مکرون و سوناک تلاش می کنند در نشست پاریس روابط خود را به مسیر اصلی بازگردانند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

رهبران بریتانیا و فرانسه صبح روز جمعه در حالی که ریشی سوناک برای دیدار با امانوئل ماکرون به کاخ ریاست جمهوری در پاریس رسید، دست دادند و برای عکاسان لبخند زدند.

این نشان می دهد که روابط بین بریتانیا و فرانسه چقدر ضعیف شده است که نشست روز جمعه اولین نشست سران از سال 2018 است. پیش از این، این نشست هر دو سال یک بار برگزار می شد.

به گفته دفتر مکرون، امانوئل مکرون و ریشی سوناک تلاش خواهند کرد تا بخشی از این آسیب را ترمیم کنند و نشان دهند که “فصل جدیدی” در روابط بین کشورهای همسایه در حال باز شدن است.

روابط لندن و پاریس در بحبوحه کشمکش‌های پس از برگزیت بر سر حقوق ماهیگیری و سایر مسائل سرد شد و در زمان نخست‌وزیر بوریس جانسون که از نیاز به فرانسوی‌ها لذت می‌برد، به بن‌بست رسید.

جانشین جانسون، لیز تراس، سال گذشته وقتی گفت که «هیئت منصفه» درباره دوست یا دشمن بودن ماکرون، پرهای فرانسه را به هم ریخت.

اما تهاجم روسیه به اوکراین، بریتانیا و همسایگان اروپایی‌اش را در حمایت از کیف به هم نزدیک‌تر کرد و پس از روی کار آمدن سوناک عمل‌گرا و تکنوکرات در اکتبر پس از دوره کوتاه و بی‌ثبات‌کننده اقتصادی تراس، روحیه بهتر شد.

سفر سوناک نیز دو هفته قبل از سفر پادشاه چارلز سوم به فرانسه و سپس آلمان برای اولین دیدار دولتی خود از زمان سلطنت، در تلاش های بیشتر بریتانیا برای ایجاد پل با همسایگان اروپایی انجام می شود.

بر اساس بیانیه کاخ الیزه، این اجلاس بیش از هر چیز فرصتی برای تاکید مجدد و تعمیق همکاری نزدیک در زمینه حمایت نظامی از اوکراین خواهد بود، زیرا هر دو کشور تنها قدرت های هسته ای در منطقه هستند.

هیئتی متشکل از هفت وزیر ارشد از هر کشور، از جمله وزرای امور خارجه، دفاع و مسائل داخلی شرکت خواهند کرد.

همکاری نزدیک تر برای مقابله با گذرگاه های مهاجران

ماه گذشته بریتانیا و اتحادیه اروپا از پیشرفت در مذاکرات برای حل اختلاف بر سر ترتیبات تجاری پس از برگزیت برای ایرلند شمالی خبر دادند. بریتانیا نیز با احتیاط از پیشنهاد ماکرون برای الف جامعه سیاسی اروپا، یک انجمن جدید با هدف تقویت امنیت و رفاه در سراسر این قاره است. این برنامه که در اکتبر راه اندازی شد، اعضای فعلی اتحادیه اروپا، شرکای مشتاق در بالکان و اروپای شرقی و همچنین بریتانیا و ترکیه را گرد هم می آورد.

سوناک به دنبال همکاری نزدیک تر برای جلوگیری از عبور هزاران مهاجر از فرانسه به انگلستان است.

بریتانیا و فرانسه در ماه نوامبر توافقنامه ای برای افزایش گشت زنی پلیس در سواحل شمال فرانسه امضا کردند – با موافقت لندن با پرداخت 72.2 میلیون یورو به پاریس در سال های 2022-2023 – و Sunak امیدوار است روز جمعه همکاری های بیشتری را برای مقابله با مهاجرت غیرقانونی تقویت کند.

به گفته دفتر سوناک، مذاکرات روز جمعه با هدف “غیرقابل دوام کردن مسیر قایق کوچک در سراسر کانال، نجات جان افراد و از بین بردن گروه های جنایت سازمان یافته و در عین حال جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی به بالادست” انجام خواهد شد.

بریتانیا این هفته برنامه های بحث برانگیزی برای بازداشت و اخراج افرادی که با قایق های کوچک وارد می شوند اعلام کرد، اما تقریباً هیچ کشوری با پذیرش هیچ تبعیدی موافقت نکرده است.

اما به زودی پس از نشست پاریس یادآور موضوعی خواهد بود که فرانسه را خشمگین کرد.

سوناک برای دیدار با جو بایدن، رئیس جمهور جو بایدن و نخست وزیر استرالیا، آنتونی آلبانیز، بر سر یک توافق سه جانبه دفاعی که در سال 2021 منعقد شد، به ایالات متحده پرواز خواهد کرد که باعث شد استرالیا از توافق خرید زیردریایی های فرانسوی خارج شود.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

مردی در پرونده مربوط به ترور رئیس جمهور هائیتی به گناه خود اعتراف کرد

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ، یک تاجر و قاچاقچی سابق مواد مخدر …