقی بوده است، هرچند که اهمیت استراتژیک آن مورد مناقشه کارشناسان است.

تمدید 60 روزه قرارداد صادرات غلات

سرگئی ورچینین، معاون وزیر امور خارجه روسیه پس از مذاکرات در ژنو گفت که مسکو “مخالفتی با تمدید بیشتر” توافق غلات اوکراین که در ژوئیه گذشته بین سازمان ملل، اوکراین، روسیه و ترکیه به دست آمد، ندارد.

وی گفت: «اما فقط برای 60 روز» و تأکید کرد که «موقعیت آینده ما با پیشرفت ملموس در عادی سازی صادرات محصولات کشاورزی، نه در گفتار، بلکه در عمل مشخص خواهد شد».

سازمان ملل و ترکیه در توافقی بین کشورهای متخاصم میانجیگری کردند که به اوکراین – یکی از مهمترین سبدهای نان جهان – اجازه می دهد مواد غذایی و کودهای شیمیایی را از سه بندر خود در دریای سیاه ارسال کند.

این قرارداد 120 روزه در نوامبر گذشته تمدید شد. این تمدید روز شنبه منقضی می شود و یک تمدید 120 روزه دیگر روی میز بود.

در بیانیه سازمان ملل آمده است: «دبیر کل سازمان ملل تأیید کرده است که سازمان ملل هر کاری ممکن است برای حفظ یکپارچگی ابتکار غلات دریای سیاه و تضمین تداوم آن انجام خواهد داد».

اوکراین و روسیه تامین کنندگان جهانی گندم، جو، روغن آفتابگردان و سایر مواد غذایی به کشورهای آفریقا، خاورمیانه و بخش هایی از آسیا هستند که میلیون ها نفر به اندازه کافی برای خوردن ندارند. روسیه همچنین قبل از جنگ بزرگترین صادرکننده کود در جهان بود.

از دست دادن این ذخایر باعث افزایش قیمت‌های جهانی غذا شد و نگرانی‌ها از بحران گرسنگی را تشدید کرد.

جت های جنگنده برای اوکراین

سنا مارین، نخست وزیر فنلاند، روز دوشنبه گفت که آماده بحث در مورد اعطای جت های جنگنده F-18 به اوکراین است.

ارتش اوکراین خواستار F-16 ها شده است که در دسترس ترین هواپیماهای ساخت آمریکا هستند که به طور فزاینده ای با مدل های جدید جایگزین می شوند.

و در ماه دسامبر، فنلاند اعلام کرد که 64 فروند F-35A را از سازنده آمریکایی لاکهید مارتین سفارش خواهد داد.

مارین گفت: «اوکراین به تجهیزات سنگین‌تر هم نیاز دارد… مسئله بزرگ بعدی، جت‌های جنگنده و دفاع هوایی است، به طور گسترده‌تر».

ما F-35 های جدید را داریم… وقتی این هورنت های قدیمی از بین بروند، می توانیم در مورد استفاده در آینده آنها صحبت کنیم.

با این حال، F-35 ها تا سال 2025 وارد بازار نمی شوند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

واتیکان می گوید که پاپ فرانسیس پس از بستری شدن در بیمارستان به دلیل مشکلات تنفسی به تدریج بهبود می یابد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، واتیکان می گوید که پاپ فرانسیس …