تحت الشعاع قرار گرفتن بودجه هانت در سایه بحث لاینکر برای صدراعظم چیز بدی نیست | لری الیوت

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

تیاو تنها راه را برای جرمی هانت زمانی که او در اکتبر گذشته اداره خزانه داری را به دست گرفت، بود. او که توسط لیز تراس در تلاش برای نجات شغلش منصوب شد، چهارمین صدراعظم سال 2022 بود و محافظه کاران در پایین ترین سطح قرار داشتند.

میراث اقتصادی که به هانت تحویل داده شد بسیار وحشتناک بود. تورم بالای 10 درصد بود، استانداردهای زندگی در حال کاهش بود، قیمت خانه ها پایین می آمد در حالی که نرخ بهره بالا می رفت. پس از خروج تراس از داونینگ استریت، بانک مرکزی انگلستان گفت که اقتصاد از قبل در رکود بوده و تا کل سال 2023 به همین منوال خواهد ماند. نظرسنجی ها حاکی از پیروزی قاطع حزب کارگر در انتخابات بعدی بود.

اما از ابتدای سال، اخبار مربوط به اقتصاد به طور مداوم بهتر از حد انتظار بوده است. در اواخر سال 2022 از رکود فنی اجتناب شد – با کمترین حاشیه – و از آن زمان ارقام رشد، مالیه عمومی، تورم و هزینه های مصرف کننده همگی قوی تر از پیش بینی ها بوده اند. حتی در روزهای اخیر نشانه هایی مبنی بر کاهش قیمت مسکن به زودی مشاهده شده است. پیش‌بینی‌کنندگان، از جمله بانک انگلستان، اکنون فکر می‌کنند که رکود اقتصادی کوتاه‌تر و کم‌عمق‌تر از آن چیزی است که در پاییز گذشته انتظار داشتند. برخی اکنون فکر می کنند که اصلا رکودی وجود نخواهد داشت.

نموداری که تغییرات ماهانه در تولید ناخالص داخلی بریتانیا را نشان می دهد

این بدیهی است که خبر خوبی برای هانت است، که به وضوح ترجیح می دهد بودجه ای را با اقتصاد در رکود اعلام نکند. تصویر روشن‌تر اقتصادی هنوز رتبه‌بندی نظرسنجی‌ها را برای محافظه‌کاران تا حد زیادی افزایش نداده است، اما حزب کارگر نگران است که ممکن است در نهایت این کار را انجام دهد. احتمالاً هنوز 18 ماه تا انتخابات باقی مانده است و در این مدت تورم باید به کاهش خود ادامه دهد و استانداردهای زندگی شروع به افزایش کند. نه سر کیر استارمر و نه ریچل ریوز فکر نمی کنند که انتخابات در کیف است.

اما هانت نیز دلایلی برای محتاط بودن دارد. برای شروع، اوضاع در ماه‌های اخیر فقط اندکی بهبود یافته است و هیچ تضمینی وجود ندارد که بهبود ادامه یابد. موسسه مشاوره کپیتال اکونومیکس تخمین می زند که تنها یک سوم افزایش ثابت نرخ بهره بانک انگلستان از 0.1 درصد به 4 درصد از اواخر سال 2021 تاکنون احساس شده است.

علاوه بر این، هرچه اقتصاد بهتر عمل کند، شانس بیشتری برای افزایش هزینه های استقراض توسط کمیته سیاست پولی خیابان Threadneedle وجود دارد. این احتمال وجود دارد که نرخ ها برای یازدهمین جلسه متوالی در اواخر این ماه افزایش یابد، احتمالاً به 4.25٪ به جای 4.5٪. و با توجه به شواهدی مبنی بر اینکه برخی از شرکت‌ها مشتریان خود را با افزایش قیمت‌های بالاتر از تورم تحت فشار قرار می‌دهند، بانک می‌خواهد مطمئن شود که تورم تعبیه نشده است. نرخ ها ممکن است نزدیک به اوج باشند، اما به این زودی ها پایین نمی آیند.

هانت نمی‌خواهد به بانک هیچ دلیلی برای سفت کردن بیشتر پیچ بدهد، این دقیقاً همان چیزی است که صدراعظم می‌ترسد در صورت اعلام کاهش‌های مالیاتی بزرگ یا افزایش هزینه‌ها در بودجه اتفاق بیفتد. از این نظر، برای صدراعظم کاملاً مفید نیست که به نظر می رسد وام گرفتن در سال مالی جاری 30 میلیارد پوند کمتر از آن چیزی است که دفتر مستقل مسئولیت بودجه پیش بینی کرده بود تنها چهار ماهگی داشته باشد. همچنین مؤسسه ملی تحقیقات اقتصادی و اجتماعی – یکی از قدیمی‌ترین اندیشکده‌های تاسیس شده بریتانیا – اعلام کرد که خزانه‌داری در مسیر رسیدن به هدف خود برای کنترل اندازه کسری بودجه با 166 میلیارد پوند باقی مانده است.

هیچ پیشنهادی برای چگونگی خرج کردن هانت برای سرمایه‌گذاری، کاهش هزینه‌های مراقبت از کودکان برای خانواده‌های فقیرتر، ارائه حمایت بیشتر برای قبوض انرژی و منجمد کردن عوارض سوخت برای رانندگان وجود ندارد. اما قرار نیست این بودجه ای باشد که تصویر کلان اقتصاد را تغییر دهد. تعداد کمی از بودجه‌ها برای مدت طولانی در حافظه باقی می‌مانند – و این یکی از بودجه‌هایی نخواهد بود که این کار را انجام می‌دهد.

گری لینه‌کر در حال حاضر تیترهای بزرگ‌تری نسبت به هانت می‌سازد، و از منظر اینکه دولت در پاییز کجا بود، چیز بدی نیست. پس از آزمایش تراس، خسته کننده بودن محاسن خود را دارد.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

اما خسته کننده بودن معایب آن را نیز دارد. تراس در مورد بسیاری چیزها اشتباه می کرد اما از یک جنبه مهم حق با او بود: اقتصاد از زمان بحران مالی جهانی در سال 2008 عملکرد ضعیفی داشته است. محافظه کاران در تمام مدت به جز دو سال اول آن دوره در قدرت بوده اند، اما بریتانیا هیچ مدرک واقعی نشان نمی دهد. خروج از یک دوره طولانی رشد کم و بهره وری پایین. ساختن فتیش از متعادل کردن کتاب ها کمکی نکرده است.

در واقع، رویکرد اول ایمنی هانت حاوی خطرات اقتصادی و سیاسی است. سیاست مالی – تحرکاتی که بر مالیات ها و هزینه ها تأثیر می گذارد – در ماه آوریل تشدید می شود و با افزایش نرخ های بهره، این بدان معناست که بانک انگلستان و خزانه داری اقداماتی را انجام خواهند داد که اقتصاد را کند می کند. این خطر وجود دارد که هانت و اندرو بیلی بین آنها رکودی را که تاکنون از آن اجتناب شده است، تسریع کنند.

هانت استدلال می کند که در یک محیط پس از خرپا هیچ انتخاب خوبی وجود نداشت و او کمترین گزینه بد را انتخاب کرده است. برنامه این است که در موقعیتی قرار بگیریم که قبل از انتخابات مالیات ها را کاهش دهیم و به یک عامل احساس خوب در لحظه آخر امیدوار باشیم.

هانت در طول برنامه های تلویزیونی خود در روز یکشنبه در تلاش بود که بگوید برنامه ای برای رشد دارد، اما تلاش می کند تا از این اتهام که آنچه او به عنوان بودجه «بازگشت به کار» ستایش می کند بیشتر شبیه به هم است، اجتناب کند. برای ایجاد تفاوت واقعی چه در وضعیت اقتصاد و چه در نحوه برداشت رأی دهندگان از دولت بسیار دیر است. استارمر و ریوز حق دارند که راضی نباشند. پس از چهار شکست متوالی، کارگر حق دارد نگران باشد. اما، در حال حاضر، نه چندان نگران.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

دادگاه قبرس: انگلیسی آزادانه به قتل همسرش اعتراف کرد

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ، پافوس، قبرس — دادگاه قبرس روز …