20 سال پس از سقوط صدام حسین در شهر زادگاه صدام در عراق، شکاف ها همچنان ادامه دارد | عراق

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

پقصرهای نیمه ویران صدام حسین بر فراز صخره ای بر فراز رودخانه دجله بر فراز شهر زادگاهش تکریت قرار دارند، زمین های متروکه ای که آثار مهاجمان را در خود جای داده و می روند. سربازان آمریکایی تاریخ ورود سال 2003 خود را در دیوارهای شنی رنگ حک کردند. یک دهه بعد، دولت اسلامی گورهای دسته جمعی را در خاک تپه حفر کرد و بخشی از این مجموعه را منفجر کرد.

شکاف های پایداری که در این جامعه، مرکز قدرت در دوران حکومت صدام، 20 سال پس از سقوط دیکتاتور، باقی مانده است، بسیار کمتر از آثار رژیم گذشته صدام است. دورنمای آشتی بر سر جنایات او با امواج مکرر خشونتی که از آن زمان به بعد کشور را درنوردیده است، پیچیده شده است، شکایت را بر شکایت، بازگشایی زخم های کهنه و تداوم نزاع ها.

صدام در سال 2006 اعدام شد، اما برخی از اعضای جمعیت سنی تکریت احساس می کنند که هنوز به ناحق میراث سلطنت وحشیانه او را به دوش می کشند. دولت های متوالی عراق به مجازات کسانی که متهم به ارتباط با رژیم قبلی هستند، به عنوان بخشی از فرآیند عدالت و پاسخگویی ادامه می دهند که بسیاری معتقدند دیگر مفید نیست، اما تعداد کمی جرات دارند علناً به چالش بکشند. تا آنجا که صحبت کردن در مورد آن خطر کیفرخواست را تحت قوانین سختگیرانه ای دارد که حزب بعث و هر چیزی را که می تواند به عنوان تبلیغ آن تلقی شود ممنوع می کند.

زمانی که داعش بخش‌های وسیعی از شمال عراق را در سال 2014 اشغال کرد، شکاف‌ها عمیق‌تر شد. این جنگ در جامعه شکاف ایجاد کرد و همکاران را در برابر آزادی‌بخش‌ها قرار داد و ساختارهای جمعیتی و قدرت را به‌طور غیرقابل برگشتی تغییر داد. شبه نظامیان شیعه که به شکست جهادی ها در کنار نیروهای قبیله ای محلی کمک کردند، در تکریت باقی ماندند و همچنان مکان های استراتژیک – و نمادین – مانند کاخ و زادگاه صدام را کنترل می کنند.

در این میان، قبیله صدام، آلبونصیر، در حاشیه جامعه زندگی می کنند. در یک غروب زمستان اخیر، برخی در حومه تکریت گرد هم آمدند و با تردید داستان هایی را در مورد آنچه که به عنوان مجازات دسته جمعی برای پیوندهای خود با رژیم قدیمی و اخیراً حمایت ادعایی آنها از داعش و نقش شدیدا مورد مناقشه در قتل عام دانشجویان شیعه می دانند، به اشتراک گذاشتند. . آنها برای شرکت در انتخابات، به دست آوردن مناصب دولتی و بازگشت به سرزمین های خود مبارزه می کنند.

خالد امین، رهبر البونصیر که حدود 40000 نفر جمعیت دارد، گفت: «روش برخورد آنها با مردم تکریت و قبیله آلبونصیر خشن بود. «۲۰ سال گذشته است. اگر کسی تحت تعقیب مسئولان نیست، بگذارند در جامعه ادغام شود.»

امین که قبل از سال 2003 در مجلس حضور داشت، سعی کرده دوباره وارد روند سیاسی شود. شیخ برای نامزدی در انتخابات 2021 ثبت نام کرد و با وجود اینکه می‌گوید نامه مورد نیاز کمیسیون عدالت و پاسخگویی را ارائه کرده است تا او را از هرگونه تخلف پاک کند، کمیسیون انتخابات به او اطلاع داد که «به دلیل بعثی بودنم» رد صلاحیت شده است. ، به یاد آورد.

موقعیت تکریت در دوران حکومت 35 ساله صدام در ده ها قصری که او ساخته بود، مشهودتر است که تنها با پایتخت، بغداد، در 110 مایلی (180 کیلومتری) جنوب، مشابهت دارد. دیکتاتور به ساکنان شهرش دسترسی ممتاز به پست های دولتی می داد، در حالی که رده های بالای دستگاه امنیتی بی رحم او اغلب مملو از اقوام نزدیک و سایر اعضای قبیله او بودند.

مقبره دیکتاتور فقید عراق، صدام حسین در روستای العوجاء در حومه تکریت به شدت آسیب دیده است.
مقبره دیکتاتور فقید عراق، صدام حسین در روستای العوجاء در حومه تکریت به شدت آسیب دیده است. عکس: احمد الربیعی/ خبرگزاری فرانسه/ گتی ایماژ

پس از تهاجم به رهبری ایالات متحده در سال 2003، دولت جدید به رهبری شیعیان برای پاکسازی نهادهای عراق از وفاداران رژیم، فرآیند بعث زدایی (که بعداً به «عدالت و پاسخگویی» تغییر نام داد) آغاز کرد. صدام و تعدادی از معاونان نزدیکش محاکمه و اعدام شدند. صدها هزار کارمند دولت که عضو حزب بعث بودند، اخراج یا مجبور به بازنشستگی پیش از موعد شدند.

اما بسیاری تعجب می کنند که آیا بعثت زدایی بیشتر انتقام بود تا عدالت؟ یک مقام ارشد دولتی گفت: «راستش را بخواهید، اکثر عراقی ها در آن زمان در حزب بعث بودند. «دولت باید کمیسیونی برای تعقیب کسانی که واقعا مرتکب جنایت شده اند تشکیل می داد. اما بسیاری از آنها دستگیر نشده‌اند.» این مقام که خواست نامش فاش نشود، گفت.

برخی از اعضای سابق حزب بعث توانستند خود را مجدداً با قدرت‌ها هماهنگ کنند و جای پای خود را در سیستم جدید به دست آورند، در حالی که برخی دیگر که مرتکب جنایت شدند در کردستان عراق پناه گرفتند، جایی که یک دولت نیمه خودمختار آنها را در برابر پیگرد قانونی محافظت می‌کند.

با این حال، در بقیه مناطق عراق، بعث زدایی ادامه می یابد، علیرغم نگرانی های فزاینده مبنی بر اینکه این بعث به ابزاری برای باج خواهی سیاسی و خود غنی سازی تبدیل شده است. سیاستمداران، اعم از شیعه و سنی، از قانون برای رد صلاحیت و اخاذی از رقبای خود استفاده می کنند، در حالی که آنهایی که تمکن مالی لازم را دارند به راحتی می توانند بی گناهی خود را بخرند.

اوایل امسال، ده‌ها کارمند دانشگاه تکریت به عنوان بخشی از آخرین پاکسازی، بازنشسته شدند. یکی از کارمندان سابق دانشگاه که در سال 2020 به دلیل اینکه به عنوان مسئول پذیرش در یکی از سازمان های امنیتی مخوف صدام خدمت کرده بود، گفت: «همه آن را یک بی عدالتی می دانند، اما هیچ کس نمی تواند در مورد آن صحبت کند. گزارش شده است که برخی از همکاران او موفق شده اند شغل خود را پس بگیرند.

این مقام دولتی گفت: “آنها یک وکیل به مبلغ 15000 دلار استخدام می کنند که به افراد مناسب پرداخت خواهد کرد.” روند عدالت و پاسخگویی به دری از فساد تبدیل شده است.

نقشه

ائتلاف سیاسی که محمد شیعه السودانی، نخست وزیر کنونی را به قدرت رساند، سال گذشته با لغو کمیسیون عدالت و پاسخگویی و ارجاع پرونده های جنایی به دادگاه های عادی موافقت کرد. اما اجرای چنین تصمیمی مستلزم رای گیری در پارلمان و مهمتر از همه یک موضع قاطع در مورد موضوعی نامطمئن است که می تواند منجر به سقوط هر سیاستمداری شود.

جنگ با داعش ورق زدن را دشوارتر کرد. چند تن از بعثی های ارشد در تلاش برای به دست آوردن مجدد قدرت به گروه تروریستی پیوستند اما بعدا کشته شدند. آنچه همچنان محل مناقشه شدید است، نقش آلبونصیر در قتل عام کمپ اسپیچر است که توسط مقامات محلی، آلبونصیر و سایر قبایل محلی به شدت رد شده است.

زمانی که داعش تکریت را تصرف کرد، ستیزه جویان حداقل 1500 دانشجوی جوان شیعه را که در آکادمی نیروی هوایی به نام کمپ اسپیچر آموزش می دیدند، جمع آوری کردند. آنها را به رودخانه نزدیک کاخ صدام آوردند و با خونسردی اعدام کردند، برخی اجساد را در آبهای عمیق دجله انداختند، برخی دیگر را در گورهای دسته جمعی کم عمق در محوطه کاخ دفن کردند.

محل کشتار به یک بنای یادبود موقت تبدیل شده است که اکنون تحت کنترل نیروهای بسیج مردمی (PMF) است، گروهی از شبه نظامیان که به بیرون راندن گروه تروریستی کمک کردند. درست مانند دانشجويان كشته شده، بيشتر آنها اهل جنوب شيعه عراق هستند. آنها ادعا می کنند که البونصیر در تلاش برای انتقام از سقوط رژیم صدام به داعش کمک کرد. آنها استدلال می کنند که حضور مستمر آنها برای جلوگیری از تکرار همان اتفاق مورد نیاز است.

یکی از کاخ های صدام در تکریت.
یکی از کاخ های صدام در تکریت. عکس: احمد الربیعی/ خبرگزاری فرانسه/ گتی ایماژ

ابونصیر عراق را ملک خود می دانست. احمد حسن، معاون فرمانده تیپ ششم PMF، معروف به کتائب جند الائمه، گفت: پس از از دست دادن قدرت، آنها همه کسانی را که در دولت جدید شرکت کردند، خائن می دانستند. او در مصاحبه ای در داخل یکی از کاخ هایی که اکنون به عنوان دفتر او عمل می کند، گفت: «آنها شرکت کنندگان اصلی قتل عام بودند.

مردم محلی می گویند که چنین اظهاراتی بیهوده باعث طولانی شدن نزاع می شود در حالی که به ناحق مردم تکریت را به خاطر جنایتی که در خاک آنها مرتکب شده اند سرزنش می کنند.

عمار البلدوی، معاون استاندار استان گفت: «آنچه در اسپیچر اتفاق افتاد توسط یک سازمان تروریستی انجام شد. نسبت دادن این حادثه به یک قبیله، تحریف واقعیت است.»

همانطور که کشمکش بر سر حقیقت ادامه دارد، انگشت نشان دادن در مورد یک تصمیم بسیار بحث برانگیز برای اجازه دادن به بازگشت ابونصیر به روستای زادگاه صدام نیز ادامه دارد. العوجه در فاصله کوتاهی از جنوب تکریت، زمانی محل سکونت 3000 نفر از جمله صدام و بستگانش بود.

اکنون گفته می شود که این شهر یک شهر ارواح است که توسط PMF کنترل می شود و ساکنان سابق آن شبه نظامیان را به غارت زمین متهم می کنند. درخواست آبان نیوز برای دیدار العوجه رد شد.

مقامات محلی و قبایل بارها از دولت فدرال درخواست کرده اند تا به افرادی که اتهامات جنایی ندارند اجازه دهد زمین های خود را پس بگیرند، آخرین مورد در سفر دسامبر نخست وزیر به تکریت.

معاون استاندار گفت: می خواهیم این پرونده را برای یک بار برای همیشه ببندیم. شیخ امین از آل ابونصیر از سودانی خواست تا برای پاک کردن نام این قبیله بیانیه عمومی بدهد. نخست وزیر با دقت گوش داد و یادداشت برداری کرد. مردم تکریت همچنان منتظر پاسخ هستند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …