نیوآرک از بنای یادبود هریت تابمن به جای مجسمه کلمب رونمایی کرد | نیوجرسی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

راس باراکا، شهردار نیوآرک، رهبران جامعه و افراد مشهور از جمله موسیقی‌دان و هنرپیشه، کوئین لطیفه و نویسنده پیا ویلسون، این هفته جشن‌های بنای یادبود جدیدی را برای هریت تابمن که لغو لغو شده است، رهبری کردند. این مراسم آخرین گام تاریخی برای جایگزینی مجسمه کریستف کلمب بود که پس از قتل جورج فلوید در سال 2020 از میدانی در شهر نیوجرسی برداشته شد.

Gone قصیده ای برای کلمب است که درگیر آدم ربایی، بردگی و کشتن مردم بومی در دریای کارائیب بود. در عوض اکنون تصویری از تابمن، یک فعال افسانه ای عدالت نژادی است. تابمن که به عنوان “موسی قومش” شناخته می شود، که خود از برده داری فرار کرد، به سایر افراد برده کمک کرد تا آزادی خود را در میان خطر بزرگ به دست آورند و در طول جنگ داخلی به عنوان هدایت کننده راه آهن زیرزمینی عمل کرد.

بنای یادبود جدید تابمن در نیوآرک، سایه یک چهره، طراحی شده توسط معمار نینا کوک جان، در پارکی نصب شده است که از سال 1790 به پارک واشنگتن معروف بود.

سال گذشته، این پارک به میدان هریت تابمن تغییر نام داد، حرکتی که محافظان محلی با توجه به ارتباط ضعیف تابمن با نیوآرک در مقایسه با جورج واشنگتن در طول جنگ انقلابی، آن را مورد تردید قرار دادند. طبق گزارش‌ها، تابمن از طریق کلیسای پرزبیتری در نیوآرک به عنوان بخشی از راه‌آهن زیرزمینی، شبکه عظیم خانه‌های امن و ارتباطاتی که به وسیله آن مردم جان خود را برای فرار یا کمک به دیگران برای فرار از بخش‌های برده‌دار ایالات متحده به خطر می‌اندازند، از میان افراد برده‌شده فراری عبور کرد.

این بنای تاریخی دارای یک دیوار دایره‌ای با نمای فولادی از Tubman در داخل و کاشی‌های سرامیکی از ساکنان نیوآرک است. همچنین شامل یک “دیوار گوش دادن” است که در آن بازدیدکنندگان می توانند گزارش هایی را بشنوند که توسط خواننده رپ متولد نیوآرک، بازیگر کوئین لطیفه و توسط نویسنده پیا ویلسون نوشته شده است، درباره زندگی تابمن و ارتباط شهر با رهایی. کوک جان به NJ.com گفت که این نصب “هدف دارد داستان های گذشته را به داستان های امروز متصل کند”.

من و ملکه لطیفه در میدان هریت تابمن نیوآرک! من بسیار مفتخر و مفتخرم که بخش صوتی بنای یادبود جدید هریت تابمن را نوشتم، “سایه یک چهره، که ملکه لطیفه روایت کرد. این بنای تاریخی توسط معمار و هنرمند نینا کوک جان طراحی شده است. pic.twitter.com/3wdG62dSpL

– پیا ویلسون (@pwilson720) 9 مارس 2023

حضور تابمن ادای احترام به تاریخ نیوآرک به‌عنوان مرکزی برای فعالیت در میان طرفداران الغا به دنبال رهایی در طول جنگ داخلی بود. کلیسای رنگارنگ خیابان پرزبیتریان که از آن زمان تخریب شد، در سال 1836 در نیوآرک در جایی که اکنون در میدان فردریک داگلاس در دانشگاه راتگرز نامیده می شود، ساخته شد.

به گفته سرویس پارک ملی، این کلیسا محل یک مدرسه و فضای تجمع است.

ملکه لطیفه، شهردار راس باراکا، معمار نینا کوک جان و دیگران نوار را بریدند.
ملکه لطیفه، شهردار راس باراکا، معمار نینا کوک جان و دیگران نوار را بریدند. عکس: تد شفری/AP

باراکا روز پنجشنبه گفت: «برای داشتن چیزی که به عنوان پاسخی به جورج فلوید و قتل او … مردم سراسر کشور در حال پایین کشیدن مجسمه‌هایی که نشان دهنده تاریخی ظالمانه بود، شروع شد، می‌خواستیم آن را یک قدم جلوتر ببریم». “ما می خواستیم چیزی بسازیم. و در نتیجه، این چیزی است که ما به دست آوردیم.»

میشل جونز گالوین، خواهر زاده ی تابمن، در این مراسم گفت: «به روح هریت تابمن، این بنای یادبود… قهرمانی او را به یادگار خواهد گذاشت، به نسل های آینده انگیزه خواهد داد که وقتی بی عدالتی را ببینند، اقدام کنند و القاء کنند. ارزش خدمت به آسیب پذیرترین قشر جامعه ما.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

پسران 14 و 16 ساله به قتل نوجوان نورث همپتون متهم شدند | اخبار انگلستان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، پلیس اعلام کرد دو پسر …