بی‌بی‌سی گری لاینکر را از بازی روز به دلیل نقض بی‌طرفی محروم کرد | گری لاینکر

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

گری لینه‌کر به‌عنوان مجری مسابقه روز تعلیق شد، زیرا شرکت اعلام کرد انتقاد وی از سیاست‌های پناهندگی دولت، دستورالعمل‌های بی‌طرفی آن را نقض می‌کند.

در تشدید دراماتیک و غیرمنتظره بحرانی که تمام هفته در حال شکل گیری بوده است، این شرکت تصمیم گرفت که پردرآمدترین مجری خود را پس از انتقاد نمایندگان حزب محافظه کار و رسانه های راستگرا از برنامه اصلی فوتبال خود حذف کند.

این اقدام بی‌بی‌سی باعث شد تا دیگر پخش‌کننده‌های معروف – از جمله مجریان مشترک لاینه‌کر در این برنامه – فوراً از او حمایت کنند.

وزرا پس از انتشار یک سری توییت در این هفته در انتقاد از سیاست جدید پناهندگی ریشی سوناک، بی بی سی را تحت فشار قرار دادند. او زبان مورد استفاده وزرا در مورد پناهجویان را به زبان آلمانی در دهه 30 تشبیه کرد، مقایسه ای که توسط وزیر کشور “توهین آمیز” خوانده شد.

سخنگوی بی‌بی‌سی گفت تا زمانی که توافقی در مورد استفاده آینده‌اش از رسانه‌های اجتماعی حاصل نشود، از پخش خارج خواهد شد. اگر لینهکر که دو سال از قراردادش برای ارائه Match of Day باقی مانده است، حاضر به عقب نشینی نشود، احتمال خروج او از شرکت باز می شود.

لینهکر در بعدازظهر جمعه علیرغم اینکه آشکارا می‌خواهد میزبان برنامه‌های مهم لیگ برتر باشد، از پخش خارج شد.

سخنگوی بی‌بی‌سی گفت: «بی‌بی‌سی در روزهای اخیر در بحث‌های گسترده با گری و تیمش بوده است. ما گفته ایم که فعالیت اخیر وی در شبکه های اجتماعی را نقض دستورالعمل های ما می دانیم.

بی‌بی‌سی تصمیم گرفته است تا زمانی که ما موضع موافق و روشنی در مورد استفاده او از رسانه‌های اجتماعی نداشته باشیم، از ارائه Match of Day کناره‌گیری کند.

وقتی نوبت به رهبری پوشش فوتبال و ورزشی ما می رسد، گری در جایگاه دوم قرار دارد. ما هرگز نگفته‌ایم که گری باید منطقه‌ای عاری از عقیده باشد، یا نمی‌تواند در مورد مسائلی که برایش مهم است نظر داشته باشد، اما گفته‌ایم که او باید از جانبداری در مورد مسائل سیاسی حزبی یا جنجال‌های سیاسی خودداری کند. “

دن واکر مجری اخبار کانال 5 در حین تبادل پیامک با لاینکر به صورت زنده روی آنتن رفت. به گفته واکر، لاینکر تاکید کرد که تصمیم بی‌بی‌سی بود که او را از صفحه نمایش خارج کند و گفت: «آنها به من گفته‌اند که باید عقب‌نشینی کنم.»

یان رایت، فوتبالیست سابق انگلیس گفت که به دلیل محرومیت لینهکر در مسابقه روز شنبه کار نخواهد کرد: «همه می‌دانند که مسابقه روز برای من چه معنایی دارد، اما من به بی‌بی‌سی گفته‌ام که در این مسابقه حضور نخواهم داشت. انجام آن فردا همبستگی.”

آلن شیرر، که برای حضور در برنامه شنبه نیز رزرو شده بود، تایید کرد که سر کار حاضر نمی شود – بی بی سی را بدون هیچ مجری برای یکی از معروف ترین برنامه هایش ترک کرد.

ریچارد شارپ، رئیس بی‌بی‌سی، در حالی که لاینکر را به دلیل نقض دستورالعمل‌های بی‌طرفی تعلیق کرده بود، در هفته‌های اخیر با درخواست‌هایی برای کناره‌گیری مواجه شده است. اخیراً فاش شد که شارپ، اهداکننده قبلی محافظه‌کاران، معارفه‌هایی را بین بوریس جانسون و یکی از عموزاده‌های دور نخست‌وزیر سابق انجام داده بود که ضامن وام قابل توجهی شد. شارپ بعداً ادعا کرد که “با حسن نیت” به عنوان “میانگین” عمل کرده است. حزب کارگر گفت که موقعیت او “به طور فزاینده ای غیرقابل دفاع” است.

جان سوپل، روزنامه‌نگار، که چندین مقام ارشد در بی‌بی‌سی داشت، گفت: “خوشبختانه هیچ دستورالعملی برای تهیه کننده وجود ندارد که آیا شما نیاز به اعلام تسهیلات وام 800 هزار پوندی به نخست وزیر در هنگام درخواست شغل به عنوان رئیس یک سازمان پخش دارید یا خیر.”

گری نویل، مدافع سابق منچستریونایتد و انگلیس، مفسر اسکای اسپورت، گفت که این تصمیم زمانی بود که “شما در مقابل محافظه‌کاران و سیستم قرار گرفتید”.

اظهارات لینکر بر پوشش سیاست جدید دولت در زمینه پناهندگی غالب بود و علناً توسط تعدادی از وزرای کابینه مورد انتقاد قرار گرفت. منابع بی‌بی‌سی تصمیم او را برای کم‌رنگ کردن این نظرات در توییت‌های بعدی پیشنهاد کردند و این موضوع باعث خشم مدیران ارشد بی‌بی‌سی شد.

یکی از مسائل بی‌بی‌سی این است که آیا لاینکر با توجه به اینکه منافع تجاری گسترده‌ای در خارج از شرکت دارد و هیچ نشانه‌ای نشان نداده است که نظرات خود را پس می‌گیرد، از ارائه Match of Day کنار می‌رود یا خیر.

اگر بی‌بی‌سی با توافقی برای محدود کردن استفاده از رسانه‌های اجتماعی، لاینکر را بازگرداند، ممکن است با اتهامات سانسور از طرف دولت مواجه شود. با این حال، اگر لاینکر آن را ترک کند، یکی از آشناترین مجریان خود را از دست خواهد داد، در حالی که با اتهامات سانسور نیز مواجه خواهد شد.

لوسی پاول، وزیر فرهنگ در سایه، بی‌بی‌سی را متهم کرد که در برابر دشمنانش تسلیم شده است: «این به نظر واکنشی بیش از حد است که توسط یک جنون رسانه‌ای دست راستی و وسواس به تضعیف بی‌بی‌سی ایجاد شده است. متذکر می شوم که همان فریادهای بی طرفی زمانی که رئیس بی بی سی نتوانست جنبه هایی از دوستی نزدیک خود با نخست وزیر وقت را فاش کند، کاملاً غایب بود.

بی‌بی‌سی مدت‌هاست که در دورانی که بسیاری از مجریان برجسته آن دنبال‌کنندگان زیادی در شبکه‌های اجتماعی دارند و تلاش می‌کنند تا ببینند چرا باید از اشتراک‌گذاری دیدگاه‌های شخصی خود منع شوند، بی‌طرفانه باید چگونه باشد.

در میان تهدیدهای دولت محافظه‌کار برای تامین مالی بی‌بی‌سی، تیم دیوی، مدیر کل، در سال 2020 مقرراتی را وضع کرد که کارمندان می‌توانند علناً چه چیزی بگویند و چه نظراتی را به اشتراک بگذارند، محدود می‌کند. سخت‌ترین قوانین برای کارکنانی که در بخش خبری بی‌بی‌سی کار می‌کنند اعمال می‌شود، با شرایط محدودتر برای کارکنان سایر بخش‌های سازمان.

لینکر که بارها دیدگاه های سیاسی خود را در حساب شخصی خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته است، مدت هاست که به دلیل نظرات و دستمزد 1.35 میلیون پوندی، هدف رسانه های راستگرا و نمایندگان حزب محافظه کار بوده است. زمانی که بی‌بی‌سی اقدام به سرکوب پست‌های رسانه‌های اجتماعی کرد، مجری شخصاً مورد توجه قرار گرفت.

یک مشکل برای دیوی این بود که لاینکر با قرارداد ثابت استخدام شده است، به این معنی که او در کارمندان بی‌بی‌سی نیست. در نتیجه او تحت یک قانون خاص در دستورالعمل‌های بی‌طرفی قرار می‌گیرد – که توسط کارکنان بی‌بی‌سی با عنوان «بند لاینکر» شناخته می‌شود – که بیان می‌کند برخی از افراد به دلیل شهرت بالایشان، مسئولیت بیشتری در قبال بی‌بی‌سی دارند.

این قوانین بیان می کند: “ما از این افراد انتظار داریم که از جانبداری در مورد مسائل سیاسی حزبی یا جنجال های سیاسی خودداری کنند و در هنگام رسیدگی به مسائل مربوط به سیاست عمومی مراقب باشند.”

لینهکر روز پنجشنبه گفت که قصد کناره گیری از نقش خود را ندارد.

گمانه زنی ها در محافل پخش ادامه دارد مبنی بر اینکه Lineker می تواند توسط یک رقیب تجاری شکار شود و پخش کنندگان و سرویس های پخش در حال حاضر پیشنهادات خود را برای حق پخش بازی های لیگ برتر از سال 2025 به بعد آماده می کنند.

Lineker همچنین دارای منافع تجاری گسترده ای است، از جمله مالکیت سهام قابل توجهی در Goalhanger Podcasts، که باعث محبوبیت پادکست های The Rest Is History و The Rest Is Politics می شود.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

رئیس استانداردهای پارلمانی تبرئه نماینده SNP از قلدری را تکذیب کرد | سیاست

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، کمیسر استانداردهای پارلمانی گزارش ها …