“شما می توانید او را مقصر بدانید”: ترامپ مسئولیت 6 ژانویه را به پنس منتقل می کند | اخبار آمریکا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دونالد ترامپ روز دوشنبه به ادعای مایک پنس مبنی بر اینکه تاریخ او را مسئول حمله 6 ژانویه به کنگره می‌داند، پاسخ داد و گفت که این حمله مرگبار تقصیر معاون سابق رئیس‌جمهور او بوده است.

ترامپ در پرواز به آیووا برای حضور در کمپین انتخاباتی به خبرنگاران گفت: «اگر او آرا را به مجالس مقننه پس می فرستاد، آنها با 6 ژانویه مشکلی نداشتند، بنابراین از بسیاری جهات می توانید او را برای 6 ژانویه سرزنش کنید.

او به تلاش خود برای اینکه پنس در نقش خود به عنوان رئیس سنا، به دلیل تقلب فرضی در انتخابات، از تایید نتایج انتخابات در ایالت های میدان نبرد خودداری کند، در نتیجه شکست قطعی ترامپ از جو بایدن را لغو کرد.

ترامپ افزود: «اگر آنها را به پنسیلوانیا، جورجیا، آریزونا بازگردانده بود… من معتقدم، شماره یک، شما نتیجه متفاوتی داشتید. اما من همچنین معتقدم که شما آنطور که ما آن را می‌نامیم، «6 ژانویه» را نداشتید.»

9 مورد مرگ به حمله به کنگره مرتبط است، از جمله خودکشی های مجری قانون. این شورش پس از آن اتفاق افتاد که ترامپ به هوادارانش گفت «مثل جهنم بجنگید». بیش از هزار نفر از اغتشاشگران دستگیر شده اند، صدها نفر متهم و بسیاری از آنها محکوم شده اند، برخی از آنها با توطئه فتنه انگیز. دیگران تحت تعقیب هستند.

ترامپ به دلیل تحریک یک شورش استیضاح شد اما زمانی که تعداد زیادی از جمهوری خواهان سنا وفادار ماندند، تبرئه شد. سال گذشته، کمیته 6 ژانویه مجلس نمایندگان آمریکا، چهار پرونده جنایی ترامپ را به وزارت دادگستری ارجاع داد. تحقیقات آن ادامه دارد.

کمیته 6 ژانویه توضیح داد که چگونه پنس از همراهی با طرح ترامپ برای جلوگیری از صدور گواهینامه امتناع کرد، پس از اینکه مشاوران به او گفتند که او اختیار انجام این کار را ندارد.

ترامپ روز دوشنبه در هواپیمای آیووا بار دیگر به دروغ مدعی شد که پنس «حق دارد» از تأیید نتایج خودداری کند.

پنس در غیر این صورت یک معاون رئیس جمهور سرسخت وفادار بود اما اکنون در حال آماده سازی نامزدی ریاست جمهوری خود است. او روز شنبه در سخنانی در ضیافت شام گریدیرون در واشنگتن به مقصر بودن ترامپ برای شورش پرداخت.

او گفت: رئیس جمهور ترامپ اشتباه کرد. من حق نداشتم انتخابات را باطل کنم و سخنان بی پروا او در آن روز خانواده من و همه افراد حاضر در کاپیتول را به خطر انداخت و می دانم که تاریخ دونالد ترامپ را پاسخگو خواهد کرد.

در 6 ژانویه، برخی از آشوب‌گران شعار «مایک پنس را آویزان کن» در حالی که چوبه‌دار موقتی در بیرون نصب شده بود، سر دادند. پنس با جزئیات مربوط به سرویس مخفی خود که ترس او در میان هرج و مرج توسط کمیته 6 ژانویه برجسته شده بود، جان سالم به در برد.

پنس روز شنبه گفت: «آنچه در آن روز اتفاق افتاد مایه شرمساری بود» و افزود: «تا زمانی که زنده هستم، هرگز و هرگز از صدمات وارده، جان‌های از دست رفته یا قهرمانی مجریان قانون در آن روز غم‌انگیز بکاهم. ”

با این حال پنس در برابر احضاریه برای شهادت در تحقیقات وزارت دادگستری مقاومت کرده است.

روز دوشنبه، نورم آیزن، رئیس سابق اخلاق کاخ سفید، گفتپنس می‌گوید فکر می‌کند تاریخ ترامپ را مسئول خواهد کرد. اما خود پنس حاضر به این کار نیست. اگر او بود، از استدلال بی اساس که قانون اساسی به او مصونیت مطلق از شهادت اعطا می کند، دست می کشید.

ترامپ در نظرسنجی های مربوط به نامزدی جمهوری خواهان غالب است. قوی ترین رقیب او فرماندار فلوریدا، ران دیسانتیس است که هنوز کمپین انتخاباتی خود را اعلام نکرده است.

پنس و نیکی هیلی، فرماندار سابق کارولینای جنوبی، در ردیف بعدی قرار دارند، اما با پتانسیل تقسیم آرا، به ترامپ نامزدی بدون اکثریت را می‌دهند.

ترامپ در راه خود به آیووا به خبرنگاران گفت: «حدس می‌زنم [Pence] فهمیدم که خوب بودن کارساز نیست اما، می‌دانید، او برای مبارزات انتخاباتی حضور دارد. و او خیلی تلاش می کند. و او مرد خوبی است، من او را می‌شناختم، تا آخر رابطه خیلی خوبی داشتم.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

شاید دوباره سال 2008 نباشد – اما این آشفتگی بانکی بدون خطر نیست | ریچارد پارتینگتون

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، سیبازارهای مالی پرشتاب، عجله سپرده گذاران …