مولداوی: معترضان طرفدار روسیه در میان ترس از خشونت سازمان یافته تجمع کردند | مولداوی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

هزاران نفر در کیشیناو پایتخت مولداوی در تظاهراتی که توسط یک حزب طرفدار روسیه سازماندهی شده بود، تجمع کردند و تظاهرکنندگان از دولت طرفدار اروپا به دلیل افزایش شدید هزینه های زندگی انتقاد کردند.

با کاهش عرضه گاز روسیه به مولداوی در سال گذشته، قبوض در این کشور 2.6 میلیون نفری تا 6 برابر افزایش یافته است. بحران انرژی و جنگ در کشور همسایه اوکراین نیز به افزایش 30 درصدی تورم کمک کرده است.

با کمک اقتصادی غرب، دولت به قبوض انرژی یارانه پرداخت کرده است، اما بسیاری از آنها هنوز با مشکل مواجه هستند.

“با چه چیزی می توانیم زندگی کنیم؟” تامارا تظاهرکننده 70 ساله گفت.

یکی دیگر از معترضان، ایوان واسیل، 85 ساله، گفت که حقوق بازنشستگی او معادل 100 پوند در ماه است. آیا می توانم برای خودم پنیر بخرم؟ من نمی توانم، “واسیل گفت. من فقط کمی بیشتر از نان می خورم. قبلا برق و گاز ارزان تر بود. دموکراسی برای ثروتمندان است.»

چندین ماه راهپیمایی که توسط حزب الیگارش فراری طرفدار روسیه، ایلان شور سازماندهی شده بود، توسط دولت به عنوان کمپینی تحت حمایت کرملین برای بی ثبات کردن کشور محکوم شده است. اعتقاد بر این است که این الیگارشی پس از محکوم شدن به دست داشتن در سرقت یک میلیارد دلار (830 میلیون پوند) از بانک های مولداوی به اسرائیل گریخته است.

در تظاهرات روز یکشنبه، رهبران حزب شور در حالی که تظاهرکنندگان را تشویق به شکستن حلقه‌های پلیسی می‌کردند، فریاد مرگ بر مایا ساندو، رئیس‌جمهور طرفدار اروپا، «مرگ بر دیکتاتوری» و «مرگ بر پلیس» روی میکروفون سر دادند.

پلیس مولداوی بیش از 50 معترض از جمله 21 خردسال را به دلیل تجاوز و در اختیار داشتن اشیاء خطرناک مانند چاقو و اسپری فندک گاز بازداشت کرد.

مولداوی به عنوان همسایه اوکراین، در موقعیت ژئوپلیتیکی نامطمئنی قرار دارد. حدود 1500 سرباز روسی در حال حاضر در ایالت جدا شده از ترانس نیستریا که توسط مسکو به رسمیت شناخته نشده است، مستقر هستند.

مکان یاب نقشه ترانس نیستریا

همه حاضران از روسیه حمایت نکردند. یون گروسو، یک مستمری بگیر گفت: “من اینجا هستم تا تماشا کنم که چگونه مردم دستکاری می شوند.” آنها می خواهند به گذشته شوروی بازگردند اما همه امپراتوری ها می میرند.

در چند قدمی تظاهرات ضد دولتی، ده ها ضد معترض با یک مگافون فریاد زدند «شور برو زندان».

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

الکساندر ملنیک، یک معترض 82 ساله گفت: «بسیاری از مردم نمی دانند که دزدها می خواهند به قدرت برسند. برای اولین بار در 32 سال [since Moldova became independent]وی در مورد جاه طلبی های کشور برای پیوستن به اتحادیه اروپا گفت: ما اولین گام ها را در مسیر درست برمی داریم. مولداوی در ژوئن سال گذشته و در کنار اوکراین، نامزد اتحادیه اروپا شد.

ساندو ماه گذشته گفت که روسیه قصد دارد به شهروندان خارجی آموزش نظامی ارائه دهد تا پس از آن به عنوان معترضان به نهادهای دولتی نفوذ کنند و گروگان ها را بگیرند. روز جمعه، جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی ایالات متحده، نسبت به تلاش های بیشتر روسیه برای بی ثبات کردن مولداوی هشدار داد.

پیش از تظاهرات روز یکشنبه، رئیس پلیس مولداوی، Viorel Cernăuțeanu، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که FSB، سرویس های مخفی روسیه، قصد دارد از 10 گروه 5 تا 10 نفره از مردان روسی و مولداوی دارای سوابق جنایی یا آموزش ورزشی برای شکستن حصار پلیس استفاده کند. و جرقه خشونت Cernăuțanu افزود، اما یک مامور مخفی مولداوی به افشای این نقشه ها کمک کرد. ده ها نفر از جمله هفت نفر از رهبران این عملیات بازداشت شدند.

به گفته پلیس مرزی، یکی از اعضای گروه شبه نظامی روسی واگنر از ورود به مولداوی امتناع کرد. او یکی از 182 شهروند خارجی است که طی هفته گذشته از دسترسی به کشور محروم شده اند. به گفته سرویس‌های اطلاعاتی مولداوی، ماه گذشته، دو شهروند خارجی به دلیل جاسوسی اخراج شدند.

والریو پاشا، تحلیلگر از اندیشکده مولداوی WatchDog، گفت: «توجه را به ارتباط بالقوه بین گروه‌های کشف‌شده توسط پلیس و گروه واگنر جلب می‌کنم. هدف روسیه برانگیختن هرج و مرج و نارضایتی است. به این ترتیب، سرنگونی دولت فعلی مولداوی آسان تر خواهد بود. قصد شور این است که مسئولان را مشغول کند تا اصلاحات قوه قضائیه به نتیجه نرسد و حکم قطعی برای او صادر نشود.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

وزرا خواستار بازنگری در راهبرد جلوگیری از رادیکال‌سازی شدند | استراتژی پیشگیری

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، بیش از 200 سازمان جامعه …