نسخه های باقی مانده از اولین برگه شکسپیر که به نمایش در می آید | ویلیام شکسپیر

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

چهارصد سال پیش، گروه کوچکی از دوستان وفادار ویلیام شکسپیر و هم‌پیمانان نظریه‌پرداز چالش پیچیده‌ای را برای گردآوری آثار کامل او در یک جلد صحافی آغاز کردند. مشخص نیست که آیا این یک عمل عشق و احترام بوده یا یک سرمایه گذاری پول ساز.

اما بدون اولین فولیو که در سال 1623، هفت سال پس از مرگ شکسپیر منتشر شد، نیمی از نمایشنامه های او از بین می رفت. اکنون در این ربع صدمین سال، صاحبان نهادی و خصوصی First Folios نسخه‌های خود را برای مشاهده عموم در سراسر بریتانیا و ایرلند در دسترس قرار خواهند داد.

وب‌سایتی که به «یکی از شگفتی‌های بزرگ جهان ادبی» اختصاص دارد، داستان اولین برگه را روایت می‌کند و خانه‌های 235 نسخه باقی‌مانده، از جمله پنج نسخه در اختیار کتابخانه بریتانیا را ثبت می‌کند. فقط 56 نسخه کامل هستند که اکثر آنها برخی از صفحات اصلی خود را ندارند.

کتابخانه بریتانیا امسال نمایشگاهی برگزار می کند و فیلمی بلند با فیلمنامه ریچارد بین و کلایو کلمن در دست تولید است. دو کتاب «ساخت اولین برگه شکسپیر» و «نخستین برگه شکسپیر: چهار قرن یک کتاب نمادین»، هر دو اثر اما اسمیت، استاد مطالعات شکسپیر در دانشگاه آکسفورد، ماه آینده منتشر خواهد شد.

مارکوس کولز، ایده‌پرداز پروژه Folio 400، می‌گوید که Folios نزدیک‌ترین چیزی است که می‌توانیم به نوشته اصلی او برسیم.
مارکوس کولز، طراح این پروژه، می‌گوید که فولیوس‌ها «نزدیک‌ترین چیزی است که می‌توانیم به نوشته اصلی او برسیم». عکس: سارا لی/ آبان نیوز

مارکوس کولز، تاجر سابق این وب‌سایت که پس از یک بازدید تصادفی از تئاتر گلوب در لندن «وسواس» با First Folio پیدا کرد، گفت که مجموعه‌های صحافی شده آثار شکسپیر «نزدیک‌ترین چیزی است که می‌توانیم به نوشته اصلی او برسیم».

در زمان شکسپیر، نمایشنامه‌هایی برای اجرا نوشته می‌شد و به ندرت چاپ می‌شد – و در نتیجه بسیاری از آنها گم شدند. اما در سال 1616، سال مرگ شکسپیر در سن 52 سالگی، دوست و رقیب او بن جانسون مجموعه ای از اشعار و نمایشنامه های خود را در قالب فولیو منتشر کرد.

جان همینگز، هنری کندل و ریچارد باربیج، سه تن از شرکای شکسپیر از کمپانی بازیگری مردان پادشاه، بر روی مجموعه ای از نمایشنامه های بارد کار کردند. هجده چاپ شده بود، اما 18 مورد دیگر فقط به عنوان نسخه های دست نویس حاشیه نویسی یا کتاب های فوری وجود داشت.

این سه نفر اسکریپت های ویرایش شده را به یک چاپخانه معتبر بردند، جایی که آهنگسازها آنها را به صورت فلزی کپی کردند. اشتباهات زیادی مرتکب شدند و چون کاغذ بسیار گران بود، جان سالم به در بردند. صفحه عنوان اولین فولیو پرتره ای از شکسپیر بود که با حکاکی خطوط بسیار ظریف روی یک ورق مسی ساخته شده بود.

کولز گفت: فرآیند چاپ “در یک محیط کاری بسیار بد بسیار کار فشرده بود”، اما در نوامبر 1623 آنها آماده فروش بودند.

ابتدا 18 نمایشنامه منتشر نشده باید توسط “استاد خوشگذرانی” در سالن استیشنرز در سایه کلیسای جامع سنت پل امضا می شد. فهرست اصلی که هنوز در سالن نگهداری می‌شود، «کمدی‌ها، تاریخ‌ها و تراژدی‌های استاد ویلیام شکسپیر» از جمله طوفان، شب دوازدهم، و آنتونی و کلئوپاترا را ثبت می‌کند.

حدود 700 تا 750 نسخه از First Folio تولید شد. برخی از آنها را با پوست گوساله، گوسفند یا بز بسته می‌کردند که به قیمت یک حاکمیت تمام می‌شد، اما بیشتر آنها بدون قید باقی می‌ماندند. به گفته کولز، بازار هدف «تئاتر بینان متبحر و ثروتمند» بود.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

اولین فولیو در خانه حراج کریستیز لندن، بریتانیا، 13 ژانویه 2020 نمایش داده می شود.
یک کپی از اولین برگه در خانه حراج کریستیز لندن، بریتانیا، ژانویه 2020 نمایش داده می شود. عکس: هنری نیکولز/رویترز

از بین نسخه های باقی مانده، 50 نسخه در بریتانیا و 149 نسخه در ایالات متحده هستند. کولز گفت: «زمان زیادی طول کشید تا تبدیل به کتابی با ارزش شد، اما یک نسخه بکر، با تمام برگ های اصلی آن دست نخورده، در حراجی در سال 2020 نزدیک به 10 میلیون دلار فروخته شد.

هیچ First Folio یکسان نیست، همه آنها تاریخ و داستان های متفاوتی دارند. اما این کتاب برای زبان ما اساسی است. به ندرت روزی می گذرد که شما یک عبارت از نمایشنامه شکسپیر را نشنیدید – اغلب بدون اینکه گوینده متوجه شود که از شکسپیر نقل قول می کند.

اسمیت گفت: “بدون اولین فولیو، ما برخی از نمایشنامه های شکسپیر را خواهیم داشت که در نسخه های جداگانه پراکنده شده اند. اما حس اهمیت، وزن (به معنای واقعی کلمه) و ماندگاری را که این حجم زیاد به نویسنده می دهد، نداریم.

بدون این کتاب و روشی که باعث حفظ و تثبیت شهرت او شده است، امروز درباره شکسپیر نقل قول، اجرا، تدریس و بحث نمی‌کردیم.»

شش هدیه به زبان انگلیسی از شکسپیر

  • هیولای چشم سبز – «ای مولای من از حسادت بر حذر باش! این هیولای چشم سبز است» اتللو، پرده سوم، صحنه سوم

  • بازی جوانمردانه – “برای تعداد زیادی پادشاهی باید دعوا کنید، و من آن را بازی جوانمردانه می نامم.» طوفان، پرده پنجم، صحنه اول

  • برای من یونانی است – «نه، من به شما می گویم که دیگر به صورت شما نگاه نخواهم کرد. اما برای خودم یونانی بود.» ژولیوس سزار، پرده اول، صحنه دوم

  • ظالم باش تا مهربان باشی – “فقط باید ظالم باشم تا مهربان باشم” هملت، پرده سوم، صحنه چهارم

  • عشق کور است – “عشق کور است و عاشقان نمی توانند حماقت های زیبایی را که خودشان مرتکب می شوند ببینند” تاجر ونیز، قانون دوم، صحنه ششم

  • خیلی بیشتر از یک چیز خوب – “پس چرا، آیا می توان بیش از حد یک چیز خوب را آرزو کرد؟” همانطور که دوست دارید، عمل چهارم، صحنه اول

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

سوئیس و فرانسه به عدم اقدام اقلیمی در جلسه دادگاه حقوق بشر اروپا متهم شدند | بحران آب و هوا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، دولت‌های سوئیس و فرانسه در …