Aukus: قرارداد زیرساخت های هسته ای برای استرالیا تا 368 میلیارد دلار هزینه خواهد داشت | Aukus

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

استرالیا یکی از مهم‌ترین، پرهزینه‌ترین و پیامدترین وظایف نظامی خود در قرن اخیر را آغاز می‌کند: تلاش برای دستیابی، بهره‌برداری – و در نهایت ساخت – زیردریایی‌های هسته‌ای.

پیش بینی می شود که این برنامه بین 268 تا 368 میلیارد دلار از هم اکنون تا اواسط دهه 2050 هزینه داشته باشد که بیشتر آن فراتر از دوره بودجه چهار ساله اول است. این شامل 9 میلیارد دلار در دوره اولیه بودجه چهار ساله یا افزایش 3 میلیارد دلاری در مقایسه با 6 میلیارد دلاری است که برای پروژه متروکه فرانسه در نظر گرفته شده است. از دفاع خواسته می شود تا این 3 میلیارد دلار را جبران کند.

به عنوان بخشی از طرح چند دهه ای زیردریایی های هسته ای که قرار است روز سه شنبه رونمایی شود، مالیات دهندگان استرالیایی همچنین بودجه «قابل توجهی» را برای توسعه ظرفیت کشتی سازی آمریکا اختصاص خواهند داد که در چهار سال اول حدود 3 میلیارد دلار برآورد می شود.

نخست وزیر، آنتونی آلبانیز، قرار بود جزئیات را در سن دیگو در کنار جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، و ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، اعلام کند. قبل از این رویداد مشترک، آلبانیز گفت که برنامه های Aukus نشان دهنده “طلوع جدیدی برای سیاست دفاعی استرالیا” است.

مقامات ارشد دولت بایدن گفتند که تعهد بودجه استرالیا «نشان دیگری از جدی و حیاتی بودن این تلاش است».

مقامات دولت گفتند که استرالیا از “نیروهای چرخشی” زیردریایی های ایالات متحده و بریتانیا برای بازدید از این کشور از سال 2027 دعوت می کند، در حالی که اولین زیردریایی های هسته ای ساخت استرالیا تا اوایل دهه 2040 وارد خدمت نمی شوند.

آلبانیز گفت که این طرح به نفع هر سه کشور است. آلبانیز هنگام ملاقات با سوناک در آستانه اعلام این خبر گفت: «مجموع این سه مورد بیش از یک به علاوه یک به علاوه یک در این مورد است.

انتظار می‌رفت جزئیات بیشتر در اواخر روز سه‌شنبه منتشر شود، اما مقامات دولت بایدن گفتند که این طرح با افزایش بازدید زیردریایی‌های ایالات متحده و بریتانیا از بنادر استرالیا “از امسال” آغاز خواهد شد.

یک مقام ارشد دولت گفت: «زمانی که استرالیا آماده شود، در اوایل سال 2027، ما یک نیروی چرخشی از زیردریایی های ایالات متحده و بریتانیا در استرالیا ایجاد خواهیم کرد – چیزی که ما آن را نیروهای چرخشی زیردریایی غربی می نامیم». این نیروی چرخشی به ساخت «مدیریت» هسته‌ای استرالیا کمک می‌کند.

زیردریایی های ایالات متحده و بریتانیا به ترتیب تحت فرمان فرماندهان آمریکایی و بریتانیایی به عنوان دارایی مستقل عمل می کنند، اما “درجات قابل توجهی از هماهنگی در فعالیت های آنها وجود خواهد داشت”.

یک مقام آمریکایی گفت: «فاز دوم در اوایل دهه 2030 آغاز خواهد شد. هنگامی که استرالیایی ها آموزش ببینند و آماده شوند، استرالیا از ایالات متحده سه زیردریایی هسته ای کلاس ویرجینیا خواهد خرید که در صورت نیاز دو زیردریایی دیگر را نیز خریداری خواهد کرد.

انتظار می رود این اطمینان حاصل شود که استرالیا با بازنشستگی زیردریایی های دیزلی-الکتریک کلاس کالینز از دهه 2030، هیچ شکاف توانایی را تجربه نخواهد کرد.

مرحله سوم این برنامه شامل طراحی و ساخت زیردریایی به نام “SSN Aukus” است که بر اساس طرحی از بریتانیا ساخته شده اما فناوری ایالات متحده را در بر می گیرد – همانطور که آبان نیوز هفته گذشته پیش بینی کرد.

این مقام گفت: «زیردریایی بلندمدت استرالیا یک پلت فرم پیشرفته خواهد بود که از بهترین فناوری های ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا استفاده می کند.

SSN Aukus توسط استرالیا و بریتانیا ساخته و مستقر خواهد شد. بریتانیا قصد دارد اولین SSN Aukus خود را در اواخر دهه 2030 در داخل کشور تحویل دهد. استرالیا قصد دارد اولین SSN Aukus ساخته شده در استرالیا را در اوایل دهه 2040 به نیروی دریایی سلطنتی استرالیا تحویل دهد.

این امر مستلزم بهبود قابل توجهی در پایگاه‌های صنعتی در هر سه کشور است.»

مقامات دولتی گفتند که ایالات متحده سرمایه گذاری 4.6 میلیارد دلاری در پایگاه صنعتی زیردریایی خود را اعلام خواهد کرد. در حالی که این بودجه آمریکا خواهد بود، استرالیا نیز کمک قابل توجهی خواهد کرد.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

یکی از مقامات دولت گفت: «استرالیا همچنین به پایگاه صنعتی زیردریایی ما کمک خواهد کرد، که نمود دیگری از جدی و حیاتی بودن این تلاش است».

این تصمیم بر اساس اصول تناسب، انصاف و شفافیت گرفته شده است. و من فقط می خواهم تاکید کنم: آنها کمک قابل توجهی به پایگاه صنعتی زیردریایی ایالات متحده خواهند کرد.”

بودجه برای تولید داخلی ایالات متحده می تواند نقطه تنش در استرالیا در زمانی باشد که بودجه در چندین جبهه با فشار مواجه است.

پیش از اعلام این خبر، دولت استرالیا تحلیلی را منتشر کرد که نشان می‌دهد Aukus از حدود 20000 شغل استرالیایی – از جمله در نیروی دفاعی استرالیا، خدمات عمومی و صنعت خصوصی – در طی 30 سال پشتیبانی خواهد کرد.

آلبانیز روز دوشنبه گفت که سرمایه گذاری بیشتر در توان دفاعی استرالیا را از سرمایه گذاری در روابط ما در منطقه باز نمی دارد.

او گفت که قبل از اعلام این خبر با رهبران دیگر در هند و اقیانوس آرام صحبت کرده است “و به خوبی مورد استقبال قرار گرفت و درک شد که چرا ما این کار را انجام می دهیم.”

سخنگوی دفاعی ائتلاف، اندرو هستی، قبلاً از توافقنامه Aukus حمایت دو حزبی ارائه کرد و گفت که این “واقعاً یک وظیفه ملت سازی چند نسلی برای مردم استرالیا است” و “نمی تواند شکست بخورد”.

هستی در سخنانی در کانبرا در آستانه اعلام این خبر گفت که مخالفان از گزارش‌های اولیه درباره طرح‌هایی برای «دسترسی سریع» زیردریایی‌های هسته‌ای کلاس ویرجینیا از ایالات متحده استقبال می‌کنند. او گفت که این تا حدی پاسخی به وضعیت استراتژیک رو به وخامت سریع در اقیانوس هند و اقیانوس آرام خواهد بود.

هستی همچنین اذعان داشت که پروژه Aukus به «انتخاب‌های سخت» در بودجه نیاز دارد زیرا «پول روی درختان رشد نمی‌کند».

علیرغم مخالفت اخیر ائتلاف با تغییرات اندک بودجه بازنشستگی، هستی متعهد شد که “با دولت کار کند تا مطمئن شود که ما می توانیم این بودجه را تامین کنیم”.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

گروه های طرفدار کرملین ویدئویی از حمله سربازان اوکراینی به زن و نوزاد را ضبط کردند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، گروه‌های طرفدار کرملین در حال نمایش …