دانشمندان نسبت به “فسفوگدون” هشدار می دهند زیرا کمبود کود حیاتی در حال افزایش است | آلودگی

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دانشمندان هشدار داده اند که سیاره ما با “فسفوگدون” روبرو است. آنها می ترسند که استفاده نادرست ما از فسفر منجر به کمبود مرگبار کود شود که تولید جهانی غذا را مختل می کند.

در عین حال، کود فسفات شسته شده از مزارع – همراه با ورودی فاضلاب به رودخانه ها، دریاچه ها و دریاها – باعث شکوفه های جلبکی گسترده و ایجاد مناطق مرده آبزی می شود که ذخایر ماهی را تهدید می کند.

علاوه بر این، محققان هشدار داده اند که استفاده بیش از حد از این عنصر باعث افزایش انتشار متان در سراسر سیاره می شود و به گرمای جهانی و بحران آب و هوایی ناشی از انتشار کربن می افزاید.

پروفسور فیل هایگارث از دانشگاه لنکستر گفت: «ما به یک نقطه عطف حساس رسیده‌ایم. ما ممکن است بتوانیم به عقب برگردیم، اما واقعا باید خودمان را جمع کنیم و در نحوه استفاده از فسفر بسیار باهوش تر باشیم. اگر این کار را نکنیم، با فاجعه‌ای مواجه می‌شویم که آن را «فسفوگدون» نامیده‌ایم.»

فسفر در سال 1669 توسط دانشمند آلمانی Hennig Brandt کشف شد که آن را از ادرار جدا کرد و از آن زمان مشخص شد که برای زندگی ضروری است. استخوان‌ها و دندان‌ها عمدتاً از ماده معدنی کلسیم فسفات – ترکیبی که از آن به دست می‌آید – ساخته شده‌اند، در حالی که این عنصر همچنین DNA را با ستون فقرات قند فسفات خود تأمین می‌کند.

پروفسور پنی جانز از دانشگاه بریستول توضیح داد: «به بیان ساده، هیچ زندگی بدون فسفر روی زمین وجود ندارد.

اهمیت جهانی این عنصر در استفاده از آن برای کمک به رشد محصول نهفته است. سالانه حدود 50 میلیون تن کود فسفاته در سرتاسر جهان فروخته می شود و این ذخایر نقش مهمی در تغذیه 8 میلیارد ساکن این سیاره دارد.

با این حال، ذخایر قابل توجهی از فسفر تنها در چند کشور یافت می‌شود: مراکش و صحرای غربی بیشترین مقدار، چین دومین ذخایر بزرگ و الجزایر سومین ذخایر بزرگ را دارند. در مقابل، ذخایر در ایالات متحده به 1 درصد از سطح قبلی کاهش یافته است، در حالی که بریتانیا همیشه مجبور بوده است به واردات متکی باشد. جانز افزود: «ذخایر سنگ فسفات سنتی نسبتاً کمیاب هستند و در راستای استخراج آن‌ها برای تولید کود، کاهش یافته‌اند.

این فشار فزاینده بر روی سهام این نگرانی را ایجاد کرده است که جهان در چند سال آینده به “فسفر اوج” برسد. پس از آن، ذخایر کاهش می یابد و بسیاری از کشورها برای تامین غذای مردم خود در تلاش هستند.

این چشم‌انداز به بسیاری از تحلیلگران مربوط می‌شود که نگران این هستند که چند کارتل به زودی می‌توانند بیشتر ذخایر جهان را کنترل کنند و غرب را به شدت در برابر افزایش قیمت‌ها آسیب‌پذیر کنند. نتیجه معادل فسفات بحران نفت دهه 1970 خواهد بود.

این مخمصه یک بار توسط نویسنده علمی تخیلی ایزاک آسیموف خلاصه شد: “زندگی می تواند چند برابر شود تا زمانی که تمام فسفر از بین برود و سپس توقفی غیرقابل جبران ایجاد شود که هیچ چیز نمی تواند مانع از آن شود.”

این خطرات نیز هفته گذشته با انتشار در ایالات متحده برجسته شد عنصر شیطان: فسفر و جهانی خارج از تعادل، توسط نویسنده محیط زیست دن ایگان. این کتاب هنوز در بریتانیا منتشر نشده است، اما منعکس کننده نگرانی هایی است که اخیراً توسط دانشمندان بریتانیایی مطرح شده است.

آنها می گویند ما در استفاده از فسفات هایی که در مزارع خود می گذاریم ولخرج شده ایم. کودهای شسته شده از آنها – و تخلیه پساب غنی از فسفر – باعث آلودگی در مقیاس بزرگ آب و ایجاد شکوفه های جلبکی مضر شده است. برخی از بزرگ‌ترین آب‌های شیرین جهان از جمله دریاچه بایکال روسیه، دریاچه ویکتوریا در آفریقا و دریاچه ایری در آمریکای شمالی در حال حاضر آسیب دیده‌اند. شکوفه ها در ایری منجر به مسمومیت آب آشامیدنی محلی در سال های اخیر شده است.

هایگارت که یکی از نویسندگان این مقاله است، می گوید: «همانطور که در خشکی انجام می دهند، فسفات ها به رشد گیاهان آبزی کمک می کنند. فسفر: گذشته و آینده. و این اکنون پیامدهای فاجعه‌باری در رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و دریاها دارد.» بسیاری از این توده‌های آبی که در اثر شکوفه‌ها خفه شده‌اند، به مناطق مرده‌ای تبدیل شده‌اند، جایی که موجودات کمی زنده می‌مانند و در حال گسترش هستند. به عنوان مثال، در حال حاضر هر تابستان یک منطقه مرده در خلیج مکزیک تشکیل می شود.

چنین بحران هایی مشکلات زیست محیطی دیگری نیز ایجاد می کند. پروفسور برایان اسپیرز از مرکز اکولوژی و هیدرولوژی بریتانیا در میدلوتیان گفت: «تغییر آب و هوا به این معنی است که به ازای هر واحد آلودگی فسفات به دلیل شرایط گرم تر، شکوفه های جلبکی بیشتری خواهیم داشت.

مشکل این است که وقتی آن جلبک می میرد، می تواند تجزیه شود و متان تولید کند. بنابراین افزایش شکوفه ها به این معنی است که متان بیشتری به اتمسفر پمپ می شود – و متان 80 برابر قوی تر از دی اکسید کربن در گرم کردن جو است. دلیلی برای نگرانی واقعی است.» اسپیرز رهبری تیمی شامل هایگارث و جانز را برعهده داشت که گزارش اخیری به نام آینده فسفر ما نوشتند که در آن اقدامات لازم برای جلوگیری از بحران قریب الوقوع ما را تشریح کردند. اینها شامل بهبود روش‌های بازیافت فسفر و اطمینان از تغییر جهانی به سمت رژیم‌های غذایی سالم با ردپای کم فسفر است.

جانز اضافه کرد که گسترش جهانی این عنصر نشان می دهد که بشریت اکنون چقدر عمیقاً ساختار سیاره ما را شکل می دهد. در یک مورد، ما ذخایر کربن باستانی زغال سنگ، نفت و گاز را حفر می کنیم، آنها را می سوزانیم و بنابراین میلیاردها تن دی اکسید کربن را به اتمسفر پمپاژ می کنیم که باعث تغییرات آب و هوایی می شود.

با فسفر، ذخایر معدنی را نیز استخراج می‌کنیم، اما در این مورد آنها را به کود تبدیل می‌کنیم که در رودخانه‌ها و دریاها شسته می‌شود، جایی که باعث شکوفایی جلبک‌ها می‌شوند. در هر دو مورد، این جابه‌جایی‌های بزرگ باعث ویرانی سیاره‌ای می‌شوند.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

معلمان معترض در بولیوی علیه اصلاحات آموزشی توسط پلیس فلفل زدند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، روز دوشنبه، معلمان از سراسر بولیوی …