سوناک برای رونمایی از آخرین اخبار در مورد توافق هسته ای فرعی استرالیا به ایالات متحده می رود | Aukus

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

ریشی سوناک روز یکشنبه به سن دیگو پرواز خواهد کرد تا از طرح های تامین استرالیا با زیردریایی های هسته ای تحت طرح Aukus در میان نگرانی ها در مورد تهدید فزاینده چین رونمایی کند.

انتظار می‌رود که 18 ماه بعد، زمانی که نخست‌وزیر بریتانیا با همتای استرالیایی خود، آنتونی آلبانیز، و جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده دیدار کند، اعلامیه‌ای مهم در دست ساخت است.

در پاسخ به نگرانی‌ها در مورد اجبار اقتصادی و اهداف سیاست خارجی پکن، استراتژی دفاعی و امنیتی بریتانیا برای دهه 2020 در حال به‌روزرسانی است و نسخه اصلاح شده آن قرار است روز دوشنبه منتشر شود.

شماره 10 گفت، این “رفتار نگران کننده فزاینده” دولت شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، “خطرات جدی” ناشی از روسیه پس از حمله مجدد به اوکراین و “تهدیدهای ترکیبی” برای اقتصاد و امنیت انرژی بریتانیا را مورد بررسی قرار خواهد داد.

سوناک قبل از سفر خود به کالیفرنیا از “اتحادهای جهانی” – مانند اتحادی که بین بریتانیا، ایالات متحده و استرالیا در سپتامبر 2021 شکل گرفت – به عنوان “بزرگترین منبع قدرت و امنیت ما” ستایش کرد.

وی افزود: من امروز به آمریکا سفر می کنم تا مرحله بعدی برنامه زیردریایی هسته ای Aukus را راه اندازی کنم، پروژه ای که روابط را با نزدیک ترین متحدان ما پیوند می زند و امنیت، فناوری جدید و مزیت اقتصادی را در داخل به ارمغان می آورد.

سوناک گفت که بریتانیا به لطف این برنامه و بررسی یکپارچه به روز شده “ایمن، مرفه و شانه به شانه شرکای ما خواهد بود”.

او یکشنبه شب و دوشنبه جلساتی را برگزار خواهد کرد، قبل از اینکه چهارشنبه قبل از بودجه به خانه برگردد.

با توجه به واکنش دولت فرانسه به لغو قرارداد زیردریایی خود با استرالیا که یک سال و نیم پیش لغو شد، این سفر تهدیدی بر سفر روز جمعه سوناک به پاریس ایجاد کرد.

بریتانیا تلاش‌های خود را برای افزایش نفوذ خود در اقیانوس هند و اقیانوس آرام افزایش می‌دهد و سوناک امیدوار است که نشست سه‌جانبه در روز دوشنبه تعهد او به ایستادگی در برابر چین را که نمایندگان ارشد محافظه‌کار از او خواسته‌اند تا موضع سخت‌تری در قبال آن اتخاذ کند، نشان دهد.

آبان نیوز در اوایل این هفته فاش کرد که سوناک به وزیران همکار خود در مورد نتیجه مذاکرات ابراز خوشحالی کرده است و منابع متعدد گفتند که آنها معتقدند هشت زیردریایی هسته‌ای بر اساس طرح‌های بریتانیا ساخته می‌شوند.

چنین حرکتی از آینده طولانی مدت کارخانه کشتی سازی در بارو این فورنس محافظت می کند، زیرا ناوگان کامل ممکن است تا دهه 2040 قابل حمل نباشد.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

گزارش‌های این هفته حاکی از آن است که این شکاف کوتاه‌مدت می‌تواند با خرید پنج زیردریایی کلاس ویرجینیا از ایالات متحده توسط استرالیا برطرف شود.

بر اساس این قرارداد سه جانبه، ایالات متحده و بریتانیا توافق خواهند کرد که فناوری راکتور مخفی را به اشتراک بگذارند.

استرالیا هفتمین کشوری خواهد بود که دارای زیردریایی هسته‌ای خواهد بود و با تکیه بر راکتور اورانیوم غنی‌شده، نیروی دریایی خود را با موتور دیزلی در سطح فناوری با چین قرار می‌دهد.

اما استرالیا، که یک قدرت هسته ای نیست، نیاز به تامین راکتور دارد، اقدامی که پکن معتقد است نقض معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای است.

به گفته مقامات استرالیایی ناظر بر این تلاش، سه قدرت Aukus می‌گویند که اینطور نیست، و به گفته مقامات استرالیایی که بر این تلاش‌ها نظارت می‌کنند، هر رآکتوری «جوش‌خورده، سپردار و بسته‌شده» عرضه خواهد شد.

چارلز ادل، مشاور ارشد مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی، پیمان Aukus را یک قمار حساب شده توصیف کرده است.

او گفت: «این شرط است که با یکپارچه‌سازی بیشتر ظرفیت‌های صنعتی و افزایش قابلیت‌های متقابل، به طور قابل‌توجهی قابلیت‌های متحدان ما را افزایش دهد، آنها را قدرتمندتر کند و در نهایت محاسبات پکن در مورد محیط امنیتی خود را تغییر دهد.»

و با انجام این کار، به ثبات منطقه ای کمک می کند که به دلیل گسترش سریع توانایی های نظامی چین و سیاست خارجی تهاجمی فزاینده چین، به شدت بی ثبات شده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

“چه شبی، جدی”: چراغ ها برای شیاطین خاموش می شوند زیرا شیرها پس از خاموشی گابا برنده می شوند | شیرهای بریزبن

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، گابا به دلیل قطع برق …