کنزابورو اوئه، نویسنده ژاپنی برنده جایزه نوبل در سن 88 سالگی درگذشت ژاپن

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

کنزابورو اوئه که دومین جایزه نوبل ادبیات ژاپن را با کتاب‌هایی درباره صلح‌طلبی و پسر معلولش دریافت کرد، درگذشت.

ناشر کودانشا گفت که مرگ او در 3 مارس در سن 88 سالگی به دلیل کهولت سن بود.

او 10 ساله بود که ژاپن در جنگ جهانی دوم شکست خورد و از خاطراتش زخمی شد، از جمله اینکه هر روز در مدرسه از او می پرسیدند که آیا حاضر است برای امپراتور بمیرد و وقتی شب در رختخواب متوجه شد که او در رختخواب است، احساس شرمندگی می کند. نبود.

او در مورد داستان های وحشتناک بمباران اتمی هیروشیما نوشت و اشاره کرد که چگونه شوکه او از شنیده هایش ممکن است الهام بخش او برای نویسنده شدن باشد.

اوه هرگز از پاسخگویی به کشور مادری خود نترسید و از تلاش های نخست وزیر سابق شینزو آبه برای بازنگری در قانون اساسی صلح طلب ژاپن انتقاد کرد.

او در مصاحبه ای در سال 2014 گفت که ژاپن “مسئولیت” جنگ را بر عهده داشت. این جنگ که قدرت‌های بزرگ زیادی در آن درگیر بودند، درد و رنج زیادی را برای مردم سراسر جهان به بار آورد… و این یک واقعیت است که در این جنگ عظیم، سلاح‌های هسته‌ای ایجاد و استفاده شد.»

پسر آسیب مغزی او، هیکاری، نیز موتور محرکه ادبیات او شد. هیکاری سال ها قادر به برقراری ارتباط با خانواده اش نبود اما در بزرگسالی به عنوان آهنگساز شناخته شد. او گفته است که بسیاری از نوشته هایش تلاشی برای دادن صدای هیکاری بوده است.

تعدادی از کتاب‌های اوئه دارای شخصیت‌هایی هستند که بر اساس هیکاری ساخته شده‌اند، یکی از آنها به نام یک موضوع شخصی درباره مشکلات پذیرش کودک صحبت می‌کند. زمانی که او در سال 1994 برنده جایزه شد، کمیته نوبل تعدادی از این کتاب ها را مشخص کرد.

او در سال 2014 گفت: “اگرچه من خودم شاید رمان نویس کاملاً سیاهی هستم، اما معتقدم که رمان های من نیز نوعی اعتماد به انسان ها را نشان می دهد.” “و این از پسرم آمده است.”

او در شیکوکو، کوچکترین جزایر اصلی ژاپن، سومین پسر از هفت فرزند متولد شد. پس از مرگ ناگهانی پدرش در سال 1944، او توسط مادرش بزرگ شد و او کتاب هایی مانند هاکلبری فین را برای او خرید.

او که فارغ التحصیل دانشگاه توکیو بود، جایی که ادبیات فرانسه را مطالعه کرد، در دوران دانشجویی شروع به انتشار داستان کرد و در سال 1958 برنده جایزه آکوتاگاوا شد، جایزه ای برای نویسندگان جدید. بمباران هیروشیما و ناکازاکی

جایزه نوبل او با نشان فرهنگ ژاپن همراه شد، اما او از پذیرفتن آن امتناع کرد، زیرا امپراطور آن را اعطا کرد و گفت: “من هیچ مقام و ارزشی بالاتر از دموکراسی نمی شناسم.”

او که همیشه صلح‌طلب بود، پس از حادثه هسته‌ای فوکوشیما در سال 2011 به منتقدی سرسخت‌تر تبدیل شد و گفت که ژاپن “وظیفه مقدسی” دارد که از انرژی هسته‌ای صرف نظر کند، همانطور که طبق قانون اساسی خود از جنگ چشم پوشی کرد. در سال 2013 او یک تظاهرات ضد هسته‌ای را در توکیو ترتیب داد و در سال 2015 به هزاران نفر پیوست تا به اقدامات آبه برای اجازه دادن به سربازان ژاپنی برای جنگ در خارج اعتراض کنند.

در سال 1960 با یوکاری، خواهر جوزو ایتامی، کارگردان فقید سینما، که به خاطر طنزهای زندگی مدرن مشهور بود، ازدواج کرد. هیکاری، اولین فرزند از سه فرزند آنها، چهار سال بعد به دنیا آمد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …