یادبود قهرمان اسرای اوکراین برگزار می شود … زمانی که مقامات مشخص کنند او کیست | اوکراین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

تیاو کلیپ گرافیکی 12 ثانیه ای به سرعت در سراسر اوکراین پخش شد. یک اسیر جنگی اوکراینی، بدون سلاح، توسط اسیرکنندگان روسی اش که در حال ضبط صحنه هستند، مورد تمسخر قرار می گیرد. او آرام سیگارش را پک می‌کند، به صورت شکنجه‌گرانش نگاه می‌کند و می‌گوید: «افتخار بر اوکراین». در یک لحظه، چندین شات شنیده می شود. مرده به زمین می خورد.

این ویدئو که گفته می‌شود روز دوشنبه توسط سربازان روسی در تلگرام منتشر شد، منجر به تحقیقات جنایات جنگی و نبرد در داخل اوکراین بر سر هویت مردی شده است که به عنوان یک قهرمان ملی و نماد مقاومت مورد ستایش قرار گرفته است.

دو خانواده، دو گردان و دو شهر مختلف هر کدام به درجات مختلف ادعا کرده اند که این مرد متعلق به خود است. مقامات نظامی برای حل این اختلاف در حال بررسی نبش قبر جسد یک سرباز هستند.

در خطر فقط یک مدال پس از مرگ برای شجاعت نیست، بلکه افتخار ادعای شخصیتی است که شهرداران و شهرهای سراسر اوکراین از قبل آماده می‌شوند تا بناهای تاریخی و خیابان‌ها را به او اختصاص دهند.

حکم نهایی زندانی را زنده نمی‌کند، اما نام او را در تاریخ اوکراین در کنار مرزبان جزیره مار می‌نویسد که در مواجهه با دشمن اعلام کرد: «کشتی جنگی روسیه، برو به خودت لعنت کن».

فیلم گرفتن از سربازی که هویتش زیر سوال است، در حال کشیدن سیگار قبل از تیراندازی توسط روس ها.
فیلم گرفتن از سربازی که هویتش زیر سوال است، در حال کشیدن سیگار قبل از تیراندازی توسط روس ها. عکس: مطبوعات ریاست جمهوری اوکراین/ خبرگزاری فرانسه/ گتی

ارتش اوکراین روز سه شنبه نام این سرباز را تیموفی شادورا از تیپ 30 مکانیزه جداگانه اعلام کرد، اما هشدار داد تا زمانی که جسد از مناطق تحت کنترل روسیه در حال حاضر کشف نشده باشد، تایید نهایی ممکن نیست.

شادورا، که قبلاً یک صفحه ویکی پدیا به او اختصاص داده شده است، در لیوبار رایون، شمال اوکراین به دنیا آمد و در روستای مالا درویچکا در استان ژیتومیر بزرگ شد. او در 7 ژانویه 41 ساله شده بود.

به گفته تیپ 30 مکانیزه جداگانه، او در 3 فوریه در نزدیکی باخموت مفقود شد، جایی که جنگ شدید خندق برای هفت ماه ادامه داشت و هزاران نفر کشته شدند.

خواهر او، اولیا، به بی بی سی گفت که برادرش را شناخت.[He] او گفت که مطمئناً می تواند در مقابل روس ها بایستد.

برخی از رسانه ها و وبلاگ نویسان اوکراینی در عوض ادعا کردند که مرد مقتول الکساندر ایگورویچ ماتسیوسکی، 42 ساله است که او نیز در ماه نوامبر به باخموت اعزام شد.

حدود 24 ساعت پس از انتشار بیانیه شادورا، واحد دفاع سرزمینی ماتسیوسکی در 30 دسامبر 2022 گفت که او و چهار سرباز دیگر درگیر یک ضد حمله بودند. ارتباط واحد با او قطع شد و ماتسیوسکی در ویدیو بود.

یوری بوتوسوف، روزنامه‌نگار معروف اوکراینی، در پستی طولانی در فیس‌بوک، دلایل خود را برای این باور داشت که سرباز کشته شده توسط روسیه ماتسیفسکی است و با عکسی که 10 روز قبل از دستگیری از او گرفته شده بود، شروع شد.

در تصویر، ماتسیفسکی گچ بزرگی روی ابروی راست خود دارد که می توان آن را در ابروی راست مرد کشته شده در کلیپ نیز مشاهده کرد.

قبر الکساندر ایگورویچ ماسیفسکی در گورستان نیژین، در کنار سایر اعضای دفاع سرزمینی که در نبرد جان باختند.
قبر الکساندر ایگورویچ ماسیفسکی در گورستان نیژین، در کنار سایر اعضای دفاع سرزمینی که در نبرد جان باختند. عکس: آلسیو مامو/ آبان نیوز

اما در حالی که ارتش اوکراین می گوید جسد شادورا هنوز مفقود است، جسد ماسیفسکی با بقایای سربازان روسی کشته شده در باخموت در ژانویه مبادله شد و در اوایل فوریه به خانواده بازگردانده شد.

قبر او در گورستان محلی نیژین، در شمال شرقی کیف است، جایی که ماتسیفسکی در کنار سایر اعضای دفاع سرزمینی که در نبرد جان باختند، به عنوان برقکار زندگی و کار می کرد.

ده ها بازدیدکننده برای آوردن گل به قبر او جمع شدند. مرد جوانی سیگاری روشن کرد و آن را روی لبه سنگ قبر گذاشت، گویی می خواهد آخرین دودی را که سربازان روسی حتی به او مهلت خاموش کردنش را هم ندادند با ماتسیوفسکی در میان بگذارد.

عکسی بر روی قبر الکساندر ایگورویچ ماسیفسکی.
عکسی بر روی قبر الکساندر ایگورویچ ماسیفسکی. عکس: آلسیو مامو/ آبان نیوز

یک سال پس از شروع جنگ، مقاومت اوکراین همچنان به قهرمانان و نمونه‌هایی از اسیران جنگی نیاز دارد تا روحیه نیروهای خود را در نبرد خونین و نامطمئن باخموت تقویت کند.

مردی گفت: “این سرباز باید بزرگترین توپ های دنیا را داشته باشد.” پیرزنی پاسخ داد: «ما باید مجسمه ای را در شهر به او تقدیم کنیم.

الکساندر کودولا، شهردار نیژین گفت: “من فکر می کنم او می تواند نماد دیگری از مقاومت اوکراین شود.” این می تواند یک بنای تاریخی باشد یا شاید بتوانیم نام خیابانی را به نام او تغییر دهیم.»

تیپ ماتسیفسکی گفت که مادر سرباز، پاراسکا، و پسرش، میخایلو، 19 ساله و همه مردان واحد او را در این فیلم شناسایی کردند. آخرین مکالمه ماسیوفسکی و مادرش در 29 دسامبر بود که او به او گفت: “مامان، من هرگز تسلیم نخواهم شد!”

وقتی فیلم شروع به پخش کرد، او به تیپ گفت: «دلم دوباره لرزید. پسرم بود.» او گفت که از نوه‌اش میخایلو تماس گرفت که در میان اشک فریاد زد: “من دیدم پدرم چگونه کشته شد!”

کودولا گفت جسد ماتسیفسکی زمانی که یک ماه پس از مرگش به سردخانه شهر رسید در وضعیت بسیار بدی قرار داشت، اگرچه اعضای تیپ همکار او گفتند که سوراخ‌های سر او پس از تیراندازی هنوز مشهود است.

الکساندر کودولا، شهردار نیژین
الکساندر کودولا، شهردار نیژین، پیشنهاد کرده است که بنای یادبودی برای ماتسیفسکی برپا شود. عکس: آلسیو مامو/ آبان نیوز

او گفت که پلیس و ارتش مدارک را برای تحقیقات بیشتر با نبش قبر احتمالی آماده کرده اند تا متخصصان پزشکی قانونی بتوانند بررسی کنند که آیا جراحات وی ممکن است ناشی از تیراندازی در فیلم باشد یا خیر.

کودولا گفت: «البته، آنها می‌توانستند بفهمند که این قهرمان ماسیفسکی نیست، بلکه یک فرد کاملاً متفاوت است. به همین دلیل است که باید منتظر باشیم تا ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین نتیجه رسمی را اعلام کند.

در Mala Derevychka، خانه شادورا، یکی از بزرگان روستا گفت که سرباز به عنوان یکی از آنها در آغوش گرفته شده است. «همه شوکه شده‌اند، گریه می‌کنند. من می گویم که عمل تیموفی شادورا قهرمانانه است، زیرا او به عنوان یک قهرمان گفت “شکوه بر اوکراین!”، سرهی ملنیک گفت.

به گفته افرادی که شادورا را می‌شناختند، مردی که در ویدیو قرار می‌گیرد نه تنها از نظر ظاهری شبیه او است، بلکه از نظر نحوه سیگار کشیدن، رفتار و نحوه ایستادنش نیز به او شباهت دارد.

ملنیک گفت شادورا بزرگ‌ترین خانواده یک خانواده پرجمعیت، پنج پسر و یک دختر بود و یک کشاورز معیشتی بود. او گفت که ازدواج نکرده و فرزندی ندارد و با مادرش زندگی می کند.

بنای یادبودی در شهر نیژین برای بزرگداشت قهرمانان قیام میدان 2014.
بنای یادبودی در شهر نیژین برای بزرگداشت قهرمانان قیام میدان 2014. عکس: آلسیو مامو/ آبان نیوز

اولیا، خواهر شادورا، در مورد ادعای هویت برادرش محتاط است. من برادرم را در آن ویدیو می شناسم. اما اگر او نیست، پس من برای بستگانش احساس می کنم، و در این صورت آیا کسی می تواند به من کمک کند تا برادرم را پیدا کنم؟» او به بی بی سی گفت.

هفته ها تا صدور حکم ارتش می گذرد. اما برای بسیاری از اوکراینی‌ها، نتیجه‌گیری مهم نیست، زیرا ممکن است هزاران قهرمان، سرباز یا اسیر جنگی دیگر وجود داشته باشند که با همان شهامت، به مرگ نگاه می‌کنند.

بوتوسوف در پست طولانی خود در فیس بوک نوشت: ما پیروز خواهیم شد. زیرا چنین جنگنده ای در روسیه وجود ندارد و از آنجا که اوکراین توسط ده ها هزار قهرمان دیگر مانند این محافظت می شود.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …