کشف مواد شیمیایی سمی برای همیشه در دستمال توالت در سراسر جهان | PFAS

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که تمام دستمال‌های توالت از سراسر جهان برای وجود مواد شیمیایی سمی PFAS حاوی این ترکیبات هستند و زباله‌هایی که در توالت‌ها ریخته می‌شوند و به تصفیه خانه‌های فاضلاب فرستاده می‌شوند احتمالا منبع قابل توجهی از آلودگی آب ایجاد می‌کنند.

هنگامی که در کارخانه فاضلاب قرار می گیرند، مواد شیمیایی را می توان در لجن فاضلاب بسته بندی کرد که در نهایت به عنوان کود در زمین های زراعی پخش می شود یا در آبراه ها تف می دهد.

نویسندگان این مطالعه نوشتند: «کاغذ توالت باید به عنوان منبع بالقوه اصلی ورود PFAS به سیستم های تصفیه فاضلاب در نظر گرفته شود.

PFAS یک کلاس از حدود 14000 ماده شیمیایی است که معمولاً برای ساختن هزاران محصول مصرفی در برابر آب، لکه ها و گرما استفاده می شود. آنها را “مواد شیمیایی برای همیشه” می نامند زیرا به طور طبیعی تجزیه نمی شوند و با سرطان، عوارض جنینی، بیماری کبد، بیماری کلیوی، اختلالات خود ایمنی و سایر مسائل جدی سلامتی مرتبط هستند.

این مطالعه 21 برند عمده دستمال توالت را در آمریکای شمالی، اروپای غربی، آفریقا، آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی بررسی کرد، اما نام برندها را ذکر نکرد.

گزارش دانشگاه فلوریدا که مورد بررسی قرار گرفته است، پیامدهای سلامتی افرادی که با دستمال توالت آلوده پاک می شوند را در نظر نگرفته است. PFAS می تواند از طریق پوست جذب شود، اما هیچ تحقیقی در مورد چگونگی ورود آن به بدن در طول فرآیند پاک کردن وجود ندارد. دیوید اندروز، دانشمند ارشد گروه کاری محیطی، یک سازمان غیرانتفاعی بهداشت عمومی که آلودگی PFAS را ردیابی می کند، گفت: با این حال، این قرار گرفتن در معرض “قطعا ارزش بررسی دارد.”

جیک تامپسون، نویسنده اصلی این مطالعه و دانشجوی فارغ التحصیل دانشگاه فلوریدا، گفت: برندهایی که از کاغذ بازیافتی استفاده می‌کنند، به اندازه آنهایی که از کاغذ بازیافتی استفاده نمی‌کنند، PFAS دارند و ممکن است در دستمال توالت از PFAS اجتناب شود.

او افزود: «من برای تعویض دستمال توالتم عجله نمی کنم و نمی گویم مردم استفاده از دستمال توالت را متوقف کنند یا میزان مصرف آن را کاهش دهند. مسئله این است که ما در حال شناسایی منبع دیگری از PFAS هستیم و نشان می دهد که مواد شیمیایی در همه جا وجود دارند.

تامپسون گفت که سطوح PFAS شناسایی شده به اندازه کافی پایین است که نشان می دهد از مواد شیمیایی در فرآیند تولید برای جلوگیری از چسبیدن خمیر کاغذ به ماشین آلات استفاده می شود. PFAS اغلب به عنوان روان کننده در فرآیند تولید استفاده می شود و برخی از مواد شیمیایی معمولاً روی یا در کالاهای مصرفی باقی می مانند.

در بیانیه ای به WSVN در فلوریدا، یک گروه تجاری به نمایندگی از صنعت دستمال توالت گفت که هیچ PFAS به دستمال توالت اضافه نمی شود. تامپسون گفت “به نظر می رسد شواهد خلاف این را نشان می دهد” اگرچه ممکن است درست باشد که PFAS عمداً اضافه نشده است.

او گفت: «شرکت‌ها ممکن است از استفاده آن آگاه نباشند، زیرا ممکن است از سازنده ابزارهایی که استفاده می‌کنند باشد.

محققان شش ترکیب PFAS را شناسایی کردند که 6:2 diPAP بالاترین سطوح را نشان می‌دهد. این ترکیب به طور قوی مورد مطالعه قرار نگرفته است، اما با اختلال عملکرد بیضه مرتبط است. این مطالعه همچنین نشان داد PFOA، یک ترکیب بسیار سمی، و 6:2 diPAP می تواند یک بار در محیط به PFOA تبدیل شود.

یک آمریکایی به طور متوسط ​​سالانه 57 پوند دستمال توالت مصرف می کند و سالانه بیش از 19 میلیارد پوند دستمال توالت در ایالات متحده شسته می شود. این مطالعه همچنین فاضلاب هشت تصفیه خانه فاضلاب را بررسی کرد و دریافت که احتمالاً 6:2 diPAP در دستمال توالت نشان دهنده بسیاری از ترکیبات موجود در فاضلاب است.

تامپسون گفت، با این حال، PFAS آنقدر رایج است که به سختی می‌توان منبع آن‌ها را با دقت پین کرد، که نشان‌دهنده مشکل بزرگ‌تر در مورد استفاده گسترده از مواد شیمیایی است.

او گفت: «به عنوان یک جامعه باید تصمیم بگیریم که در مورد این مشکل چه کنیم.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

پسران 14 و 16 ساله به قتل نوجوان نورث همپتون متهم شدند | اخبار انگلستان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، پلیس اعلام کرد دو پسر …