“تورم طمع جهانی”: شرکت های بزرگ “قبض های خرید را به بالاترین سطح می کشانند” | تورم

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

بر اساس تجزیه و تحلیل صدها حساب شرکت، شرکت‌های بزرگ با افزایش قیمت‌ها که فراتر از افزایش هزینه‌های مواد خام و دستمزد است، به تورم دامن می‌زنند و قبوض خرید را به بالاترین سطح سوق می‌دهند.

این تحقیق با برجسته کردن روندی به نام “تورم طمع” نشان می دهد که سوپرمارکت ها، تولیدکنندگان مواد غذایی و شرکت های حمل و نقل از جمله صدها شرکت بزرگی هستند که سود خود را بهبود بخشیده و از سود سهام سهامداران محافظت کرده اند و قیمت ها را افزایش داده اند، در حالی که بحران هزینه زندگی کارگران را به همراه داشته است. با بزرگترین افت استانداردهای زندگی در یک قرن اخیر مواجه است.

تجزیه و تحلیل 350 شرکت برتر فهرست شده در بورس اوراق بهادار لندن، توسط تیمی از محققان در Unite، بزرگترین اتحادیه کارگری بخش خصوصی بریتانیا، نشان داد که میانگین حاشیه سود – درآمد یک شرکت بالاتر از هزینه فروش – از 5.7٪ در سال گذشته افزایش یافته است. نیمه اول سال 2019، به 10.7 درصد در نیمه اول سال 2022.

در این گزارش آمده است: «این بدان معناست که میانگین حاشیه سود شرکت‌ها در FTSE 350 در نیمه اول سال 2022 در مقایسه با نیمه اول سال 2019، 89 درصد افزایش یافته است.

گزارش 170 صفحه‌ای Unite نشان می‌دهد که در بریتانیا، Tesco، Sainsbury و Asda در سال 2021 مجموعاً 3.2 میلیارد پوند سود کردند که تقریباً دو برابر سطح قبل از همه‌گیری بود.

تولیدکنندگان جهانی مواد غذایی مانند یونیلور و نستله نیز در 18 ماه گذشته سود و حاشیه سود را افزایش داده اند.

در این گزارش آمده است که حاشیه سود بالاتر نتیجه «تبانی ضمنی» شرکت‌های بزرگ است که بر قیمت صدها کالا و خدمات افزوده می‌شود که پس از حمله روسیه به اوکراین تحت فشار قرار داشتند.

سودجویی بازتابی از اقتصاد شکسته بریتانیا است. از افزایش قیمت‌ها گرفته تا انحصارات دولتی در انرژی و خدمات برق، مشخص شده است که انتخاب‌های شرکت‌ها باعث “افزایش مارپیچ قیمت” شده است – و دولت‌ها به آنها اجازه انجام این کار را می‌دهند.

یونیت گفت همچنین حساب‌های شرکت‌های بین‌المللی را که خدمات و موادی را می‌فروشند که مستقیماً بر ارقام تورم بریتانیا تأثیر می‌گذارند، بررسی کرده است.

چهار شرکت غول‌پیکر تجارت کشاورزی جهانی که بر محصولات حیاتی مانند غلات تسلط دارند – ADM، Bunge، Cargill و Louis Dreyfus – شاهد افزایش 255 درصدی سود بودند، مجموعاً 10.4 میلیارد دلار در سال 2021. 10 تولیدکننده برتر نیمه هادی جهان بین 44 میلیارد پوند سود کسب کردند. در این گزارش آمده است: آنها 96 درصد بیشتر از سال 2019 هستند.

Tesco و Sainsbury که با هم 43 درصد از بازار خواربارفروشی را در اختیار دارند، امسال دوباره سودهای زیادی را به دست خواهند آورد. تسکو گفت که انتظار دارد در سال مالی جاری به 2.5 میلیارد پوند سود برساند و Sainsbury نیز نشان داد که این رقم به 700 میلیون پوند خواهد رسید.

شارون گراهام، دبیر کل یونیت، گفت که خانواده ها از یک مشکل سیستماتیک رنج می برند.

گراهام گفت: «تحقیق ما نشان می‌دهد که کجا و چگونه اقتصاد علیه کارگران تقلب می‌شود – از سوپرمارکت‌ها گرفته تا قبوض انرژی، پالایشگاه‌های نفت تا حمل‌ونقل، همه ما هزینه آن را می‌پردازیم».

گراهام گفت که او نگران است که سیاستگذاران در بانک انگلستان و خزانه داری بر دستمزد کارگران به عنوان نیروی محرکه افزایش قیمت ها متمرکز شده اند، زمانی که تجزیه و تحلیل سود شرکت ها نشان داد که اتاق های هیئت مدیره نقش مهمی ایفا می کنند – خود را از تأثیر هزینه های مواد خام بالاتر محافظت می کنند. عبور از افزایش قیمت

این گزارش به‌روزرسانی ارقامی است که تابستان گذشته توسط یونیت منتشر شد که نشان می‌داد رشد سود شرکت‌ها در حالی که تورم افزایش یافته و رشد اقتصادی در سراسر جهان صنعتی متوقف شده است.

گراهام گفت: «بحران سودجویانه فقط چند سیب بد نیست، بلکه در اقتصاد شکسته ما سیستمی است. تمام صنایع انتخاب می‌کنند تا از یک بحران استفاده کنند و در نتیجه قیمت‌های مارپیچی کالاهایی که همه ما به آن نیاز داریم، افزایش یابد.»

سوپرمارکت های زنجیره ای موجود در این گزارش تا حدودی مقصر افزایش قیمت ها هستند.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

سخنگوی Sainsbury’s گفت: “ما به شدت از فشارهای روی میلیون ها خانوار در حال حاضر آگاه هستیم و اولویت شماره یک ما این است که تمام تلاش خود را برای پایین نگه داشتن قیمت ها برای مشتریان خود انجام دهیم.

در دو سال گذشته ما بیش از 550 میلیون پوند در ارزش سرمایه گذاری کرده ایم و به طور مداوم تورم قیمت کمتری را نسبت به رقبای خود به مشتریان منتقل کرده ایم.

یکی از سخنگویان Asda گفت: “Asda ارزان‌ترین سوپرمارکت سنتی است و در طول سال 2022 سرمایه‌گذاری زیادی کرد تا قیمت‌ها را برای مشتریان کنترل کند.

“این منجر شد که Asda در مقایسه با قیمت هفتگی 33 بقال 43 از 50 بار در سال گذشته و کدام؟ آنها گفتند که بررسی قیمت “فروشگاه بزرگ” هر ماه در طول سال 2022،” و افزودند که “محصولات با ارزش و برنامه وفاداری هر بار که مشتریان خرید می کنند، پولی را به مشتریان خود کاهش می دهد.”

مقامات بانک مرکزی اروپا اخیراً برای بحث در مورد تأثیر افزایش قیمت‌ها توسط شرکت‌ها بر تورم ملاقات کردند، اما هنوز نتیجه‌گیری خود را فاش نکرده‌اند.

کاترین مان، یکی از مقامات بانک انگلستان اخیراً گفت که “نگران است که تا چه حد قدرت قیمت گذاری قوی در بین شرکت ها و پذیرش افزایش قیمت ها توسط بسیاری از مصرف کنندگان وجود دارد.”

پل دونوان، اقتصاددان ارشد مدیریت ثروت UBS، یکی از معدود اقتصاددانان شهری است که توجه را به افزایش سود شرکت ها به عنوان دلیل افزایش قیمت ها جلب کرده است.

او گفت: «من معتقدم که بیشتر تورم فعلی ناشی از گسترش سود است. به طور معمول می توان انتظار داشت که حدود 15 درصد از تورم ناشی از افزایش حاشیه باشد، اما این رقم امروز احتمالاً حدود 50 درصد است.

یکی از گویاترین سیگنال‌ها کاهش هزینه‌های نیروی کار است – اتوماسیون بهره‌وری را افزایش داده است، رشد دستمزد در شرایط واقعی بسیار ضعیف بوده است، و همانطور که قیمت کالاها تعدیل می‌کنند، داستان تورم بر افزایش حاشیه استوار است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

رأی دهندگان مریلند برای تصمیم گیری درباره اصلاحیه قانون اساسی سقط جنین

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ، آناپولیس، دکتر — رای دهندگان مریلند …