زلنسکی حمله به نیروگاه زاپوریژژیا را محکوم کرد که «قاره اروپا را در خطر قرار داد»

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

رئیس‌جمهور اوکراین حمله اخیر به نیروگاه زاپوریژژیا را محکوم کرده و به فهرست فزاینده‌ای از منتقدان پیوست که استدلال می‌کنند این حمله «قاره اروپا را در معرض خطر» قرار داده است.

روز پنجشنبه، بیش از 80 موشک روسی و تعداد کمتری پهپاد در حال انفجار به ساختمان‌های مسکونی و زیرساخت‌های حیاتی در سراسر اوکراین اصابت کرد و شش نفر را کشتند و صدها هزار نفر را بدون گرما یا برق رها کردند.

این حمله همچنین بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا را با قطع شبکه برق برای تقریباً نیمی از روز قبل از اتصال مجدد، در معرض خطر قرار داد. از آنجایی که راکتورهای هسته‌ای برای راه‌اندازی سیستم‌های خنک‌کننده برای جلوگیری از ذوب شدن نیاز به برق ثابت دارند، آخرین اتلاف انرژی شبح یک فاجعه هسته‌ای را افزایش داد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در تازه‌ترین اظهارنظر خود گفت که این حمله کشورش را در “وضعیت بحرانی” قرار داده است. و از متحدانش خواست تا تحریم ها را علیه صنعت هسته ای روسیه اجرا کنند.

وی گفت: «روسیه عمدا در حال ایجاد یک وضعیت بحرانی در تاسیسات هسته‌ای ما است. «این به سادگی به این معناست که روسیه نمی‌تواند در هیچ رابطه‌ای در حوزه هسته‌ای مشارکت داشته باشد.

هر چه زودتر صنعت هسته ای روسیه تحت تحریم قرار گیرد، جهان امن تر خواهد بود. نمی توان به یک کشور تروریستی اجازه داد که از هیچ تاسیسات هسته ای در هر کجای جهان برای ترور استفاده کند.»

گزارش شده است که کمیسیون اروپا در ماه گذشته از طرح های خود برای گنجاندن بخش هسته ای مسکو در آخرین بسته تحریمی خود صرف نظر کرده است.

اظهارات زلنسکی به دیگران در جامعه بین المللی می پیوندد که حمله به نیروگاه را محکوم کرده اند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، این حمله را “نقض جدی” ایمنی هسته ای خواند.

او گفت: “زاپوریژژیا بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا است… و روسیه تمام قاره مشترک اروپایی ما از جمله روسیه را به خطر می اندازد.”

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پیش از این هشدار داده بود که در مورد نیروگاه هسته‌ای «ما داریم با آتش بازی می‌کنیم».

و در یک سخنرانی در وین در روز پنجشنبه، او گفت: “هر بار تاس می اندازیم. و اگر اجازه دهیم این کار هر چند وقت یکبار ادامه یابد، یک روز شانس ما تمام خواهد شد.”

“اگر اجازه دهیم این بارها و بارها ادامه یابد، یک روز شانس ما تمام خواهد شد.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …