نخست وزیر نتایاهو می گوید اسرائیل می خواهد صادرات گاز به ایتالیا و اروپا را افزایش دهد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

جورجیا ملونی، نخست وزیر و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و بنیامین نتانیاهو، روز جمعه پس از نشست سران در رم گفتند ایتالیا و اسرائیل برای تقویت همکاری در زمینه آب، تامین انرژی و امنیت سایبری توافق کرده اند.

سفر نتانیاهو، اولین سفر او به پایتخت ایتالیا از زمان روی کار آمدن ملونی، همزمان با جست‌وجوی رم برای جایگزینی برای گاز روسیه است. مانند سایر کشورهای اروپایی، ایتالیا نیز از زمان آغاز جنگ اوکراین سخت تلاش کرده است تا وابستگی خود به تجهیزات مسکو را کاهش دهد.

اسرائیل می خواهد صادرات گاز خود را به ایتالیا و اروپا افزایش دهد و احتمال ایجاد پایانه گاز طبیعی مایع در قبرس را افزایش دهد.

نتانیاهو گفت: ما ذخایر گازی داریم که اکنون صادر می کنیم و می خواهیم صادرات گاز بیشتری به اروپا از طریق ایتالیا را تسریع کنیم.

اسرائیل پس از کشف چندین مخزن در سواحل خود در اوایل دهه 2010 شروع به تولید و صادرات گاز کرد.

اما فاقد خط لوله گاز برای اتصال سکوهای حفاری خود در دریای مدیترانه به جنوب اروپا است.

نتانیاهو در یک مجمع تجاری به وزیر شرکت ایتالیایی آدولفو اورسو گفت: “ما در حال حاضر در زمینه گاز با شرکت ملی شما (غول انرژی ENI) همکاری می کنیم، اما می خواهیم توسعه دهیم.”

نتانیاهو گفت: «من فکر می‌کنم این (گاز) یک نیاز استراتژیک ایتالیا و اروپا است و اسرائیل آماده است تا برای این منظور بیشتر با شما همکاری کند.

اورسو از اظهارات وی استقبال کرد و گفت: ایتالیا قصد دارد به قطب گاز اروپا تبدیل شود و اسرائیل باید نقطه قوت تولید گاز باشد.

از دیگر گزینه‌های انتقال گاز اسرائیل به اروپا می‌توان به پروژه EastMed، ساخت یک خط لوله زیر آب به طول نزدیک به 1900 کیلومتر، برای اتصال میادین گازی دریایی اسرائیل به اروپای جنوبی از طریق قبرس و یونان اشاره کرد.

سپس گاز از طریق خط لوله Poseidon به اوترانتو در جنوب ایتالیا منتقل می شود.

اما انتظار می رود این پروژه 6 میلیارد یورویی تنها بین سال های 2025 و 2027 راه اندازی شود.

در همین حال، در مرکز رم، تظاهرکنندگان در اعتراض به قانون نتانیاهو که به گفته معترضان می‌تواند دادگاه عالی اسرائیل را تضعیف کند، تجمع کردند.

این اصلاحات که به شدت مورد اعتراض احزاب اپوزیسیون قرار گرفته است به این معنی است که پارلمان اسرائیل می تواند تصمیم دادگاه را با اکثریت مطلق رای (61 از 120 عضو) لغو کند و عملاً کنترل سیاسی بر قوه قضاییه را برقرار کند.

ما اینجا هستیم تا با مردم اسرائیل همدردی کنیم و به این دلیل که اسرائیل نمی تواند یک دژ دموکراتیک مانند دادگاه عالی خود را از دست بدهد. ما برای دموکراسی اسرائیل تظاهرات می کنیم.

هیاهو بر سر اصلاحات قانونی نتانیاهو، اسرائیل را در یکی از بدترین بحران های داخلی خود فرو برده است.

فراتر از تظاهراتی که ده‌ها هزار اسرائیلی را به خیابان‌ها کشانده و اخیراً خشونت‌آمیز شده است، مخالفت‌ها در سراسر جامعه افزایش یافته است و رهبران تجاری و مقامات حقوقی علیه آنچه می‌گویند اثرات مخرب این طرح است، صحبت می‌کنند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

اتهامات احتمالی ترامپ می تواند برخی از رای دهندگان جمهوری خواه را در سال 2024 بیگانه کند

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ، دونالد جی ترامپ، ستاره سابق تلویزیون واقعیت‌های …