پاپ فرانسیس: 10 سال پاپ در 10 نقطه

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

درست بعد از ساعت 7 بعد از ظهر به وقت محلی در 13 مارس 2013 بود که خورخه ماریو برگولیو از بالکن خود بر فراز میدان سنت پیتر به بیرون نگاه کرد و به ایتالیایی گفت: “برادران و خواهران، عصر بخیر”.

این آغاز سفر پاپ فرانسیس بود. پاپی که با لحظات به یاد ماندنی، سفرهای شاخص و عباراتی که تاریخ را بازنویسی می کند مشخص شده است.

به مناسبت دهمین سالگرد او به عنوان رئیس کلیسای کاتولیک روم، در اینجا ده مورد از برجسته ترین رویدادهای سلطنت برگولیو آورده شده است:

تنها در میدان سنت پیتر

در 27 مارس 2020، پاپ فرانسیس یک لحظه نماز را در کلیسای سنت پیتر بر عهده داشت. در مقابل او، یک میدان غیرعادی خالی بود. دو هفته قبل، سازمان بهداشت جهانی همه‌گیری را اعلام کرد و کل ایتالیا قرنطینه شد.

فرانسیس دعا کرد: “پروردگارا، جهان را برکت بده، به بدنها سلامتی و به قلبها آرامش عطا کن.”

پاپ مهاجران

“احساس کردم که باید برای دعا به اینجا بیایم.” با این سخنان، پاپ فرانسیس موعظه خود را در استادیوم لامپدوزا در 8 ژوئیه 2013 برای اولین سفر شبانی خود به خارج از رم آغاز کرد.

حتی در آن زمان، پیام پاپ روشن بود: “جهانی شدن بی تفاوتی، توانایی گریه را از ما سلب کرده است. ما برای بی تفاوتی خود طلب بخشش می کنیم.” و مطمئناً این بی تفاوتی نبود که او را بر آن داشت تا در پرواز بازگشت از جزیره لسبوس یونان، دوازده پناهنده را که در سال 2016 توسط انجمن غیر روحانی کاتولیک، Sant’Egidio، در رم میزبانی شده بودند، ببرد.

واتیکان میزبان چندین خانواده از مهاجران بود.

پاپ و زنان

پاپ در پیشگفتار خود بر کتاب «رهبری زنان بیشتر برای جهانی بهتر» نوشت: «دنیای بهتر، عادلانه‌تر، فراگیرتر و کاملاً پایدار را نمی‌توان بدون مشارکت زنان دنبال کرد».

بر اساس نظرسنجی انجام شده توسط واتیکان نیوز، 1165 زن در حال حاضر در واتیکان کار می کنند که بالاترین تعداد کارمندان زن است که تا کنون در مقر مقدس کار کرده اند.

در آغاز سلطنت فرانسیس، 846 نفر بودند. در اداره خدمات توسعه انسانی یکپارچه، یک منشی زن برای اولین بار در سال 2021 منصوب شد، که بالاترین مقامی است که تا به حال توسط یک زن در سریر مقدس به دست آمده است.

نماز در دیوار ناله

در 26 مه 2014، کمی بیش از یک سال پس از انتخابش، پاپ فرانسیس از اورشلیم دیدن کرد. او در شهر مقدس گفت: «نگذارید کسی نام خدا را برای خشونت ابزاری کند، بلکه بیایید با هم برای عدالت و صلح تلاش کنیم.

او ابتدا با مفتی اعظم محمد احمد حسین در اسپلناد مساجد، مکانی مقدس برای اسلام ملاقات کرد، سپس امام عبود آرژانتینی و خاخام اسکورکا بوئنوس آیرس را در دیوار ناله در آغوش گرفت و در آنجا برای لحظاتی نماز ایستاد.

وی در نهایت به کوه هرتزل رفت تا از مقبره جسد بنیانگذار جنبش صهیونیستی و بنای یادبود هولوکاست یاد وشم بازدید کند.

سفر به کنگو و سودان جنوبی

پاپ فرانسیس برای چهلمین سفر رسولی خود از 31 ژانویه تا 5 فوریه به جمهوری دموکراتیک کنگو و سودان جنوبی سفر کرد.

در جوبا، فرانسیس از مردم دعوت کرد که “بر آن ضدیت ها و بیزاری هایی غلبه کنند که به مرور زمان مزمن شده اند و خطر قرار دادن قبایل و گروه های قومی را در برابر یکدیگر قرار می دهند”.

وی در دیدار با مقامات درخواست کرد: «دیگر نه خونریزی، نه درگیری، نه خشونت و اتهام متقابل به مرتکبین، نه رها کردن مردم تشنه صلح».

قبلاً در کینشاسا گفته بود “دست از آفریقا بردارید! دیگر آن را خفه نکنید: این معدنی نیست که بتوان از آن بهره برداری کرد یا سرزمینی برای غارت”.

زیارت توبه به کانادا

در ماه مه 2021، بقایای 215 کودک در یک گور دسته جمعی در محوطه مدرسه مسکونی سابق هند در کلمبیا بریتانیا پیدا شد.

رسوایی به زودی در مورد مدارسی که توسط دولت کانادا در قرن نوزدهم تأسیس شده بود و توسط کلیسای کاتولیک اداره می شد، ظاهر شد.

طبق قانون 1876 هند و موسسات سیستم مدارس مسکونی هند (IRSS) کودکان بومی را از جوامع خود حذف کردند تا ارزش‌های اروپایی-کانادایی را جایگزین زبان، فرهنگ و هویت بومی کنند.

در ژوئیه 2022، برگولیو از کودکان بومی دیدن کرد و درخواست بخشش کرد: “من عمیقا متأسفم، احساس خشم و شرمندگی می کنم. برای راه هایی که متأسفانه بسیاری از مسیحیان از ذهنیت استعمارگر قدرت هایی که به مردم سرکوب کرده اند، طلب بخشش می کنم. مردم بومی».

شستن پاها

در 28 مارس 2013، دو هفته پس از انتخابش، برگولیو زندان نوجوانان کاسال دل مارمو، رم را برای شستن پاها انتخاب کرد.

پنجاه زندانی جوان، از جمله دختران، در این مراسم شرکت می کنند و به پاپ اجازه می دهند پاهای آنها را بشوید، خشک کند و ببوسد.

او بعداً این اقدام را در زندان‌های دیگر، مراکز معلولین و مراکز مهاجران تکرار کرد. به گفته معظم له، تکرار آنچه عیسی با شاگردانش در انجیل انجام داد، همیشه یک عمل عاشقانه بوده است.

“من کی هستم که قضاوت کنم؟”

در یک پرواز برگشت از برزیل در ژوئیه 2013، پاپ فرانسیس در مورد همجنس گرایی صحبت کرد: “مشکل لابی کردن هر گرایشی است: لابی سیاسی، لابی ماسونی و همچنین لابی همجنس گرایان. همه لابی ها خوب نیستند. در حالی که اگر کسی همجنس گرا باشد و به دنبال خداوند باشد. من کی هستم که او را قضاوت کنم؟ این افراد نباید مورد تبعیض و حاشیه قرار گیرند».

ده سال بعد، او در مصاحبه ای با آسوشیتدپرس، قوانین ایالت هایی را که همجنس گرایی را جرم انگاری می کنند، متبلور کرد و آنها را ناعادلانه خواند.

او از اسقف های کاتولیک خواست تا از افراد LGBTQ در کلیسا استقبال کنند. او گفت: «همجنس گرایی جرم نیست.

سینود برای منطقه پان آمازونی

مجمع عمومی آمازون در 6 اکتبر 2019 در رم افتتاح شد، یک پروژه بزرگ کلیسایی، مدنی و زیست محیطی که هدف آن عبور از مرزها و بازتعریف خطوط شبانی و تطبیق آنها با عصر مدرن بود.

هدف اصلی، برای استفاده از سخنان پاپ، «پیدا کردن راه‌های جدید برای بشارت دادن به جوامع روستایی، به‌ویژه گروه‌های بومی، که اغلب فراموش می‌شوند و بدون چشم‌انداز آینده‌ای آرام، به دلیل بحران جنگل‌های آمازون، فراموش می‌شوند، بود. ریه ای با اهمیت اساسی برای سیاره ما».

عروسی بداهه

در پروازی از شهرهای شیلی سانتیاگو به ایکیکه در ژانویه 2018، فرانسیس به طور شگفت انگیزی با یک زوج سوار ازدواج کرد. دو مهماندار با شرکت هواپیمایی لاتام مراسم مدنی داشتند اما مجبور شدند عروسی مذهبی خود را لغو کنند زیرا کلیسایی که انتخاب کرده بودند در زلزله سال 2010 فرو ریخت. برگولیو تصمیم گرفت خودش با این زوج ازدواج کند.

در حالی که اعلیحضرت به طور گسترده به دلیل دیدگاه‌های مترقی‌اش ستایش می‌شود، مقام پاپی او نیز با رسوایی‌های متعددی مانند محاکمه فساد کاردینال آنجلو بچیو یا افشاگری‌های اخیر در مورد آزار جنسی در کلیسای کاتولیک پرتغال، مخدوش شده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بایدن از رگولاتورها خواست تا نظارت بر برخی بانک ها را افزایش دهند

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ، واشنگتن – پرزیدنت بایدن روز پنجشنبه از …