فرانسه روسیه را به عنوان دومین صادرکننده بزرگ تسلیحات پس از آمریکا به چالش می کشد | تجارت اسلحه

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

تحلیلی نشان می دهد که فرانسه موقعیت روسیه را به عنوان دومین صادرکننده بزرگ تسلیحات در جهان پس از ایالات متحده به چالش می کشد، در حالی که سهم بریتانیا از بازار جهانی کاهش یافته است.

افزایش شدید فروش و سفارش‌های آتی تسلیحات به کشورهای آسیا، اقیانوسیه و خاورمیانه در پنج سال گذشته نشان می‌دهد که تامین‌کنندگان فرانسوی می‌توانند در عرض یک دهه از رقبای روسی خود پیشی بگیرند.

سهم فرانسه از صادرات دفاعی جهانی در بازه زمانی 2018-22 به 11 درصد رسید که نسبت به 7.1 درصد در سال 2013-2017 افزایش داشته است که 44 درصد افزایش یافته است. هند، قطر و مصر بزرگترین مشتریان بودند.

در همان زمان، سهم روسیه از صادرات تسلیحات جهان 31 درصد کاهش یافت – از تقریباً یک چهارم کل فروش (22 درصد) در پنج سال تا 2017 به 16 درصد در پنج سال گذشته.

بر اساس تحلیل موسسه تحقیقات صلح بین المللی استکهلم (سیپری)، سقوط صادرات روسیه در سه سال گذشته رخ داد و فروش به چین و مصر، دو بازار بزرگ این کشور، تحت فشار قرار گرفت.

به نظر می‌رسد که وضعیت نزدیک به پریشانی روسیه در میان برخی از کشورها در پیش و پس از تهاجم کامل این کشور به اوکراین در فوریه سال گذشته، همراه با خودکفایی فزاینده چین، یک مشکل عمده بر صادرات بوده است.

نویسندگان گزارش سیپری با عنوان روند انتقال تسلیحات بین‌المللی می‌گویند: «احتمالاً حجم سفارش‌های این دو کشور در سال‌های آینده کاهش می‌یابد». به عنوان مثال، مصر یک سفارش بزرگ برای هواپیماهای جنگی را در سال 2022 لغو کرد، احتمالاً به دلیل فشار ایالات متحده، و چین با افزایش تولید داخلی تسلیحات پیشرفته پیشرفته، کمتر به واردات روسیه وابسته می شود.

حجم کم تحویل تسلیحات عمده از روسیه نشان می‌دهد که صادرات تسلیحات این کشور احتمالاً در سال‌های آینده کاهش خواهد یافت.

این گزارش می افزاید: «هواپیماهای جنگی و هلیکوپترهای جنگی از سال 1992 جزو صادرات اصلی تسلیحات روسیه بوده اند. این کشور در مجموع 328 مورد از این تسلیحات را در سال 2018-22 تحویل داده است که 40 درصد از صادرات تسلیحات روسیه در این دوره را تشکیل می دهد.

تا پایان سال 2022، تنها 84 فروند هواپیمای جنگی و هلیکوپتر جنگی در انتظار تحویل بود. تهاجم روسیه به اوکراین احتمالاً محدودیت‌های بیشتری را بر توانایی روسیه برای صادرات تسلیحات وارد می‌کند، زیرا احتمالاً تولید تسلیحات برای ارتش خود را نسبت به صادرات در اولویت قرار می‌دهد.

روسیه برای حداقل سه دهه دومین صادرکننده بزرگ تسلیحات در جهان بوده است و فروش هلیکوپترها و هواپیماهای جنگی ستون اصلی صنعت دفاعی آن بوده است.

پیتر ویزمن، محقق ارشد سیپری و یکی از نویسندگان این گزارش، گفت که فرانسه می تواند با توجه به فعال بودن دولت فرانسه در گسترش بخش دفاعی خود و تأثیر تحریم های غرب و تلاش های دیپلماتیک بر روسیه پس از تهاجم ولادیمیر پوتین به اوکراین، پیشروی کند. .

ویزمن گفت: «فرانسه شاهد افزایش شدید صادرات تسلیحات از نظر تحویل بوده است. در عین حال، صنعت تسلیحات فرانسه با حمایت دولت فرانسه موفق به امضای قراردادهای بزرگ بیشتری برای صادرات تسلیحات شده است. [the] سال های آینده

فرانسه نسبت به روسیه تسلیحات عمده‌ای برای صادرات دارد که نشان می‌دهد ممکن است در دهه آینده صادرات تسلیحات فرانسه به همان ترتیب یا حتی بیشتر از روسیه باشد.

بخش دفاعی بریتانیا در سال‌های اخیر نتوانسته است با شرکای کلیدی خود مانند عربستان سعودی قرارداد امضا کند، که منجر به کاهش بیش از یک سوم (35 درصد) صادرات تسلیحات این کشور شده است و سهم جهانی صادرات تسلیحات این کشور را از 4.7 درصد بین سال‌های 2013 و 2017 کاهش داده است. به تنها 3.2٪ در 2018-22.

ویزمن گفت: «عربستان سعودی بزرگ‌ترین دریافت‌کننده تسلیحات بریتانیا در دو دوره پنج‌ساله قبلی، قبل از سال‌های 2018 تا 2022 بوده است، اما تعداد بسیار کمی از عربستان سعودی برای تسلیحات اصلی از بریتانیا در حال حاضر وجود دارد.

در سال 2020، هنوز درباره برنامه‌هایی برای سفارش 48 هواپیمای جنگی تایفون صحبت می‌شد، اما به نظر می‌رسد این قرارداد در سال‌های بعد متوقف شده است.

پنج صادرکننده بزرگ دفاعی آمریکا، روسیه، فرانسه، چین و آلمان هستند که بیش از سه چهارم (76 درصد) کل صادرات تسلیحات را به خود اختصاص داده‌اند.

ایالات متحده همچنان ابرقدرت جهان در فروش تسلیحات است – و در حال ساختن نقش خود است. صادرات این کشور در سال های 17-2013 و 2018-22 14 درصد رشد داشته و سهم آن از کل صادرات تسلیحات جهانی از 33 درصد به 40 درصد افزایش یافته است.

فقط کمتر از نیمی از این فروش (41 درصد) به خاورمیانه رفت، اما ایالات متحده تسلیحات عمده ای را به 103 ایالت در دوره پنج ساله گذشته تحویل داد، تقریباً به اندازه مجموع دو صادرکننده بزرگ بعدی.

اوکراین در سال 2018-2022 واردکننده عمده تسلیحات شد. این کشور چهاردهمین واردکننده بزرگ تسلیحات در سراسر جهان در این دوره و سومین واردکننده بزرگ سلاح در سال 2022 بود. پنج واردکننده بزرگ سلاح در سال 2018-2022 هند، عربستان سعودی، قطر، استرالیا و چین بودند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

واتیکان می گوید که پاپ فرانسیس پس از بستری شدن در بیمارستان به دلیل مشکلات تنفسی به تدریج بهبود می یابد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، واتیکان می گوید که پاپ فرانسیس …