تنش زدایی بین عربستان سعودی و ایران نوشدارویی برای جنگ یمن نیست | یمن

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

تنش زدایی جدید بین عربستان سعودی و ایران احتمالاً پیامدهای مهمی بر جنگ داخلی در یمن خواهد داشت و احتمالاً مذاکرات صلح بین ریاض و جنبش حوثی را تسریع خواهد کرد، اما همچنین خطر قفل کردن سایر گروه ها از جمله جناح اصلی جدایی طلب، زنان و دولت های غربی

عربستان سعودی از ماه اکتبر در عمان گفتگوهای مستقیم مستقیمی با جنبش حوثی داشته است، اما گروه اصلی جدایی طلب، شورای انتقالی جنوب (STC) هشدار داده است که در صورت گسترش این توافق به مسائل مربوط به دولت و امنیت، نسبت به هیچ توافقی پایبند نخواهد بود. یا توزیع منابع در جنوب کشور.

این شورا گفت که “هیچ سرنخی و هیچ گزارشی” در مورد مذاکرات برای پایان دادن به جنگ نزدیک به یک دهه ندارد و ممکن است یمن با یک واقعیت انجام شده روبرو شود. امیرالبیض، نماینده ویژه رئیس جمهور در امور خارجه در امور خارجی گفت: ما شنیده‌ایم که توافقی در راه است، اما از هیچ کانال رسمی آن را نمی‌شنویم.

STC اصلی ترین گروهی است که خواهان تقسیم یمن بین شمال و جنوب است و تقسیم بندی قبل از سال 1990 را دوباره برقرار می کند. این گروه دارای کرسی هایی در شورای رهبری ریاست جمهوری (PLC) متشکل از عربستان سعودی (PLC) است، نهادی که بر دولت به رسمیت شناخته شده بین المللی اداره می شود. .

چشم انداز توافق صلح بالقوه در یمن، که به هشتمین سالگرد مداخله نظامی عربستان سعودی در این کشور در 25 مارس نزدیک می شود، با توافق غیرمنتظره ایران و عربستان سعودی برای تعامل مجدد دیپلماتیک، که در چین اعلام شد، به شدت تغییر کرده است. در جمعه.

ایران سال‌هاست که جنبش حوثی‌ها را مسلح می‌کند و این گروه حملاتی را بر فراز مرز عربستان سعودی و همچنین برای به دست آوردن کنترل کل یمن آغاز کرده است که آخرین آن با حمله به استان نفت‌خیز مارب بود.

بعید به نظر می رسد که عربستان سعودی با ایران به توافقی دست یابد، مگر اینکه درک درستی مبنی بر پایان دادن به عرضه تسلیحات تهران به جنبش حوثی ها وجود داشته باشد، به خصوص که این توافق حاوی بند واضحی است که تعهد می کند در امور یکدیگر مداخله نکنند.

این به معنای پایان توانایی جنبش برای جنگ نیست، زیرا این جنبش به خوبی مجهز به تسلیحات است، اما اگر ایران واقعاً از تدارکات خودداری کند، پایان جنگ از طریق مذاکره محتمل‌تر است. عربستان سعودی مایل است تا زمانی که از مرزهایش محافظت می شود خود را از یک جنگ نجات دهد. آتش بس شش ماهه در اکتبر شکست خورد.

STC گفت که اگر مذاکرات محرمانه عربستان سعودی و حوثی ها محدود به اقدامات اعتمادساز یا امنیت مرز بین یمن و عربستان سعودی باشد، مخالفتی ندارد، اما بید گفت که می ترسد مذاکرات “بسیار عمیق تر” پیش برود. “.

در این گفت‌وگوها، در ازای آتش‌بس طولانی‌تر، جنبش حوثی خواهان پایان دادن به محدودیت‌ها در فرودگاه صنعا و بندر حدیده و همچنین پرداخت کلیه حقوق‌های دولتی از جمله به سرویس‌های نظامی و امنیتی از سوی عربستان است. آنها همچنین از ریاض می خواهند که از جنگ خارج شود، حمایت از دولت شناخته شده بین المللی مستقر در عدن را متوقف کند و هزینه بازسازی را بپردازد.

تلاش‌های حوثی‌ها برای ایجاد اختلال در صنعت نفت عربستان با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین، ریاض را عصبانی کرده است، اگرچه این حملات تنها تا حدی با موفقیت همراه بوده است. آرامکو عربستان سعودی روز یکشنبه سود 161 میلیارد دلاری (134 میلیارد پوند) را برای سال 2022 گزارش کرد که نسبت به سال قبل 48 درصد افزایش داشت.

مرکز صنعا، اندیشکده پیشرو در یمن، در سرمقاله ای که در آخر هفته منتشر شد، به STC پیوست و در مورد خطرات گفتگوهای منحصراً عربستان و حوثی ها هشدار داد. در این بیانیه آمده است: «هر امکانی وجود دارد که حوثی‌ها و سعودی‌ها به حال خود رها شوند، معامله‌ای را انجام دهند که تنها به نفع آنها باشد، نه منافع یمن و شهروندان آن. به جای صلح، نتیجه ممکن است نهادینه شدن یک پیکربندی سیاسی ناپایدار باشد که در نهایت منجر به خشونت بیشتر خواهد شد.

این فرمت فعلی می افزاید: «به طور آشکار دولت شناخته شده بین المللی را مشروعیت زدایی می کند. در حالی که به سختی یک نهاد نمایندگی است، تحقیر بیشتر ائتلاف شکننده داخلی دعوتی برای انحلال و فاجعه بیشتر است.

در همان زمان، آکسفام گزارشی منتشر کرد که نشان می‌داد چگونه زنان نیز به طور سیستماتیک از روند مذاکرات کنار گذاشته شده‌اند. این بیانیه خاطرنشان می‌کند که «زنان در هشت سال گذشته در مذاکرات صلح رسمی در میان طرف‌های درگیری از نمایندگی کم برخوردار بوده‌اند».

در یک کنفرانس گفتگوی ملی تحت حمایت سازمان ملل در سال 2013، زنان کمتر از 30 درصد از نمایندگان و تنها 6 عضو از 37 عضو کمیته سازماندهی را تشکیل می‌دادند.

هیچ زنی در PLC یا در تیم مذاکره کننده حوثی ها وجود ندارد و همین امر بر کمبود جریان اطلاعات به گروه های زنان در مورد آنچه اتفاق می افتد می افزاید.

وداد البدوی، روزنامه‌نگار و عضو پیمان زنان یمن برای صلح و امنیت، گفت: «آیا باید سلاح حمل کنیم و در جنگ شرکت کنیم تا سازمان ملل و طرف‌های متخاصم آن را جدی بگیرند و به ما بر سر میز میز اعطا شود. ؟”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

اوون ویلیامز از Ospreys: “راگبی بدترین چیزی است که از زمانی که حرفه ای بوده ام آن را دیده ام” | ماهی‌خواران

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، تیدر اینجا افراد کمی هستند که …