سوناک و مکرون باید مسائل مربوط به قایق را برای بازنشانی روابط انگلیس و فرانسه بررسی کنند | سیاست خارجی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

تلاش ریشی سوناک و امانوئل مکرون برای تنظیم مجدد روابط انگلیس و فرانسه در روز جمعه نه تنها از نظر دوجانبه، بلکه از نظر روابط بریتانیا با اتحادیه اروپا نیز مهم است.

رئیس‌جمهور فرانسه که دروازه‌بان بهبود روابط است، تلاش‌های نخست‌وزیر بریتانیا برای حل و فصل مسائل تجاری ایرلند شمالی را به‌عنوان سیگنالی می‌بیند که بریتانیا در دست یک ملی‌گرای تکنوکرات است و ممکن است تلاشش با پوپولیسم تمام شده باشد.

دیپلمات های فرانسوی از تمایل بوریس جانسون برای استفاده از فرانسه به عنوان پشتوانه ای برای تقویت جایگاه داخلی خود ناامید بودند و گفتند که این اعتمادی را که در قلب دیپلماسی مؤثر قرار دارد، از بین می برد. نقطه پایین احتمالاً در نوامبر 2021 با جانسون رخ داد انتشار در توییتر نامه ای به مکرون پس از کشته شدن 27 نفر در تلاش برای عبور از کانال. نخست وزیر وقت در واقع فرانسه را عامل این بحران دانست و پیشنهاد کرد که باید متعهد به بازپس گیری همه پناهجویانی باشد که به بریتانیا آمده اند، پیشنهادی که دولت فرانسه قبلاً چندین بار رد کرده بود. این نامه منجر به لغو دعوت نامه وزیر کشور وقت، پریتی پاتل، برای نشستی در مورد بحران پناهجویان شد.

دو ماه قبل از آن، زمانی که جانسون به ماکرون گفت: «دونز-موی بدون شکست» و خشم خود را با پیمان نظامی Aukus که بین بریتانیا، ایالات متحده و استرالیا در اقیانوس هند و اقیانوس آرام امضا شد، خشم مشابهی را پشت سر گذاشت. جانسون به ماکرون پیشنهاد کرد که بر پیمان غافلگیرکننده Anglosphere برای طراحی و ساخت زیردریایی‌های هسته‌ای برای استرالیا که کانبرا را برای خرید زیردریایی‌های دیزلی از فرانسوی‌ها منعقد می‌کرد، «مقاومت کند».

“Donnez-moi un break”: جانسون می گوید فرانسه باید بر قرارداد زیردریایی “تسلط” داشته باشد – ویدئو

در مقابل، جو بایدن که با تأخیر آگاه بود که اعلام این پیمان به طرز وحشتناکی انجام شده است، حس خیانت ماکرون را جدی گرفت. او یک ماه بعد با رئیس جمهور فرانسه در رم ملاقات کرد، در دسامبر 2021 یک توافقنامه همکاری استراتژیک امضا کرد و یک سال بعد به مکرون اجازه داد تا از کاخ سفید بازدید کند.

آزمون نشست روز جمعه، توانایی دو رهبر برای هدایت این مسائل قایق خواهد بود – قایق‌های بادی که از کانال مانش عبور می‌کنند و زیردریایی‌های هسته‌ای چند میلیارد پوندی که استرالیا، ایالات متحده و بریتانیا قصد دارند برای گشت‌زنی در هند بسازند. صلح جو.

قایق‌های کوچک، نمادی از بحران مهاجرت گسترده‌تر، یک فوریت سیاسی کوتاه‌مدت برای سوناک دارند که به دنبال انتخاب شدن در سال 2024 خواهد بود. دهه 2040

مشکل از نظر قایق‌های کوچک این است که طرفین فقط در ماه نوامبر به توافقی پرزحمت دست یافتند که در آن بریتانیا 72.2 میلیون یورو (64 میلیون پوند) در ازای افزایش 40 درصدی گشت‌زنی‌ها و اشتراک اطلاعات بیشتر ارائه کرد. تنها پیشرفت بزرگ احتمالی در اجلاس سران این خواهد بود که بودجه ویژه بریتانیا برای گشت‌های فرانسوی به بودجه چند ساله تبدیل شود و برنامه‌ریزی گشت‌های اضافی را برای فرانسوی‌ها آسان‌تر کند.

هر یک از طرفین دوست دارند که طرف دیگر کارهای بیشتری انجام دهد. نمایندگان محافظه‌کار از فرانسه می‌خواهند کسانی را که در تلاش برای عبور از کانال مانش دستگیر می‌شوند دستگیر کند و پلیس بریتانیا در کنار ژاندارمری در سواحل فرانسه گشت‌زنی کند. فرانسه به نوبه خود مایل است که انگلیسی ها کارت های شناسایی معرفی کنند و پناهندگان بیشتری بپذیرند. هیچ یک از طرفین قرار نیست تسلیم شوند. اما قابل توجه بود که سوناک در آخرین اظهارات خود در این هفته از سرزنش فرانسوی ها برای افزایش تعداد قایق ها خودداری کرد و گفت که هیچ اهرمی مشکل را حل نمی کند.

بیانیه اتحادیه اروپا در روز چهارشنبه مبنی بر اینکه معتقد نیست سیاست جدید بریتانیا مبنی بر طرد افراد در صورت ورود غیرقانونی با قایق مطابق با قوانین بین المللی است، خطراتی را به همراه دارد. اگر مکرون از طرح بریتانیا حمایت کند، این خطر وجود دارد که در نقش همدست قانون‌شکن بریتانیا قرار گیرد. نحوه برخورد او با این موضوع، آزمونی است برای اینکه رئیس جمهور فرانسه چقدر مشتاق بهبود روابط است.

تست دیگر Aukus خواهد بود. بایدن در این هفته زنگ زدن به ماکرون را انجام داد تا او را در مورد جزئیات مکان و نحوه ساخت زیردریایی های هسته ای توضیح دهد، چیزی که او روز دوشنبه در سن دیگو در کنار سوناک و نخست وزیر استرالیا، آنتونی آلبانیز اعلام خواهد کرد. این رویداد لحظه ای تلخ برای مکرون خواهد بود.

Aukus شامل بایدن و همچنین کانبرا و لندن شد که پشت سر ماکرون قرار گرفتند تا قرارداد قبلی 66 میلیارد دلاری استرالیا را که در سال 2016 برای خرید زیرمجموعه فرانسوی امضا شده بود، از بین ببرند. این فقط فریب یک متحد نبود، بلکه ضربه ای بود به مرکز سیاست فرانسه در هند و اقیانوس آرام. حتی غرامت 555 میلیون یورویی که به نیروی دریایی فرانسه داده شده یا سفر آلبانیز به پاریس نمی تواند زخم ها را التیام بخشد.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

خطر این است که محرومیت فرانسه غریزه آن را برای رویکرد متفاوت به چین نسبت به ایالات متحده و بریتانیا تشدید می کند. در ماه سپتامبر، مکرون به دیپلمات های خود درباره موضع متمایز فرانسه در مورد جنگ قدرت بین چین و ایالات متحده گفت. او استدلال می‌کرد که فرانسه بین این ابرقدرت‌ها فاصله یکسانی نداشت، اما در عین حال ذهنیت تقابلی نداشت.

بریتانیا می تواند نقشی در نزدیک کردن فرانسه به تفکرات آمریکا در مورد چین ایفا کند. حتی در مورد Fraukus صحبت شده است، این ایده که فرانسه ممکن است به اشتراک فناوری پیشرفته که بخش اساسی Aukus است بپیوندد.

یکی دیگر از راه‌های تاثیرگذاری بریتانیا بر تفکر فرانسه، تعمیق همکاری دفاعی با فرانسه و در نتیجه اروپا است.

پیتر ریکتس، مشاور سابق امنیت ملی، پیشنهاد کرده است که بریتانیا و اتحادیه اروپا می توانند این روند را با جلسات منظم برای بحث در مورد مسائل زنجیره تامین در مورد چین، غربالگری سرمایه گذاری مستقیم خارجی یا کنترل صادرات فناوری های پیشرفته آغاز کنند.

بازنگری یکپارچه دفاعی و سیاست خارجی بریتانیا در مارس 2021 در مورد هماهنگی بریتانیا با اتحادیه اروپا در مورد مسائل امنیتی حرف چندانی برای گفتن نداشت. همکاری ساختاریافته دفاعی با اروپا ممکن است برای سوناک گامی بسیار دور باشد، اما نسخه اصلاح شده پس از اوکراین قرار است روز دوشنبه همزمان با دیدار نخست وزیر با بایدن منتشر شود. از قضا هیچ سیاستمداری بیش از رئیس جمهور آمریکا مشتاق دیدن همکاری اروپایی بریتانیا در امور دفاعی نیست.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

دادگاه قبرس: انگلیسی آزادانه به قتل همسرش اعتراف کرد

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ، پافوس، قبرس — دادگاه قبرس روز …