کودکان در بحبوحه مرگبارترین شیوع وبا در مالاوی با خطر حاد مواجه هستند | توسعه جهانی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

به گفته سازمان ملل متحد، شیوع وبا در مالاوی مرگبارترین شیوع این کشور است که تاکنون بیش از 1500 قربانی گرفته است.

بیش از 50,000 مورد در این کشور محصور در خشکی در جنوب شرقی آفریقا از زمان شیوع بیماری در مارس سال گذشته شناسایی شده است که توسط دو طوفان گرمسیری ویرانگر که منطقه را تحت تاثیر قرار داده بود، ایجاد شد. تقریبا 200 کودک جان خود را از دست داده اند.

وبا از اواخر دهه 1990 در مالاوی بومی بوده است، اما پدیده ای که معمولاً فصلی است و محدود به ماه های نوامبر و مه است، این بار ادامه یافته و در تمامی 28 ناحیه مالاوی گسترش یافته است.

مالاوی در حال تجربه مرگبارترین شیوع وبا در تاریخ ثبت شده خود است. رودولف شونک، نماینده صندوق کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف، در یک نشست مطبوعاتی این هفته گفت: کشور همچنین در تلاش است تا به شیوع فلج اطفال و موارد جاری کووید-19 در سراسر کشور پاسخ دهد.

وی افزود: «منابع محدود است، سیستم بهداشت و درمان بیش از حد تحت فشار است و کارکنان بهداشتی تا حد خود کشیده شده اند.

این هفته، سازمان جهانی هواشناسی سازمان ملل اعلام کرد که مالاوی ممکن است شاهد باران های شدید در جنوب این کشور باشد زیرا طوفان فردی در روزهای آینده منطقه را درنوردیده است و وضعیت را تشدید می کند.

وبا که با خوردن غذا یا آب آلوده منتقل می شود، اغلب یک عفونت خفیف است، اما در صورت عدم درمان می تواند ظرف چند ساعت از بین برود. در موارد شدید می توان آن را با مایعات داخل وریدی و آنتی بیوتیک درمان کرد.

زنی در حال شستن ظروف بیرون از خانه، با کودک در پیش زمینه.
ظروف شستشو در یک نقطه آب عمومی در شهرستان کالیکا در لیلونگوه. آب آلوده عامل اصلی ابتلا به وبا است. عکس: فردریک لرنرید/ خبرگزاری فرانسه/ گتی ایماژ

ماه گذشته، سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که در حال حاضر 22 کشور از جمله سوریه و هائیتی با شیوع وبا “مبارزه می کنند”. اما آژانس بهداشت هشدار داد که تنها 37 میلیون دوز واکسن در سال جاری در دسترس است. در ماه اکتبر، WHO مجبور شد دوزهای واکسن را جیره بندی کند.

روز چهارشنبه، یونیسف و سازمان جهانی بهداشت کارزار واکسیناسیون را در مناطق زلزله زده در شمال غرب سوریه آغاز کردند و انتظار می رود 1.7 میلیون دوز به افراد بالای یک سال تحویل داده شود.

شونک گفت یونیسف به شدت نگران بدتر شدن شرایط در مالاوی است.

یکی از بستگان در حال ملاقات با یک بیمار در بستر در یک مرکز وبا در لیلونگوه، مالاوی.
یکی از بستگان در ماه فوریه از یک بیمار در یک مرکز وبا در لیلونگوه بازدید می کند. مرگبارترین شیوع در تاریخ مالاوی حداقل 1500 کشته برجای گذاشته است. عکس: فردریک لرنرید/ خبرگزاری فرانسه/ گتی ایماژ

نیمی از کودکان به کمک های بشردوستانه نیاز دارند. شونک گفت که انتظار می رود تقریباً یک چهارم میلیون کودک زیر پنج سال به سوء تغذیه حاد و بیش از 60000 نفر دچار سوءتغذیه شدید تا پایان ماه شوند.

از آنجایی که احتمال مرگ کودکی که به شدت دچار سوءتغذیه می شود، 11 برابر بیشتر از کودکی است که به خوبی تغذیه می شود، در اثر وبا جان خود را از دست می دهد، حمله وبا ممکن است به حکم اعدام برای هزاران کودک در مالاوی باشد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

اولین کنفرانس جهانی آب در 50 سال گذشته صدها تعهد را به همراه داشت، بدون چک | سازمان ملل

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، اولین کنفرانس جهانی آب در …