بایدن قرارداد زیردریایی هسته ای با استرالیا و بریتانیا را اعلام کرد

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ،

واشنگتن – پرزیدنت بایدن قصد دارد روز دوشنبه یک توافق مهم با رهبران بریتانیا و استرالیا برای توسعه ناوگان زیردریایی‌های تهاجمی هسته‌ای اعلام کند که سه کشور برای تقویت نیروهای دریایی خود در سراسر منطقه آسیا-اقیانوسیه استفاده خواهند کرد، زیرا چین نیروهای خود را تقویت می‌کند. نیروی دریایی

قراردادهای خرید و آموزش در مورد زیردریایی ها اولین گام های مشخصی است که سه کشور انگلیسی زبان برای تعمیق مشارکت استراتژیک بلندپروازانه به نام AUKUS که 18 ماه پیش اعلام کردند، برداشته اند.

این قرارداد نظامی با محوریت این که استرالیا ابتدا زیردریایی‌های تهاجمی را از ایالات متحده و سپس از بریتانیا خریداری می‌کند، قبل از ساخت زیردریایی‌های خود، اولین باری است که ایالات متحده فناوری هسته‌ای را برای چنین کشتی‌هایی در ۶۵ سال گذشته به اشتراک می‌گذارد.

این اقدام نشانه‌ای از میزان سرمایه‌گذاری آقای بایدن و دستیارانش در برنامه‌ریزی نظامی استراتژیک با متحدان و شرکا برای مقابله با توانایی‌های رو به رشد چین و آماده‌سازی برای یک بحران مسلحانه بالقوه بر سر تایوان است، جزیره‌ای دموکراتیک با استقلال واقعی رهبران چین مدعی هستند قلمرو آنهاست.

آقای بایدن و دو رهبر دیگر، آنتونی آلبانیز، نخست وزیر استرالیا و ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، قرار است از پایگاه نیروی دریایی ایالات متحده در پوینت لوما در سن دیگو بازدید کنند تا این اعلامیه را بعدازظهر دوشنبه اعلام کنند.

این طرح شامل توسعه ظرفیت تولید صنعتی زیردریایی های هسته ای و به اشتراک گذاری فناوری و آموزش با یکدیگر، فرآیندی که چالش های عملیاتی بسیاری را به همراه خواهد داشت، سه کشور را در بر می گیرد – یا در مورد استرالیا، از صفر شروع می کنند. این طرح همچنین بریتانیا را به شدت در استراتژی‌های نظامی آمریکا و استرالیا در منطقه آسیا-اقیانوسیه گنجانده است – و احتمالاً لندن را در سال‌های آینده در تضاد بیشتری با پکن قرار خواهد داد.

تسلیح استرالیا به زیردریایی های هسته ای بخشی از گسترش حضور ارتش آمریکا در اقیانوس آرام توسط دولت بایدن است. در ماه‌های اخیر، آقای بایدن و دستیارانش اعلام کرده‌اند که پس از دهه‌ها موضع صلح‌طلبانه توکیو، به ژاپن کمک می‌کنند تا ارتش خود را تقویت کند و نیروها و تجهیزات آمریکایی را در پایگاه‌های نظامی غیرآمریکایی بیشتری در فیلیپین مستقر خواهند کرد.

دولت بایدن همچنین برای تقویت همکاری میان کشورهای چهارجانبه کار کرده است، یک مشارکت غیرنظامی که شامل ایالات متحده، هند، ژاپن و استرالیا می شود – همه کشورهایی که به طور فزاینده ای نگران ادعاهای سرزمینی گسترده چین و اهداف استراتژیک در آسیا هستند.

مقامات چینی می گویند که ایالات متحده در تلاش است با همکاری با متحدان و شرکای چین، چین را محاصره کند تا از ظهور آن جلوگیری کند. شی جین پینگ، رهبر چین، هفته گذشته در یک نشست سیاسی سالانه در پکن، در اظهارات صریح نادری در این باره گفت که ایالات متحده کشورهای غربی را به سمت “محدود کردن، محاصره و سرکوب همه جانبه چین” هدایت می کند. خبرگزاری دولتی شین هوا گزارش داد.

مائو نینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین، پنجشنبه گذشته در یک کنفرانس خبری در پکن گفت که توافق بر سر این زیردریایی‌ها خطرات جدی اشاعه هسته‌ای را به همراه دارد، سیستم بین‌المللی منع اشاعه را تضعیف می‌کند، مسابقه تسلیحاتی را تشدید می‌کند و به صلح و ثبات در آسیا و اقیانوسیه آسیب می‌زند. “

استرالیا ابتدا سه زیردریایی هسته‌ای کلاس ویرجینیا را از ایالات متحده خریداری می‌کند – با گزینه اضافه کردن دو زیردریایی دیگر – که از سال 2032 تحویل داده می‌شود. کشتی‌سازان آمریکایی و سازندگان تسلیحات در حال حاضر این زیردریایی‌ها را برای ایالات متحده در یک برنامه فشرده. سپس انتظار می رود استرالیا کلاس جدیدی از زیردریایی های هسته ای را خریداری کند که توسط بریتانیا تولید می شود. این کشتی‌ها از فناوری زیردریایی‌های کلاس ویرجینیا استفاده می‌کنند. در تمام این مدت، مقامات، مدیران و مهندسان استرالیایی از همتایان آمریکایی و انگلیسی خود در مورد روند ساخت و ساز یاد می‌گیرند، تا بتوانند چنین کشتی‌هایی را برای تحویل به نیروی دریایی خود در دهه 2040 بسازند.

برخی از سیاستمداران استرالیایی از رهبران استرالیایی می‌خواهند که اطمینان حاصل کنند که این ترتیب، مشاغل قابل توجهی را برای کشورشان به ارمغان می‌آورد.

زیردریایی‌های هسته‌ای می‌توانند طولانی‌تر زیر آب بمانند و دورتر از زیردریایی‌های معمولی بدون قرار گرفتن در سطح زمین حرکت کنند. آنها ارتقاء قابل توجهی نسبت به شش زیردریایی برقی دیزلی نیروی دریایی استرالیا دارند که به زودی از خدمت خارج خواهند شد. زیردریایی‌های هسته‌ای سرفصل‌های ترتیبات AUKUS هستند که شامل برنامه‌های بلندمدت برای همکاری در زمینه هوش مصنوعی، محاسبات کوانتومی، جنگ سایبری و موشک‌ها می‌شود.

به عنوان بخشی از این توافق، ایالات متحده و بریتانیا زیردریایی های هسته ای را تا سال 2027 به بندر پرث استرالیا می چرخانند. این چرخش به فرماندهان و ملوانان نیروی دریایی استرالیا فرصتی برای آموزش روی این زیردریایی ها می دهد.

مهندسان استرالیایی همچنین در سایت های تولیدی در ایالات متحده و بریتانیا کار خواهند کرد. انتظار می رود اولین زیردریایی کلاس جدید ساخت بریتانیا تا اواخر دهه 2030 به نیروی دریایی بریتانیا تحویل داده شود، قبل از اینکه استرالیا سری بعدی را دریافت کند.

تا قبل از توافق جدید، ایالات متحده فناوری زیردریایی های هسته ای را تنها با بریتانیا به اشتراک گذاشته بود، به عنوان بخشی از یک قرارداد دفاعی که در سال 1958 امضا شد. مقامات در واشنگتن می گویند که این یکی از “جواهرات” ارتش ایالات متحده و ارتش ایالات متحده است. صنایع دفاعی آمریکا

مقامات می‌گویند استرالیا بر زیردریایی‌هایی که خریداری می‌کند، کنترل کامل خواهد داشت. به گفته مقامات، فرماندهان استرالیایی احتمالاً از برخی از نیروهای آمریکایی و بریتانیایی برای کمک به روند یادگیری در کشتی‌ها درخواست خواهند کرد.

در بودجه ای که کاخ سفید روز پنجشنبه در مورد درخواست های هزینه های آقای بایدن برای سال 2024 منتشر کرد، به نوسازی زیردریایی ها و گسترش پایگاه صنعتی اشاره شده است. این شامل تقویت “چهار کارخانه کشتی سازی عمومی نیروی دریایی برای برآورده کردن الزامات نگهداری زیردریایی ها و کشتی های حامل در آینده” است.

نکته پایانی که در بخشی از بودجه وزارت انرژی فهرست شده است، در مورد فناوری زیردریایی های هسته ای بحث می کند و به صراحت به اهداف AUKUS اشاره می کند: «این بودجه همچنین پایه های فنی و مهندسی قوی را تأمین می کند که از مشارکت امنیتی سه جانبه رئیس جمهور – استرالیا، بریتانیا حمایت می کند. و ایالات متحده – که به استرالیا یک زیردریایی مجهز به سلاح متعارف هسته ای را ارائه می دهد.

اعلام اولیه AUKUS در سپتامبر 2021 توسط سه کشور انگلیسی زبان، رهبران فرانسه را غافلگیر کرد. آنها نسبت به خروج استرالیا از قرارداد 66 میلیارد دلاری برای خرید زیردریایی های ساخت فرانسه ابراز خشم کردند. دولت بایدن و مقامات استرالیایی سپس برای آرام کردن فرانسوی ها تلاش کردند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …