مناقشه لاینکر تهدید به سرنگونی روسای بی‌بی‌سی و ضربه زدن به برنامه‌های پناهندگی محافظه‌کاران می‌کند | بی بی سی

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

مناقشه ای که به دلیل تعلیق گری لاینکر از بی بی سی به راه افتاد، شنبه شب از کنترل خارج شد، زیرا تهدیدی برای سرنگونی ارشدترین رهبران این شرکت و حتی از بین بردن بخش هایی از سیاست بحث برانگیز جدید دولت در زمینه پناهندگی بود.

بحران به اوج خود رسید زیرا بی بی سی مجبور شد به طور چشمگیری پوشش ورزشی تلویزیونی و رادیویی خود را کاهش دهد و مسابقه روز برنامه – که معمولاً توسط لاینکر ارائه می شود – بدون مجریان، کارشناسان یا مصاحبه های عادی پس از بازی با بازیکنانی که بسیاری از آنها در همبستگی با او ظاهر شدند، روی آنتن می رود. این برنامه که برای 80 دقیقه برنامه ریزی شده است، امشب فقط به مدت 20 دقیقه روی آنتن می رود.

شنبه شب، رئیس بی‌بی‌سی، ریچارد شارپ، و مدیر کل آن، تیم دیوی، هر دو تحت فشار فزاینده‌ای برای استعفا قرار گرفتند، زیرا چهره‌های برجسته ورزشی و رسانه‌ای از حق لاینکر برای انتقاد از آنچه وی به‌عنوان زبان نژادپرستانه توسط وزیران برای ترویج مهاجرت خود استفاده می‌کنند دفاع کردند. خط مشی. دیوی دیشب اصرار داشت که استعفا نخواهد داد.

ریشی سوناک، نخست وزیر، در نشانه ای از اینکه دولت می ترسید دلیل تعلیق لینهکر تلقی شود، او را “فوتبالیستی بزرگ و مجری با استعداد” توصیف کرد. او گفت که امیدوار است «وضعیت کنونی بین گری لینه‌کر و بی‌بی‌سی را بتوان به موقع حل کرد، اما این موضوع به درستی مربوط به آنهاست، نه دولت».

کارمندان بی‌بی‌سی در گذشته و حال، مدیریت این شرکت در مورد آزادی بیان و مسائل بی‌طرفی را که در مرکز مناقشه قرار داشت، تحت تأثیر قرار دادند.

چندین نفر پرونده لاینکر را با جنجال‌هایی که پیرامون شارپ در جریان است، مقایسه کردند، شارپ که به خاطر نقشی که در گرفتن وام 800000 پوندی برای بوریس جانسون ایفا کرد، زمانی که نخست‌وزیر بود، در زمانی که خود شارپ برای پست بی‌بی‌سی درخواست می‌کرد، تحت نظارت است. صندلی

یورگن کلوپ، مدیر آلمانی لیورپول، روز شنبه، در حالی که طنین‌هایی در سراسر جهان ورزش، رسانه و سیاست احساس می‌شد، وارد عمل شد و از حق لینه‌کر برای صحبت درباره مسائل حقوق بشری دفاع کرد: «دنیای واقعاً سختی است که در آنجا زندگی کنید، اما اگر آن را به درستی درک کنم، این یک نظر در مورد حقوق بشر است و باید بتوان گفت.»

لاینکر توسط وزیر کشور سوئلا براورمن پس از مقایسه زبان مورد استفاده وزیران برای توصیف سیاست های پناهندگی خود با نازی ها در آلمان در دهه 1930 مورد انتقاد قرار گرفت. عصر جمعه از مهاجم محبوب سابق انگلیس توسط شرکت درخواست شد تا از این تیم کناره گیری کند مسابقه روز در حالی که به دنبال راه حلی بود.

را مشاهده کننده می‌داند که به لاینکر گفته شد پس از اینکه او پیشنهاد حل و فصل موضوع را با عذرخواهی رد کرد، هیچ گزینه‌ای ندارد. در اوایل هفته به او اطمینان داده شده بود که هیچ اقدامی علیه او انجام نخواهد شد، و این باعث شد برخی مشکوک شوند که فشار دولت افکار بی‌بی‌سی را علیه او معطوف کرده است.

بلافاصله پس از اعلام تعلیق وی، مجریان و کارشناسان همبستگی خود را اعلام کردند، از جمله MOTD ایان رایت، آلن شیرر و جرمین جناس از بازیکنان عادی. الکس اسکات، مجری تمرکز فوتبال، از برنامه خود کناره گیری کرد، در حالی که بسیاری از گزارش های ورزشی رادیو 5 زنده بی بی سی با محتوای ضبط شده جایگزین شد.

در میان نشانه‌هایی مبنی بر اینکه این اختلاف ممکن است درک عمومی از سیاست دولت در مورد پناهندگی را تغییر دهد، خشم همچنین شکاف عمیق محافظه‌کاران و نگرانی از ماهیت تندرو آن را آشکار کرده است، که بر اساس آن پناهندگانی که با قایق‌های کوچک به بریتانیا می‌رسند «طی هفته‌ها» بازداشت و اخراج خواهند شد. – یا به کشور خودشان اگر امن است یا به کشور ثالث اگر امن نیست.

انتظار می‌رود چندین تن از اعضای ارشد محافظه‌کار، از جمله پریتی پاتل – که خودش از تندروها در زمینه مهاجرت در حالی که مسئولیت وزارت کشور را بر عهده دارد- نگرانی‌های خود را در مورد اینکه این لایحه که روز دوشنبه برای دومین بار در مجلس عوام خوانده می‌شود، برای رفتار با کودکانی که چه معنایی دارد، مطرح کنند. به همراه والدین خود به انگلستان می رسند. سایر نمایندگان حزب محافظه کار نگران هستند که این قانون قوانین بین المللی و تعهدات پیمان بین المللی بریتانیا را نقض می کند.

توبیاس الوود، رئیس حزب محافظه کار کمیته منتخب دفاعی عوام، گفت که او نیاز به اطمینان خاطر دارد که مسیرهای قابل اجرا وجود دارد تا پناهجویان واقعی بتوانند از طریق آن به بریتانیا برسند. افراد عصبانی مانند گری لاینکر.

این مناقشه بر نشست کوچک دوجانبه بین سوناک و امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در روز جمعه که قرار بود روابط انگلیس و فرانسه را “بازنشانی” کند و مسیری را برای قایق‌های حامل پناهجویان از کانال مانش ترسیم کند، تحت الشعاع قرار داد.

بی بی سی بابت تغییرات در برنامه ورزشی آخر هفته عذرخواهی کرد و گفت که “به سختی برای حل این وضعیت کار می کند و امیدوار است که به زودی این کار را انجام دهد.”

سر کیر استارمر، رهبر حزب کارگر، بی‌بی‌سی را متهم کرد که در برابر نمایندگان محافظه‌کار تسلیم شده است و گفت که چنین رفتاری «برعکس بی‌طرفی» است. استارمر گفت: “آنها این یکی را به شدت اشتباه کردند و اکنون بسیار بسیار آشکار شده اند.” “زیرا در قلب این شکست دولت در سیستم پناهندگی است. و به جای اینکه مسئولیت آشفتگی‌هایی را که به وجود آورده‌اند، بپذیرد، دولت هر کس دیگری را مقصر می‌اندازد – گری لاینکر، بی‌بی‌سی، کارمندان دولت، «لکه‌ها».

اد دیوی، رهبر حزب لیبرال، از شارپ خواست استعفا دهد. ما به رهبری در بی‌بی‌سی نیاز داریم که از ارزش‌های بریتانیایی ما حمایت کند و بتواند در برابر سیاست‌های متلاطم امروزی و تاکتیک‌های قلدری محافظه‌کاران مقاومت کند.

متأسفانه، تحت رهبری ریچارد شارپ، چنین نبود: انتصاب و سمت او اکنون کاملا غیرقابل دفاع است و او باید استعفا دهد.

راجر موزی، زمانی رئیس اخبار بی‌بی‌سی و مدیر سابق ورزش، نیز از شارپ خواست استعفا دهد: «ریچارد شارپ باید برود. او به اعتبار بی بی سی لطمه می زند. در حالت ایده آل، لاینکر باید در چارچوب دستورالعمل های واضح و توافق شده باقی بماند. و بی‌بی‌سی باید مدیران خود را برای مصاحبه بفرستد و توضیح دهد که چگونه می‌خواهند این بحران را حل کنند.»

فیل هاردینگ، رئیس سابق اخبار بی‌بی‌سی، گفت که او احساس می‌کند که این منازعه عمدتاً توسط سیاستمداران «تقلب» شده است و بنابراین تصمیم برای پوشش کامل این ماجرا پس از اینکه لاینکر توییت انتقادی خود را منتشر کرد «دیوانه‌کننده» بود.

مارک دامازر، یکی از اعضای سابق تراست بی‌بی‌سی و یک بار کنترل کننده رادیو 4، گفت که دیوی نباید کناره‌گیری کند، زیرا مدیر کل باید دستورالعمل‌های فعلی را اجرا می‌کرد. هیچ گزینه خوبی برای تیم وجود نداشت. او یا باید عمل می کرد یا دستورالعمل ها را نادیده می گرفت. و گری مطمئناً قبلاً اینجا بوده است. او حداقل به همان اندازه ای که مردم می گویند یک پخش کننده درخشان است، اما این بدان معنا نیست که او فراتر از دستورالعمل ها است. با این حال، قرار دادن داستان اصلی تا این حد در دستور کار خبری یک پدیده کلاسیک بی‌بی‌سی است، زیرا بی‌بی‌سی از اینکه ظاهراً مشکلات خود را پوشش نمی‌دهد بسیار عصبی است. دقیقاً می‌توانم ببینم چرا آنها به آن سمت منحرف شدند.»

بیشتر خشم کارکنان بی بی سی بر انتصاب شارپ به عنوان رئیس متمرکز است. حتی کسانی که از تلاش‌های بی‌بی‌سی برای مهار اظهارات سیاسی لینه‌کر حمایت می‌کنند، استدلال می‌کنند که شارپ، که اقداماتش هنوز تحت بررسی است، زیرا او کمک‌هایی را که جانسون در زمان مصاحبه با جانسون برای این شغل داده بود ذکر نکرد، قبلاً به وجهه خدمات عمومی آسیب جدی وارد کرده است. پخش کننده

نیهال آرتانایاکه، مجری برنامه زنده بی بی سی 5 گفت: «مدیر کل به وضوح گفته است که بی طرفی اولویت اوست و من آن را با تمرکزی دیده ام که قبلاً شاهد آن نبوده ام. یکی از سوالات متعددی که گری و توییت‌هایش مطرح کرده این است که در حالی که از او خواسته شده است که «یک قدم به عقب برود»، چرا مردی که گزارش شده است 400 هزار پوند به حزب محافظه‌کار کمک کرده است، همچنان رئیس بی‌بی‌سی است؟

«الان بارها این را از من پرسیده اند. اگر درک مهم است، بی بی سی چگونه با آن موضوع برخورد خواهد کرد؟ من با ارسال این مطلب مشکل داشتم زیرا از انجام این کار می ترسیدم. اما بعد متوجه شدم که این یک سوال قانونی است که در برنامه من مورد بحث قرار خواهد گرفت. من احساس ناراحتی می کنم که باید احساس ترس کنم. من عاشقانه به بی بی سی اعتقاد دارم، اما ثبات مهم است.»

دامزر گفت که می‌تواند یک راه ممکن برای صلح را ببیند: «اگر بی‌بی‌سی موافقت کند درباره دستورالعمل‌ها مشورت کند و بپرسد که آیا آنها باید دوباره ترسیم شوند، پس از مشورت با بینندگان و مجریان – و اگر گری موافقت کند از اظهار نظر در مورد آن خودداری کند، می‌تواند کارساز باشد. اخبار در این میان با این حال، باید بگویید که اگر قرار بود ریچارد شارپ بماند و لاینکر برود، عجیب به نظر می رسید.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

شرکت‌های آب در انگلیس با جریمه‌های سخت‌تر تحت طرح «آلای‌دهنده‌ها بپردازند» مواجه می‌شوند | خدمات رفاهی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، شرکت های آب در انگلیس …