رئیس جمهور مستعفی میکرونزی چین را به رشوه، تهدید و مداخله متهم کرد | میکرونزی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

رئیس جمهور مستعفی ایالت های فدرال میکرونزی در نامه ای توهین آمیز مدعی شده است که چین درگیر “جنگ سیاسی” در اقیانوس آرام است و مقامات پکن را به رشوه دادن به مقامات منتخب در میکرونزی و حتی “تهدید مستقیم علیه امنیت شخصی من” متهم کرده است.

دو ماه قبل از پایان دوره ریاست جمهوری خود، در نامه دیوید پانوئلو ادعا شده بود که چین برای درگیری بر سر جزیره تایوان آماده می شود و هدف آن از مداخله در ایالات فدرال میکرونزی (FSM) بی طرف کردن این کشور در هر جنگ احتمالی اقیانوس آرام است. .

چین به دنبال تضمین این است که در صورت وقوع جنگ در قاره آبی اقیانوس آرام بین خود و تایوان، FSM در بهترین حالت با جمهوری خلق چین همسو باشد. [China] به جای ایالات متحده، و در بدترین حالت، این که FSM به طور کامل «ممتنع» را انتخاب کند.»

این افشاگری ها در حالی صورت می گیرد که پکن به دنبال افزایش چشمگیر تلاش های خود برای اعمال نفوذ در منطقه هند و اقیانوس آرام است و نبرد طناب کشی با سرعت فزاینده ای را با ایالات متحده و متحدش استرالیا ایجاد می کند.

سال گذشته، پکن یک پیمان امنیتی بحث برانگیز با جزایر سلیمان امضا کرد، که همراه با کیریباتی، تصمیم گرفتند روابط خود را با تایپه به نفع پکن در سال 2019 قطع کنند.

در پاسخ، استرالیا سفرهای پرمخاطب خود را از کشورهای اقیانوس آرام آغاز کرده است، در حالی که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، رهبران این کشور را به اجلاس سران ایالات متحده و اقیانوس آرام در سپتامبر دعوت کرد که اولین رویداد در نوع خود است. در همین حال، واشنگتن برای بازگشایی سفارتخانه های کشورهای اقیانوس آرام که برای چندین دهه بسته بودند، عجله کرده است.

FSM متحد دیرینه ایالات متحده است – این کشورها یک “معامله انجمن آزاد” رسمی دارند – و ایالات متحده کاملاً مسئول دفاع از FSM است.

در نامه خود به کنگره FSM و فرمانداران ایالتی، پانوئلو همچنین علناً پیشنهاد تغییر به رسمیت شناختن دیپلماتیک کشور از پکن به تایپه را داد و حتی قیمتی برای این کار نام برد: 50 میلیون دلار.

او گفت که در ماه فوریه با جوزف وو، وزیر امور خارجه تایوان ملاقات کرده است تا “از تایوان بخواهد اگر ما روابط دیپلماتیک را به جای چین به حمایت از آنها تغییر دهیم، کمک احتمالی آنها به FSM چگونه می تواند باشد”.

من با وزیر خارجه وو شفاف بودم. ما پیش بینی می کنیم که برای رفع نیازهای آینده خود به تزریق حدود 50 میلیون دلاری نیاز داریم. اگر و زمانی که با تایوان روابط دیپلماتیک برقرار کنیم، می‌توانیم این را در یک دوره سه ساله دریافت کنیم.»

او گفت که FSM همچنین یک “بسته کمکی” سالانه 15 میلیون دلاری دریافت خواهد کرد تا بنا به صلاحدید خود هزینه شود.

با این حال، بخش عمده ای از نامه پانوئلو به انتقاد از چین به دلیل فعالیت های فعلی اش در FSM اختصاص داشت. او گفت که معتقد است چین تحت عنوان “تحقیق” در قلمرو دریایی این کشور جاسوسی انجام می دهد – با مقایسه آن با حماسه اخیر “بالون جاسوسی” در ایالات متحده – و همچنین به دنبال کنترل ارتباطات و زیرساخت های نظامی کلیدی است.

وی با بیان این که به بیان ساده، شاهد جنگ سیاسی در کشور خود هستیم، گفت: این جنگ شامل فعالیت های آشکار مانند ائتلاف های سیاسی، اقدامات اقتصادی و تبلیغات عمومی و مخفیانه از جمله «رشوه، جنگ روانی و باج گیری» است.

پانوئلو مدعی شد که توسط مقامات چینی تحت نظر بوده است.

می‌توانید تعجب من را تصور کنید وقتی که در جولای گذشته در فیجی در جریان مجمع جزایر اقیانوس آرام توسط دو مرد چینی تعقیب شدم. تعجب بیشتر من وقتی مشخص شد که آنها برای سفارت چین در سووا کار می کنند. تعجب من بیشتر شد وقتی که مشخص شد یکی از آنها یک افسر اطلاعاتی PLA است. و تعجب ادامه یافت وقتی فهمیدم که چندین کابینه و کارمند دارم که قبلاً و در FSM با او ملاقات کرده بودند.

واضح است: من تهدیدات مستقیمی علیه امنیت شخصی خود از سوی مقامات جمهوری خلق چین که در مقام رسمی عمل می کنند داشته ام.

پانوئلو گفت که وقتی دولت FSM پیشنهاد واکسن‌های کووید چین را رد کرد، او و وزیران بهداشت و امور خارجه‌اش پس از دریافت تماس‌های “بی وقفه” از سوی سفیر چین که خواستار پذیرش آن‌ها شد، مجبور شدند شماره تلفن خود را تغییر دهند.

پانوئلو مدعی شد که نمایندگان منتخب میکرونزی – او نامی از آنها نبرد – توسط مقامات دولتی چین رشوه دریافت کرده اند، از جمله با گوشی های هوشمند، الکل و پاکت های پر از پول نقد.

یکی از دلایل موفقیت جنگ سیاسی چین در بسیاری از عرصه‌ها این است که به ما رشوه می‌دهند تا همدست باشیم و رشوه می‌گیریم که سکوت کنیم. این کلمه سنگینی است، اما بدون توجه به توصیف دقیقی است.

وقتی به یک مقام منتخب پس از صرف غذا در سفارت جمهوری خلق چین یا پس از مراسم تحلیف، پاکتی پر از پول داده می شود، دیگر چه نامی به آن می دهید؟ … وقتی یک مقام ارشد صراحتاً از دیپلمات های چینی تلویزیون و دیگر «هدایا» می خواهد، آن را چه می نامید؟ … وقتی یک مقام منتخب برای یک پروژه عمومی چک دریافت می کند که خزانه ملی ما هیچ سابقه ای در آن ندارد و هیچ وسیله حسابداری برای آن ندارد، دیگر چه نامی می گذارید؟».

پانوئلو گفت که رشوه دهی قبلاً دموکراسی کشورش را تخریب کرده است، اما پیامدهای بالقوه فاجعه بار دیگری نیز داشته است.

در بدترین حالت در کوتاه مدت، این بدان معناست که ما کشور و حاکمیت خود را برای منافع شخصی موقت می فروشیم. در بدترین حالت در بلندمدت، به این معنی است که ما خودمان، مشارکت‌کنندگان فعالی در اجازه دادن به یک جنگ احتمالی در منطقه‌مان هستیم… جایی که خودمان به‌طور غیرمستقیم مسئول جان‌های از دست رفته میکرونزی‌ها خواهیم بود.»

در پاسخ به سوالی درباره اظهارات پانوئلو، سخنگوی وزارت خارجه چین روز جمعه در یک نشست مطبوعاتی منظم گفت: «لزه‌کاری‌ها و اتهامات علیه چین در آنها با واقعیت‌ها مطابقت ندارد. چین مطلقا آنها را نمی پذیرد.»

پانوئلو قبلاً نامه های عمومی صریح درباره ژئوپلیتیک اقیانوس آرام نوشته است. در مارس 2022، او به نخست وزیر جزایر سلیمان، مناسه سوگاواره، نامه نوشت و نگرانی های خود را در مورد توافق امنیتی چین و سلیمان توضیح داد. دو ماه بعد، او به رهبران جزایر اقیانوس آرام در مورد پیامدهای بالقوه توافقنامه تجاری و امنیتی منطقه ای پیشنهادی پکن نوشت که توسط وزیر امور خارجه وقت چین، وانگ یی، در سفری چند ایالتی در سراسر جزایر اقیانوس آرام تحت فشار قرار گرفت. این توافق در نهایت توسط رهبران اقیانوس آرام رد شد.

دکتر آنا پاولز، مدرس ارشد مطالعات امنیتی اقیانوس آرام در دانشگاه ماسی در نیوزیلند، گفت که مقامات چینی تهدید تغییر رسمیت دیپلماتیک FSM از پکن به تایپه را «بسیار جدی» خواهند گرفت.

آنها در مورد این موضوع بسیار نگران خواهند بود، آنها بسیار سخت کار کردند تا جزایر سلیمان و کیریباتی را تشویق کنند تا به رسمیت شناختن دیپلماتیک خود را به پکن در سال 2019 تغییر دهند. این رقابت دیپلماتیک محرک بسیاری از تعامل چین در منطقه بوده است.

پاولز گفت که پانوئلو تنها دو ماه دیگر در مقام ریاست جمهوری وقت دارد، یک بازه زمانی محدود برای پیشبرد پیشنهادی مانند تغییر به رسمیت شناختن به تایپه، و اینکه واکنش چین به تلاش او از نزدیک تحت نظر خواهد بود. بسیار نگران‌کننده خواهد بود که ببینیم آیا چین درگیر قدرت اقتصادی سختی است که تلاش کند FSM را از تغییر به رسمیت شناختن دیپلماتیک منصرف کند.

پانوئلو که در ایالات متحده تحصیل کرده بود، از سال 2019 رئیس جمهور FSM، مجمع الجزایری متشکل از بیش از 600 جزیره در غرب اقیانوس آرام، سفیر سابق بوده است. ممکن است.

پانوئلو گفت که به خاطر صحبت کردن علیه چین از مجازات می ترسد: “من کاملاً آگاه هستم که اطلاع رسانی همه اینها برای امنیت شخصی من خطراتی را به همراه دارد. [and] امنیت خانواده ام.» اما او گفت که دفاع از “صلح و ثبات” FSM مهمتر است.

آبان نیوز برای اظهار نظر با وزیر خارجه تایوان تماس گرفته است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

منچسترسیتی – لیورپول: لیگ برتر – زنده | لیگ برتر

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …