چگونه جگوار لندرور در مسابقه آینده الکتریکی عقب افتاد – و چه معنایی برای بریتانیا دارد | جگوار لندرور

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

آ20 آتش نشان که برخی از آنها دستگاه تنفسی پوشیده بودند، در ماه ژانویه در یک مرکز آزمایشی در نزدیکی مقر جگوار لندرور در میدلندز به آتش سوزی فراخوانده شدند. ماشینی که نمونه اولیه باتری را برای پرفروش ترین رنج روور خود جوش می داد، علت آتش سوزی بود که خودروساز آن را “جزئی” توصیف کرد.

آتش‌سوزی باتری‌ها، به‌ویژه در آزمایش‌ها، غیرمعمول نیست، اما یادآور خطراتی بود که خودروسازان در تلاش هستند تا پس از گذشت یک قرن از موتور احتراقی، به برق تبدیل شوند. این همچنین یادآور این بود که قهرمان خودروسازی بریتانیا چقدر در آن مسابقه جهانی باتری عقب افتاده است.

پس از چهار سال زیان شدید، فروش ضعیف، آشفتگی همه‌گیر و تحولات اتاق هیئت، همه نگاه‌ها به این است که چگونه می‌تواند با تاخیر به خودروهای برقی تبدیل شود – و آیا می‌تواند به رقبای غول‌پیکر خود برسد.

رویکرد جگوار لندرور طی چند سال آینده در تعیین وضعیت بریتانیا به عنوان یک کشور خودروساز و شغل 780000 نفر کمک زیادی خواهد کرد. افرادی که در کارخانه های خودروسازی آن، زنجیره تامین گسترده تر و صنعت فروش استخدام شده اند. از این تعداد، این خودروساز مستقر در کاونتری 36000 نفر را در مارس 2022 استخدام کرد که بیشتر آنها در مرکز خودروسازی وست میدلندز بودند. همچنین برای زنجیره تامین بریتانیا بسیار مهم است: یک مشتری لنگر که – همراه با نیسان ژاپن در ساندرلند – می تواند سالانه چند صد هزار خودرو تولید کند.

گیگافکتوری


جگوار لندرور از زمانی که در سال 2008 به قیمت 2.3 میلیارد دلار (1.15 میلیارد پوند در آن زمان) از فورد خریداری شد، متعلق به تاتا موتورز است، بخشی از همان شرکت هندی که صاحب کارخانه فولاد پورت تالبوت و چای تتلی است.

وزرا به شدت از اهمیت تاتا و قدرت مذاکره آگاه هستند و مقامات دولتی با آن بر سر صدها میلیون پوند کمک دولتی برای دو جبهه مرتبط به هم درگیر هستند: پیشنهاد 300 میلیون پوندی حمایت برای ارتقاء کوره بلند کارخانه فولاد ولز جنوبی و درخواست 500 میلیون پوندی تاتا برای کمک در ساخت یک “گیگافکتوری” باتری را گزارش کرد.

گمان می رود که تاتا بین بریتانیا و اسپانیا برای کارخانه انتخاب کند، کارخانه ای که JLR را به عنوان مشتری اصلی خود خواهد داشت. یک نفر با آگاهی از تفکر JLR پیشنهاد کرد که پیشنهاد مالی بریتانیا با سایر دولت‌ها رقابتی است، اما «قیمت‌های انرژی بسیار بالاست – مشکل هزینه‌های انرژی است». همچنین در مورد اقتصادی بودن حمل باتری ها در فاصله صدها مایلی بین کارخانه ها تردید وجود دارد.

دیوید بیلی، استاد اقتصاد بازرگانی در دانشگاه بیرمنگام، گفت که انتخاب اسپانیا برای یک کارخانه بزرگ تاتا “اگر حتی نتواند JLR را جذب کند، علامت سوالی بر استراتژی صنعتی بریتانیا خواهد گذاشت.”

کاهش فروش

اتحادیه ها از اینکه دولت وست مینستر یکی از اولین ممنوعیت ها را برای موتورهای احتراقی وضع کرده است خشمگین هستند که فروش خودروهای بنزینی و دیزلی جدید از سال 2030 و خودروهای هیبریدی را از سال 2035 ممنوع کرده است، بدون اینکه حمایتی مشابه رقبای اتحادیه اروپا از شرکت ها برای ارتقا به برقی ارائه کند. تکنولوژی خودرو خودروساز آمریکایی فورد ماه گذشته 1300 شغل را در بریتانیا اخراج کرد که عمدتاً به دلیل فناوری تقریباً از بین رفته موتورهای احتراقی بود. هوندا کارخانه خودروسازی سوئیندون خود را در سال 2021 تعطیل کرد.

قانون کاهش تورم 369 میلیارد دلاری جو بایدن یک مسابقه یارانه ای بین ایالات متحده و اتحادیه اروپا را به راه انداخته است و خودروسازانی مانند فولکس واگن را وسوسه می کند تا کارخانه های بزرگی را باز کنند که قادر به تولید صدها هزار باتری در سال هستند.

Des Quinn، Unite گفت: “زمان آن رسیده است که دولت نگران نجات خود نباشد و صنعت خودروسازی بریتانیا را نجات دهد.”‘s مسئول کشوری صنعت خودرو «یک زنجیره تامین برقی و یک کارخانه گیگ [would] تولیدکنندگان لنگر خودرو در بریتانیا.”

آشفتگی رهبری


ثروت رو به وخامت JLR به عنوان یک زنگ خطر برای صنعت بریتانیا، منعکس کننده کاهش بیشتر در تولید است که حدود یک دهم تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد. آخرین سال سود آن در سال 2018 بود. رئیس سابق رالف اسپث زمانی به برنامه‌هایی برای ساخت یک میلیون خودرو در سال – با کارخانه‌هایی در هند، برزیل و چین – و ایجاد یک رقیب ممتاز بریتانیایی برای مرسدس بنز و بی‌ام‌و افتخار می‌کرد.

با این حال، رسوایی تقلب در تولید گازهای گلخانه ای فولکس واگن تقاضا را تضعیف کرد، درست زمانی که JLR سرمایه گذاری زیادی در یک کارخانه موتور جدید در میدلندز انجام داد. سپس حباب فروش چین از بین رفت و در سال 2019 JLR مجبور شد ارزش سرمایه گذاری ها را 3.1 میلیارد پوند بنویسد. اسپث در سال 2020 شرکت را ترک کرد، با زیان های خونریزی و افزایش بیش از حد.

تیری بولوره، رئیس سابق رنو، مسئولیت را بر عهده گرفت و شروع به معکوس کردن مسیر رشد اسپث کرد: در عوض او قصد داشت تعداد خودروهای مورد نیاز شرکت برای تولید پول نقد را کاهش دهد. از آن زمان تاکنون چندین جدایی ارشد وجود داشته است. در سال 2021، جولیان تامسون، طراح جگوار، پس از دو سال، نیک راجرز، مدیر مهندسی محصول و رئیس فروش، فلیکس بروتیگام را ترک کرد. در سال 2022، گرانت مک فرسون، مدیر اجرایی تولید، و همچنین مدیران زنجیره تامین، نیل مارسونز و دیوید اوون، به دنبال آنها قرار گرفتند.

خود بولوره در دسامبر تنها پس از دو سال آن را ترک کرد. این شرکت به «دلایل شخصی» اشاره کرد، اگرچه چندین نفر از افراد نزدیک به شرکت گفتند که خروج او ممکن است تحت تأثیر واکنش این شرکت به کمبود جهانی نیمه هادی ناشی از همه گیر ویروس کرونا باشد، که باعث شد JLR قادر به تولید خودروهای کافی برای پاسخگویی به تقاضا نباشد.

آدریان ماردل، مدیر اجرایی قدیمی که در JLR به خوبی مورد احترام است، رئیس موقت شد. یک منبع ارشد صنعت خودرو گفت تاتا به او زمان می‌داد تا خود را در این نقش ثابت کند و تلاشی هماهنگ برای استخدام خارجی انجام نداده است.

در ماه ژانویه، ماردل به سرمایه گذاران گفت که این شرکت در حال حاضر تنها به تولید 300000 خودرو در سال نیاز دارد تا از بین برود – عددی که از 660000 خودرو در سال 2019 به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

کمبود تراشه


در ظاهر، JLR دوست دارد به کاهش هزینه ها و تقاضای سیری ناپذیر ببالد که منجر به ثبت رکورد بیش از 200000 خودرو شده است. با این حال، بخشی از این عقب ماندگی به دلیل ناتوانی آن در پاسخگویی به تقاضا است: در حالی که رقبای BMW و مرسدس بنز با تمرکز بر سودآورترین مدل‌های خود به سودهای بی‌سابقه‌ای دست یافته‌اند، JLR به دلیل کمبود میکروچیپ متوقف شده است.

JLR نیز مدل‌های گران‌تر و سودآور Range Rover، Range Rover Sport و مدل‌های جدیدتر Defender را در اولویت قرار داده است. با این حال، هنوز تا ژانویه طول کشید تا اولین سود سه ماهه خود – 265 میلیون پوند – از پایان سال 2020 به ثبت برسد. این به دنبال چهار سال زیان انباشته به مبلغ 5 میلیارد پوند بود.

جیم ویلیامسون و مارک رایان، تحلیلگران در Creditsights، یک آژانس رتبه‌بندی بدهی، بر این باورند که JLR باید بتواند فروش را افزایش دهد و از دفتر سفارشات خود عبور کند، اما توجه داشته باشید که عدم اطمینان در مورد تقاضای مصرف‌کننده وجود دارد و «سوابق نادری از اجرای مدیریت در گذشته”.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

رنج روورها از مغازه رنگ در کارخانه جگوار لندرور در سولیهول عبور می کنند.
رنج روورها از مغازه رنگ در کارخانه جگوار لندرور در سولیهول عبور می کنند. عکس: فیل نوبل/رویترز

یکی از سخنگویان گفت که JLR قصد دارد به “یک کسب و کار لوکس مدرن تمام الکتریکی تبدیل شود و اهداف اقلیمی مبتنی بر علم خود را محقق کند، و در طول سه سال آینده ما سالانه 3 میلیارد پوند برای اجرای برنامه های خود سرمایه گذاری خواهیم کرد.”

سخنگو گفت: علیرغم چالش های جهانی پس از همه گیری تورم، کمبود تراشه و قیمت بالای انرژی، ما در حال تسریع استراتژی خود هستیم و امسال به سود بازگشته ایم. “تقاضا برای وسایل نقلیه ما قوی است، با سه مدل سودآور ما – رنج روور، رنج روور اسپرت و دیفندر – بیش از 74٪ از دفترچه سفارش ما را تشکیل می دهند.”

برقی بالاخره


تامین کنندگان همچنین از تولید توقف-شروع آسیب دیده اند و عدم اطمینان عمیقی را در مورد مسیر بلندمدت JLR و به ویژه در مورد اینکه چه زمانی شروع به ساخت مدل های برقی بیشتری خواهد کرد، ابراز می کنند. یک مدل باتری آن، جگوار I-Pace، پس از عرضه در سال 2018، جایزه خودروی سال جهان را به خود اختصاص داد، اما هرگز مورد پیگیری قرار نگرفت. در همین حال، رقبای پرجنب‌وجوش مدل‌های برقی زیادی را راه‌اندازی کرده‌اند و فولکس‌واگن به تنهایی ۸۹ میلیارد یورو برای برق‌سازی و نرم‌افزار هزینه کرده است.

JLR به زودی دومین تلاش جدی خود را برای برق رسانی آغاز خواهد کرد. اسپث قصد داشت یک نسخه الکتریکی از جگوار XJ بسازد – خودروی اجرایی که تا همین اواخر نخست‌وزیر را درگیر می‌کرد. (آئودی آلمانی جایگزین آن شد.) شخصی که روی آن کار می کرد از چراغ های جلوی جذاب، سقف شیشه ای پانوراما و درهای بزرگ صحبت می کند. بولوره آن را کنسرو کرد، اما متعهد شد تا سال 2025 جگوار را فقط به یک برند الکتریکی تبدیل کند.

شرکت باید کاری انجام دهد: طبق گفته شرکت داده LMC Automotive، فروش جگوار از بیش از 180000 دستگاه در سال 2018 به 65000 دستگاه در سال 2022 کاهش یافته است. رقابت از داخل JLR به آنها کمک نکرده است: فروش SUV توسط مدل‌های ارزان‌تر Range Rover خوار شد.

سود و زیان JLR

ماردل در حال پیشبرد استراتژی Bolloré برای ارتقاء بازار جگوار است. بیلی گفت که این با خطراتی همراه است. او گفت: «تجمل گرایی به معنای حجم بسیار کم، قیمت های بسیار بالا است. “این یک حرکت کامل برای آنها به عنوان یک برند است.” مدیر اجرایی یک تولیدکننده بزرگ گفت: «JLR یک چالش بزرگ دارد. اگر من آن شرکت را اداره می کردم، برند جگوار را حفظ نمی کردم. سخنگوی JLR گفت: “برنامه های ما برای رنسانس جگوار در مسیر درست قرار دارد.”

فروش لندروور به همین شکل با مشکل مواجه نیست، اما آنها نیز باید خود را با ممنوعیت های موتورهای احتراق داخلی وفق دهند. اولین رنجروور باتری در نهایت سال آینده وارد بازار خواهد شد، اما JLR حداقل تا سال 2036 خودروهای 100% بدون آلایندگی (که می تواند شامل خودروهای سلول سوختی هیدروژنی نیز باشد) را نخواهد فروخت.

با این حال، JLR گزینه های خود را باز نگه می دارد. رنجروور و رنجروور اسپرت بزرگتر با استفاده از یک سیستم ابزار در کارخانه ای در سولیهول ساخته می شوند که به JLR اجازه می دهد تا به راحتی بین گزینه های هیبریدی (ترکیب موتور سوخت فسیلی و باتری) و گزینه های باتری خالص جابجا شود.

راهنمای سریع

خیابان الکتریکی: جاده جگوار لندرور به سمت صفر خالص

نمایش دهید

2022

سیستم جدید تولید رنج روور معرفی شد.

2024

اولین ماشین باطری رنجروور.

2025

ماشین باتری بعدی جگوار.

2030

تمامی مدل ها با باتری موجود است.

2036

فروش 100 درصدی خودروهای بدون آلایندگی

2039

آلایندگی خالص کربن جگوار لندرور صفر است.

از بازخورد شما متشکرم.

چارلز تنانت، مهندس سابق لندروور که بعداً به عنوان یک دانشگاهی، گفت: “رویکرد انعطاف پذیر برای لندرور ضروری است، زیرا آنها مقیاس یا منابع کافی برای ساختن یک کارخانه برق باتری و منتظر افزایش فروش را ندارند.” به متقاعد کردن تاتا برای خرید JLR در سال 2008 کمک کرد. اگر خودروسازان با موفقیت از ممنوعیت موتورهای احتراق داخلی به ویژه در ایالات متحده عقب نشینی کنند، این می تواند یک شرط بزرگ باشد. فردی که با JLR کار کرده است، می‌گوید: «من فکر می‌کنم نرخ حرکت آن‌ها به سمت EV کامل کمی کمتر از آن چیزی است که مردم فکر می‌کنند.

لندرورهای کوچکتر و ارزان‌تر در Halewood در مرسی ساید ساخته می‌شوند و انتظار می‌رود در سال 2024 تعطیلی طولانی برای به‌روزرسانی کارخانه ایجاد شود. به گفته یک فرد مطلع از بحث های داخلی، به عنوان بخشی از این طرح، JLR در حال بررسی انتقال تولید لندروور دیسکاوری بعدی از اسلواکی به بریتانیا است. این حرکت، که تایید نشده است، یک رونق خوشایند برای صنعت خودروی بریتانیا خواهد بود.

مشکلات سال های اخیر بارها و بارها یک مشکل اجتناب ناپذیر را برای JLR برجسته کرده است: این شرکت در مقیاس رقبای بزرگتر در آلمان یا آسیا ندارد. یکی از مدیران خودروساز دیگر گفت: «آنها یک استراتژی ساخته اند و بسیار واضح است و بسیار واضح است. شما در حوزه “آیا کار خواهد کرد؟” هستید؟ آیا بدون برادر یا خواهر بزرگتر کار می کند؟»

آنچه واضح است این است که جگوار لندرور برای آینده ای کوچکتر آماده می شود. امید این است که صنعت خودروی بریتانیا بتواند از سرنوشت مشابهی جلوگیری کند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

اکران فیلم ترسناک وینی پو در هنگ کنگ لغو شد | هنگ کنگ

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، وب سایت های سینمایی اعلام …