بایدن پروژه بحث برانگیز حفاری نفت بید در آلاسکا را تایید کرد | آلاسکا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دولت بایدن یک پروژه حفاری بحث برانگیز 8 میلیارد دلاری (6 میلیارد پوندی) در دامنه شمالی آلاسکا را تصویب کرده است که با مخالفت شدید طرفداران محیط زیست و برخی جوامع بومی آلاسکا مواجه شده است، زیرا می گویند این امر باعث تسریع خرابی آب و هوا و تضعیف امنیت غذایی می شود.

پروژه ConocoPhillips Willow یکی از بزرگترین در نوع خود در خاک ایالات متحده خواهد بود که شامل حفاری نفت و گاز در سه سایت می شود. برای چندین دهه در ذخایر ملی نفت به مساحت 23 متر هکتار که متعلق به دولت فدرال است و بزرگترین بخش از زمین های عمومی دست نخورده در ایالات متحده است.

تخمین زده می شود که این کشور طی 30 سال 576 میلیون بشکه نفت تولید کند که اوج آن 180000 بشکه در روز است. این استخراج که کونوکو فیلیپس گفته است ممکن است به طعنه شامل یخ زدایی مجدد یخ های دائمی قطب شمال که به سرعت در حال ذوب شدن هستند برای تثبیت تجهیزات حفاری باشد، یکی از بزرگترین “بمب های کربنی” را در خاک ایالات متحده ایجاد می کند که به طور بالقوه بیش از دو برابر بیشتر از همه پروژه های انرژی تجدید پذیر گازهای گلخانه ای تولید می کند. در زمین های عمومی تا سال 2030 با هم کاهش می یابد.

در تصمیم خود، دفتر مدیریت زمین وزارت داخله گفت که این تایید با اجازه دادن به ConocoPhillips برای استفاده از اجاره های طولانی مدت خود در قطب شمال و همچنین محدود کردن حفاری به سه سایت به جای پنج سایت که شرکت می خواست، “تعادل ایجاد می کند”.

اما این تایید با خشم فعالان محیط زیست و نمایندگان بومی روبرو شده است که می گویند به طور مهلکی دستور کار جو بایدن را تضعیف می کند. در مجموع، انتظار می رود که این پروژه در طول عمر خود حدود 260 میلیون تن گازهای گلخانه ای ایجاد کند که معادل ایجاد حدود 70 نیروگاه جدید با سوخت زغال سنگ است.

لنا موفیت، مدیر اجرایی Evergreen Action، یک گروه آب و هوا، گفت: «تصویب پروژه Willow یک انحراف غیرقابل قبول از وعده های پرزیدنت بایدن به مردم آمریکا در مورد آب و هوا و عدالت زیست محیطی است.

پس از تمام کارهایی که این دولت برای پیشبرد اقدامات اقلیمی و عدالت زیست‌محیطی انجام داده است، دیدن تصمیمی که می‌دانیم جوامع قطب شمال را مسموم می‌کند و چندین دهه آلودگی اقلیمی را که به سادگی نمی‌توانیم از عهده آن برآییم، قفل می‌کند، ناراحت‌کننده است.»

این تایید زمانی صادر شد که وزارت کشور اعلام کرد که قصد دارد هرگونه حفاری نفت و گاز در آینده در اقیانوس منجمد شمالی ایالات متحده را ممنوع کند و همچنین از میلیون‌ها هکتار از اراضی آلاسکا که برای جوامع بومی حساس است محافظت کند. اما تصمیم ویلو هنوز خشم را برانگیخته است.

سونیا آهکیوگاک، هماهنگ کننده گسترش اجتماعی در گروه Sovereign Inupiat for a Living Arctic گفت: «تصویب دولت بایدن روشن می کند که درخواست آن برای اقدام آب و هوایی و حفاظت از تنوع زیستی، گفت و گو است، نه اقدام».

تنها راه حل معقول برای وضعیت اضطراری آب و هوا، انکار پروژه های سوخت فسیلی جدید مانند ویلو است. مبارزه ما طولانی بوده و همچنین تازه شروع شده است. ما همچنان خواستار توقف ویلو هستیم زیرا زندگی مردم محلی و نسل‌های آینده به آن بستگی دارد.»

مخالفت با این پروژه شامل بیش از یک میلیون نامه ارسال شده به کاخ سفید، یک طومار Change.org با بیش از سه میلیون امضاکننده و یک کمپین ویروسی #stopwillow است که در TikTok و همچنین سایر رسانه های اجتماعی راه اندازی شده است. تصویب این پروژه تقریباً با چالش های قانونی مواجه خواهد شد.

روز جمعه، ال گور، معاون رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده به آبان نیوز گفت که پروژه‌های در نوع خود «بی‌ملاحظه‌ای غیرمسئولانه» هستند و اجازه دادن به آن باعث «آشوب آب و هوایی» می‌شود.

این تایید پس از آن صورت گرفت که ماه گذشته ارزیابی اثرات زیست محیطی توسط وزارت کشور ایالات متحده منتشر شد، که نسخه کوچک شده این پروژه را توصیه کرد و تعداد سایت ها را از پنج به سه کاهش داد، که ConocoPhillips Alaska گفت که آن را گزینه ای مناسب می داند.

کارلین ناگیک ایتچواک، مدیر ارشد منطقه‌ای در انجمن غیرانتفاعی Wilderness Society پس از انتشار این ارزیابی در اوایل فوریه گفت: «بید یک بمب کربنی است که نمی‌توان اجازه داد در قطب شمال منفجر شود».

بر اساس گزارش Native Movement، یک گروه مردمی مستقر در آلاسکا، توسعه دهندگان Willow تحقیقات کمی در مورد تأثیر پروژه های تجمعی در سراسر دامنه قطب شمال آلاسکا – محل تولد گله 60000 دریاچه Teshekpuk Caribou، که یک غذای مهم تاریخی هستند، انجام داده اند. منبع ساکنان Nuiqsut، نزدیک‌ترین جامعه بومی آلاسکا، در مورد ماهی‌های بیمار، کاریبوهای بد تغذیه و کیفیت هوای سمی صحبت کرده‌اند که مستقیماً ناشی از استخراج نفت و گاز موجود در سرزمین‌هایشان است.

تایید پس از یک روند طولانی مشاجره صورت گرفته است.

پس از اینکه این پروژه توسط کاخ سفید ترامپ چراغ سبز نشان داد، یک قاضی فدرال این تصمیم را لغو کرد و حکم داد که بررسی زیست محیطی قبلی ناقص بوده است.

در کنار بررسی فوریه وزارت کشور، مقامات “نگرانی های اساسی” را در مورد حتی تأثیر طرح کاهش یافته بر حیات وحش و جوامع بومی ابراز کردند.

دو سناتور جمهوری‌خواه آلاسکا و تنها نماینده کنگره این ایالت، یک دموکرات، از دولت خواسته بودند که این پروژه را تصویب کند، که به گفته آنها باعث تقویت اقتصاد این ایالت می‌شود.

برخی از سازمان های قبیله ای بومی آلاسکا، از جمله انجمن اینوپیات در شیب قطب شمال و فدراسیون بومیان آلاسکا، به دلایل مشابه از این پروژه حمایت کرده اند.

به گفته ناگروک هارچارک، رئیس گروه صدای قطب شمال اینیوپیات، این قرارداد “امکان ادامه سنت های ما را برای جامعه ما فراهم می کند و در عین حال پایه های اقتصادی منطقه ما را برای دهه های آینده تقویت می کند.”

اما گروه‌ها و قبایل محیط‌زیست از جمله آن‌هایی که در Nuiqsut هستند، مخالفت کرده‌اند که هر شغل و پولی که این پروژه در کوتاه‌مدت به ارمغان می‌آورد، در درازمدت با تخریب محیط‌زیست از بین خواهد رفت.

آلاسکا در خط مقدم فروپاشی آب و هوا، ناشی از سوزاندن سوخت‌های فسیلی قرار دارد، و جوامعی که توسط عملیات نفت و گاز احاطه شده‌اند، در حال حاضر از کیفیت پایین هوا و آب، نابرابری‌های بهداشتی و کاهش منابع غذایی رنج می‌برند. Rosemary Ahtuangaruak، شهردار Nuiqsut، که جامعه 525 نفری او نزدیک‌ترین افراد به توسعه پیشنهادی است، یکی از مخالفان برجسته است که این پروژه را “فاجعه آب و هوایی در انتظار وقوع” نامیده است. او گفت که این امر بر معیشت و سلامت اعضای جامعه تأثیر منفی خواهد گذاشت.

بایدن فروش اجاره نفت و گاز را پس از روی کار آمدن به حالت تعلیق درآورد و قول داد که برنامه سوخت‌های فسیلی دولت را اصلاح کند. با این حال، دولت مقاومت خود در برابر اجاره را در مصالحه ای بر سر قانون آب و هوا در سال گذشته کنار گذاشت.

استقبال مستمر دولت از حفاری نفت و گاز باعث ایجاد حیرت در میان دموکرات ها شده است، به طوری که 22 نفر از اعضای مترقی کنگره اخیراً به بایدن نامه نوشتند و هشدار دادند که پروژه ویلو “تهدید مهمی برای پیشرفت ایالات متحده در مسائل آب و هوایی خواهد بود”. این گروه از رئیس جمهور خواست تا جلوی یک “پروژه نادرست و نادرست” را بگیرد.

دولت بایدن نسبت به دولت های قبلی زمین های کمتری را برای اجاره پیشنهاد داده است. اما فعالان محیط زیست می گویند که دولت به اندازه کافی عمل نکرده است. دب هالند وزیر کشور ایالات متحده در مصاحبه اخیر خود از اظهار نظر مستقیم در مورد ویلو خودداری کرد اما گفت که “زمین های عمومی متعلق به تک تک آمریکایی ها است، نه فقط یک صنعت”.

افزایش استخراج نفت و گاز در منطقه آلاسکا در حال حاضر جمعیت کاریبوها را تحت تاثیر قرار داده است که چندین جامعه در این منطقه برای امرار معاش به شکار آنها می پردازند.

آسوشیتدپرس در گزارشی مشارکت داشت.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

طرح جنایات اقتصادی بریتانیا بدون بودجه جدید «دود و آینه» است | جرم

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، به گفته نمایندگان و کارشناسانی که …