پاسخ پنی وانگ به ادعای چین که زیردریایی های هسته ای Aukus به مسابقه تسلیحاتی دامن می زنند | Aukus

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

پنی وانگ، وزیر امور خارجه استرالیا، به پاسخ چین به Aukus پاسخ داد و تاکید کرد که انتقادات این کشور از توافق زیردریایی هسته‌ای «در واقع بی‌اساس» نیست.

در مصاحبه با آبان نیوز استرالیا، وانگ همچنین نشان داد که قصد دارد بازدیدهای بیشتری از جنوب شرق آسیا و اقیانوس آرام داشته باشد تا به منطقه اطمینان دهد که استرالیا به دنبال تشدید تنش های نظامی نیست.

پس از اعلام یک برنامه چند دهه ای که می تواند از هم اکنون تا اواسط دهه 2050 هزینه ای بالغ بر 368 میلیارد دلار داشته باشد، وانگ گفت که هیچ ناظر منطقی نمی تواند به این نتیجه برسد که استرالیا منبع یک مسابقه تسلیحاتی منطقه ای است.

او از چین خواست تا پیشنهاد ایالات متحده را برای موافقت با «نرده‌های محافظ» برای جلوگیری از وقوع جنگ، علی‌رغم اینکه این مفهوم هفته گذشته توسط پکن مورد تمسخر قرار گرفت، بپذیرد. استرالیا قبلا چین را به عدم شفافیت در مورد افزایش سریع نظامی خود متهم کرده بود.

هیچ کس نمی خواهد تشدید را ببیند. وونگ روز سه‌شنبه گفت: هیچ‌کس نمی‌خواهد یک اشتباه محاسباتی ببیند.

من فکر می‌کنم منطقه این حق را دارد که بخواهد قدرت‌های بزرگ رقابت را محترمانه و مناسب مدیریت کنند.»

ساعاتی پس از اعلام برنامه‌های Aukus توسط ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا در روز سه‌شنبه، هیئت چین در سازمان ملل ادعای دیرینه خود مبنی بر اینکه این توافق به یک مسابقه تسلیحاتی دامن می‌زند و هدف معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را نقض می‌کند، تکرار کرد. .

این روزنامه در توییتر نوشت: «طنز دو کشور دارای سلاح هسته‌ای که ادعا می‌کنند از بالاترین استاندارد منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای حمایت می‌کنند، تن‌ها اورانیوم غنی‌شده با درجه تسلیحات را به یک کشور غیرهسته‌ای منتقل می‌کنند».

هنگامی که از ونگ در مورد آن اظهار نظر پرسیده شد، گفت: “این پاسخ در واقع پایه ای نیست.”

وونگ گفت استرالیا “بسیار واضح” بوده است که به سلاح هسته ای دست نخواهد یافت. او همچنین گفت که «تعدادی از کشورهای دیگر زیردریایی‌های هسته‌ای دارند» و طبق معاهده NPT مجاز بودند.

او گفت: «انگيزه استراليا صلح است.

هزینه های زیردریایی هسته ای در زمینه

ناظران می گویند که ترتیبات Aukus جدید است، زیرا این اولین بار است که مواد شکافت پذیر و فناوری هسته ای از یک کشور دارای سلاح هسته ای به یک کشور غیر سلاح منتقل می شود.

اما اعتقاد بر این است که دولت استرالیا با این که این موضوع به عنوان «خلاف» شناخته می‌شود، مخالف است و قول داده است که اورانیوم را غنی‌سازی کند یا سوخت مصرف‌شده را به عنوان بخشی از این برنامه بازفرآوری نکند.

وونگ متعهد شد که به مذاکرات با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه دهد تا “با بالاترین کیفیت… ترتیبی دهد تا اطمینان حاصل شود که این مواد به گونه‌ای مدیریت می‌شوند که مطابق با NPT باشد”.

بریتانیا و ایالات متحده می گویند که در طول عمر بیش از 30 ساله زیردریایی ها، مواد هسته ای را در «واحدهای نیروگاه هسته ای کامل و جوش داده شده که نیازی به سوخت گیری ندارند» در اختیار استرالیا قرار خواهند داد.

در برگه اطلاعاتی که روز سه شنبه منتشر شد، دولت استرالیا افزود: “سوخت هسته ای دریافتی استرالیا را نمی توان بدون پردازش شیمیایی بیشتر در سلاح های هسته ای استفاده کرد و به امکاناتی نیاز دارد که استرالیا ندارد و به دنبال آن نخواهد بود.”

با این حال، دولت قول داده است که زباله های هسته ای را در استرالیا در مکانی ذخیره کند که هنوز تصمیم گیری نشده است.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

در هفته‌های اخیر، وزیران و مقامات استرالیایی راه را برای اعلام Aukus در یک سری تماس‌ها و ملاقات‌ها با همتایان خود در سراسر اقیانوس هند و اقیانوس آرام هموار کرده‌اند.

اما انتظار می رود که سفرا در کانبرا در روزهای آینده به تفصیل در جریان قرار گیرند. مقامات استرالیایی روز دوشنبه با همتایان خود در پکن تماس گرفتند تا یک جلسه توجیهی ارائه دهند.

وونگ گفت که دولت “استراتژی جامع” را پیش از اعلام این خبر تنظیم کرده است و تعامل مجدد با اقیانوس آرام و جنوب شرق آسیا “به روشی بسیار متمرکز” را در اولویت قرار داده است.

طرح Aukus به استرالیا “قابلیت بیشتری برای کمک به تعادل استراتژیک که برای منطقه ای که همه ما می خواهیم در آن زندگی کنیم ضروری است” می دهد.

وونگ گفت: «مطمئناً این به استرالیا قابلیتی می‌دهد که تعداد کمی از کشورها دارند و مسئولیت‌هایی به همراه دارد که ما از آن آگاه هستیم».

تمرکز و توجه ما باید بر جلوگیری از درگیری، حفظ ثبات، صلح آمیز و مرفه منطقه و اطمینان از حفاظت از حاکمیت باشد.»

کمپین بین المللی لغو تسلیحات هسته ای اعلام کرد بهترین راه برای اطمینان بخشیدن به منطقه این است که استرالیا پیمان منع سلاح های هسته ای سازمان ملل را امضا و تصویب کند.

اندونزی – که پس از اولین بار اعلام آن در سال 2021 به مالزی برای ایجاد نگرانی شدید در مورد Aukus پیوست – روز سه شنبه با احتیاط بیشتری پاسخ داد.

وزارت خارجه اندونزی گفت که حفظ صلح و ثبات در منطقه مسئولیت همه کشورهاست و انتظار دارد استرالیا “مکانیسم راستی آزمایی موثر، شفاف و بدون تبعیض” را ایجاد کند.

در آستانه اعلام این خبر، روزنامه ملی‌گرای گلوبال تایمز چین به نقل از تحلیلگران چینی مدعی شد که استرالیا «بمب ساعتی کار می‌کند» و هزینه «اشتباه گران‌قیمت» خود را متقبل خواهد شد.

اما کوین راد، سفیر جدید استرالیا در ایالات متحده، هفته گذشته گفت که Aukus را باید در چارچوب تلاش چین برای ساخت بزرگترین نیروی دریایی جهان دید. بر اساس آخرین ارزیابی پنتاگون، چین در حال حاضر 56 زیردریایی را اداره می کند که از این تعداد 12 زیردریایی هسته ای هستند.

استرالیا قصد دارد در دهه 2030 حداقل سه یا پنج زیردریایی کلاس ویرجینیا را از ایالات متحده خریداری کند. اولین زیردریایی ساخت استرالیا که بر اساس طرح بریتانیایی هنوز تکمیل نشده است، باید در دهه 2040 وارد خدمت شود.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

رأی دهندگان مریلند برای تصمیم گیری درباره اصلاحیه قانون اساسی سقط جنین

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ، آناپولیس، دکتر — رای دهندگان مریلند …