نماینده کنگره می گوید استرالیا زیردریایی های دست دوم با کیفیت بالا را از ایالات متحده می خرد | Aukus

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

یک قانونگذار ارشد آمریکایی گفته است که استرالیا تا پنج زیردریایی هسته‌ای دست دوم کلاس ویرجینیا را به منزله «محروم کردن نیروهای آمریکایی» در مقابل متحد خود نخواهد بود.

روز یکشنبه، جو کورتنی، عضو رده‌بندی کمیته فرعی نیروی دریایی مجلس نمایندگان و دومین دموکرات عالی رتبه در کمیته خدمات مسلح، همچنین سعی کرد به استرالیا اطمینان دهد که نگرانی در مورد خدمه مشترک زیردریایی‌های هسته‌ای “بیش از حد” است.

کورتنی این اظهارات را پیش از اعلام مشترک درباره برنامه‌های Aukus برای خرید و توسعه زیردریایی هسته‌ای توسط آنتونی آلبانیز، رئیس‌جمهور آمریکا، جو بایدن، و نخست‌وزیر بریتانیا، ریشی سوناک، در روز دوشنبه در سن دیگو بیان کرد.

انتظار می‌رود استرالیا تا پنج زیردریایی کلاس ویرجینیا بخرد تا شکاف توانایی خود را در دهه 2030 پوشش دهد، قبل از اینکه به طور مشترک بر روی یک زیردریایی نسل بعدی با بریتانیا کار کند، که از طرح زیردریایی موجود Astute تکامل یافته است.

این سه کشور برای اولین بار در سال 2021 طرح Aukus را به عنوان بخشی از تلاش برای مقابله با چین در منطقه هند و اقیانوس آرام اعلام کردند.

ایالات متحده و بریتانیا توافق کردند که توانایی استقرار زیردریایی‌های هسته‌ای را به استرالیا بدهند و در نتیجه استرالیا قرارداد موجود خود را برای خرید زیردریایی‌های معمولی از فرانسه زیر پا گذاشت.

اواخر سال 2022 دو سناتور ارشد آمریکایی به دولت بایدن هشدار دادند که زیردریایی‌های هسته‌ای را به استرالیا نفروشد، زیرا با توجه به اینکه کشتی‌ها «کمیاب» هستند، امنیت ملی آمریکا را کاهش می‌دهد.

اما کورتنی گفت که ایالات متحده 21 زیردریایی کلاس ویرجینیا را در طول دو دهه ساخته است که دو زیردریایی دیگر در سال جاری ساخته خواهد شد، و با افزایش «سرعت تولید»، زیرا برنامه پس از کاهش سرعت در طول کووید، «به مسیر خود بازگشته است».

کورتنی به اینسایدرز ABC گفت: “ما مجبور نیستیم امشب این کار را انجام دهیم، ما واقعاً باندی داریم که این برنامه ها را پشت سر بگذاریم و من فکر می کنم که این یک شرکت متحول کننده برای کارگران استرالیا خواهد بود.”

کورتنی همچنین نظر سناتور دموکرات جک رید، رئیس کمیته خدمات مسلح سنای ایالات متحده و جیمز اینهوف، سناتور جمهوری‌خواه سابق، مبنی بر اینکه خرید زیردریایی‌ها یک «بازی حاصل جمع صفر» است را رد کرد.

کورتنی گفت که اطمینان دارد زیردریایی‌های کلاس ویرجینیا می‌توانند تحویل داده شوند، با اشاره به این واقعیت که تولید زیردریایی‌های ایالات متحده طی دهه‌ها «رشد و کاهش یافته» و چهار زیردریایی تهاجمی در سال و زیردریایی‌های بالستیک در طول جنگ سرد تحویل داده است.

“در حال حاضر ما متوجه شده ایم که باید برون سپاری بیشتری انجام دهیم … از نظر اینکه استرالیا احتمالاً یک مشارکت کننده باشد، خواه ساخت فولاد، قطعات و اجزای سازنده باشد.”

کورتنی در پاسخ به این سوال که آیا استرالیا به احتمال زیاد زیردریایی‌های کلاس ویرجینیا جدید یا مستعمل را خریداری می‌کند، گفت: «وقتی منتشر شد، آن را خواهید دید» اما به استرالیا اطمینان داد که «چیزی که دریافت می‌کنید از بالاترین کیفیت برخوردار است».

عمر مفید یک زیردریایی کلاس ویرجینیا 33 سال است و دارای راکتور هسته ای حیاتی است و نیازی به سوخت گیری ندارد.

“هیچ کس قرار نیست به دوستان و متحدان خوب خود دست و پا بزند.”

به نظر من، نیروی موشکی چین واقعاً دلیل اصلی این تصمیم است، زیرا کشتی‌های سطحی در حال حاضر بسیار آسیب‌پذیر هستند و ما آن را در اوکراین دیدیم که در آن دو موشک کوتاه‌برد نسبتاً خام، پرچم‌دار نیروی دریایی روسیه را سرنگون کردند. ”

«سطح واقعاً مکان بسیار خطرناک‌تری است و متأسفانه یک دیزل یا برق است [submarine] که برنامه قبلی باید وجود داشته باشد و در سطح عمل کند.»

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

کورتنی گفت که حمایت «دوحزبی» از Aukus در کنگره وجود دارد، و اصرار داشت که او می‌خواهد نگرانی‌های «در مورد اینکه چه کسی مسئول است و چه کسی تصمیم‌گیری می‌کند» را کنار بگذارد.

در حال حاضر همکاری های موجود بین استرالیایی وجود دارد [and US] نیروهای زیردریایی – من شخصاً آن را دیده‌ام و هیچ‌کس درباره نحوه عملکرد زیردریایی‌های شما تصمیم‌گیرنده کیست.»

کورتنی گفت خدمه استرالیایی سوار بر “زیردریایی های کلاس ویرجینیا” خواهند بود، اما این برای اهداف آموزشی خواهد بود، نه برای ماموریت های عملیاتی که در آن اساساً به افسران آمریکایی سلام می کنند.

آلبانیز بارها اطمینان داده است که استرالیا کنترل کامل عملیاتی زیردریایی‌های هسته‌ای را که تحت معاهده Aukus به دست آورده‌اند، حفظ خواهد کرد، علی‌رغم اینکه مالکوم ترنبول، نخست‌وزیر سابق این کشور این سوال را مطرح کرد که آیا می‌توان آنها را بدون حمایت نیروی دریایی ایالات متحده اداره و نگهداری کرد.

کورتنی گفت: “این تصور که قرار است خدمه مشترکی وجود داشته باشد، واقعاً بیش از حد گفته می شود، صادقانه.”

“من نه [think there will be joint crewing]. همه می دانند که ما باید ملوانان و افسران استرالیایی را در زمینه پیشرانه هسته ای آموزش دهیم.

“و زمانی که زمان صدور سند، عنوان یک کشتی به دولت استرالیا می رسد، باز هم کاملاً با درک کامل این کشتی تحت کنترل استرالیا خواهد بود.”

روز شنبه، آلبانیز گفت که این برنامه همچنین در مورد مشاغل استرالیا، به ویژه کشتی سازی و کار تولیدی در استرالیای جنوبی و استرالیای غربی است.

آلبانیز گفت که دولت نیاز به افزایش هزینه های دفاعی برای پرداخت هزینه برنامه زیردریایی Aukus را که انتظار می رود 100 میلیارد دلار هزینه دارد، توجیه کند.

آلبانیز به خبرنگاران در دهلی نو گفت: «به همین دلیل است که صادقانه بگویم، برخی از واکنش های نوجوانان مخالفان به برخی از مسائل مالی که پیش روی ما هستند، مستحق تحقیر است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

متهم به قتل پس از مرگ عابر پیاده در پلیموث | اخبار انگلستان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، مردی در پی مرگ یک …