ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا توافقنامه ای را برای زیردریایی های هسته ای اعلام کردند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

رئیس جمهور جو بایدن و رهبران استرالیا و بریتانیا روز دوشنبه اعلام کردند که استرالیا زیردریایی های تهاجمی هسته ای را از ایالات متحده خریداری خواهد کرد تا ناوگان خود را در بحبوحه نگرانی فزاینده در مورد نفوذ چین در اقیانوس هند و اقیانوس آرام نوسازی کند.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد: «امروز، ما مراحل اجرای اولین پروژه خود را تحت AUKUS و توسعه ظرفیت زیردریایی مسلح به سلاح هسته ای متعارف استرالیا را اعلام می کنیم.

او افزود: “من می‌خواهم از همان ابتدا از همان ابتدا روشن باشم، بنابراین هیچ سردرگمی یا سوء تفاهمی در این نقطه بحرانی وجود ندارد – این زیرساخت‌ها نیرو می‌گیرند – نه زیردست‌های مجهز به سلاح هسته‌ای. آنها با انرژی هسته‌ای هستند – نه با سلاح هسته‌ای.” .

آنتونی آلبانیز، نخست وزیر استرالیا، گفت: «توافق AUKUS که ما در اینجا در سن دیگو تأیید می کنیم، بزرگترین سرمایه گذاری در توانایی دفاعی استرالیا در تاریخ ما است – تقویت امنیت ملی و ثبات استرالیا در منطقه ما».

از اوایل دهه آینده، استرالیا سه زیردریایی اتمی کلاس ویرجینیا را تحویل خواهد گرفت. آلبانیز افزود: زیردریایی مجهز به سلاح متعارف هسته‌ای بر اساس طرحی بریتانیایی و دارای فناوری‌های پیشرفته استرالیا، بریتانیا و آمریکا.

در 18 ماه گذشته، چالشی که ما با آن روبرو هستیم تنها افزایش یافته است. تهاجم غیرقانونی روسیه به اوکراین، قاطعیت فزاینده چین، رفتار بی‌ثبات‌کننده ایران و کره شمالی، همگی تهدیدی برای ایجاد جهانی است که با خطر، بی نظمی و تفرقه تعریف می‌شود. ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا.

“در مواجهه با این واقعیت جدید، مهمتر از هر زمان دیگری است که تاب آوری کشورهای خود را تقویت کنیم. برای اولین بار، بریتانیا از تعهد اولیه خود برای صرف 2٪ از تولید ناخالص داخلی برای دفاع به یک جاه طلبی جدید 2.5 خارج می شود. ٪، “سوناک افزود.

مشارکت AUKUS که در سال 2021 اعلام شد، راه را برای دسترسی استرالیا به زیردریایی‌های هسته‌ای هموار کرد، زیردریایی‌هایی که رادارتر و توانمندتر از قایق‌های معمولی هستند، به عنوان وزنه‌ای در برابر افزایش نظامی چین.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

متهم به قتل پس از مرگ عابر پیاده در پلیموث | اخبار انگلستان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، مردی در پی مرگ یک …