رئیس پنتاگون از خشونت‌های کرانه باختری «آشفت» و نسبت به لفاظی‌های تحریک‌آمیز هشدار داد | اسرائيل

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

لوید آستین، رئیس پنتاگون، نگرانی های خود را از افزایش سطح خشونت علیه فلسطینیان در کرانه باختری اشغالی توسط اسرائیل ابراز کرده و نسبت به اقداماتی که می تواند ناامنی های بیشتری را تحریک کند، هشدار داد.

مذاکرات وزیر دفاع آمریکا در اسرائیل در حالی انجام شد که پلیس اسرائیل سه شبه نظامی مظنون فلسطینی را در کرانه باختری کشت و یک فرد مسلح حماس سه نفر را در یکی از خیابان های تل آویو به ضرب گلوله مجروح کرد.

آستین در یک کنفرانس خبری مشترک با یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، گفت که تعهد او به امنیت اسرائیل “آهن پوش” است، اما ایالات متحده “قاطعانه با هر اقدامی که می تواند ناامنی بیشتر را تحریک کند، از جمله گسترش شهرک سازی و لفاظی های تحریک آمیز مخالف است.” “.

وی افزود: «ما به ویژه از خشونت شهرک نشینان علیه فلسطینی ها ناراحت هستیم.

دولت بنیامین نتانیاهو متعهد شده است که به توسعه شهرک‌های کرانه باختری که طبق قوانین بین‌المللی غیرقانونی تلقی می‌شوند، ادامه دهد.

ساعاتی قبل از ورود وی، ماموران مخفی پلیس مرزی اسرائیل سه شبه نظامی مظنون فلسطینی را در شهر جبا در کرانه باختری در نزدیکی شهر جنین در شمال این کشور به ضرب گلوله کشتند.

پلیس اسرائیل گفت که دو نفر از این افراد را به عنوان عوامل گروه شبه نظامی جهاد اسلامی شناسایی کرده است و نیروهای ویژه برای دستگیری مظنونان دخیل در تیراندازی به سربازان در جابا حضور داشتند.

«در جریان این عملیات، از خودروی افراد تحت تعقیب به سمت افسران مخفی پلیس مرزی تیراندازی شد. افسران مخفی پلیس مرزی با آتش پاسخ دادند و سه مرد مسلح داخل خودرو را کشتند.

حمله دیگری توسط ارتش اسرائیل در جنین در روز سه‌شنبه، هفت فلسطینی از جمله یکی از اعضای حماس را به کشتن دو شهرک‌نشین اسرائیلی متهم کرد.

اواخر روز پنجشنبه، تیراندازی در تل آویو توسط یکی از اعضای شاخه مسلح این گروه فلسطینی سه زخمی برجای گذاشت.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در سفری رسمی به رم، برای مجروحان آرزوی بهبودی عاجل کرد.

بنیامین نتانیاهو و لوید آستین با هم دست می دهند
لوید آستین با بنیامین نتانیاهو ملاقات کرد. عکس: شین هوا / رکس / شاتر استوک

سفر وزیر دفاع آمریکا به اسرائیل به دلیل تظاهرات مداوم علیه اصلاحات قانونی پیشنهادی نتانیاهو مختل شد. روز پنجشنبه، هزاران معترض اسرائیلی راه های داخل و اطراف فرودگاه بن گوریون، در نزدیکی تل آویو را مسدود کردند و مجبور شدند در آخرین لحظه محل برگزاری مذاکرات آستین را تغییر دهند.

9 هفته متوالی اعتراضات توسط مخالفان طرح های اصلاحی برگزار شده است که به دولت قدرت بیشتری در انتخاب قضات می دهد و قدرت دادگاه عالی را برای لغو قوانین محدود می کند.

رئيس جمهور اسرائيل عصر پنجشنبه از دولت خواست تا از تلاش هاي خود براي پيشبرد تغييرات خود دست بردارد.

آیزاک هرتزوگ که از نقش عمدتا تشریفاتی خود برای میانجیگری بین طرفین استفاده کرده است، در یک سخنرانی تلویزیونی هشدار داد که اسرائیل به “نقطه بی بازگشت” رسیده است و از دولت ائتلافی خواست تا در قانون پیشنهادی تجدید نظر کند. با حمایت احزاب ملی و مذهبی

هرتزوگ گفت: «این اشتباه است، خشن است، پایه‌های دموکراتیک ما را تضعیف می‌کند. “و بنابراین باید با طرح دیگری جایگزین شود که فوراً با طرح کلی توافق شده است.”

آستین در یک کنفرانس خبری در تل آویو به اصلاحات پیشنهادی اشاره کرد و گفت: «نابغه دموکراسی آمریکایی و دموکراسی اسرائیلی این است که هر دو بر اساس نهادهای قوی، بر اساس کنترل و تعادل، و بر اساس یک قوه قضاییه مستقل ساخته شده‌اند.»

مداخلات هرتزوگ و آستین بر عمق غیرمعمول نگرانی در مورد این پیشنهادها تأکید کرد، که نتانیاهو – که به اتهام فساد محاکمه می شود – می گوید برای مهار آنچه او قضات فعالی که در تصمیم گیری های سیاسی مداخله کرده اند، لازم است.

منتقدان، که از نخبگان تجاری گرفته تا افسران نظامی سابق و همچنین احزاب اپوزیسیون را در بر می گیرند، می گویند که آنها سیستم کنترل و توازن مورد نیاز در یک دموکراسی را از بین خواهند برد و قدرت های کنترل نشده را به دولت آن زمان خواهند داد.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اکثر اسرائیلی‌ها می‌خواهند این پیشنهادات کنار گذاشته شود یا اصلاح شود.

رویترز و خبرگزاری فرانسه به این گزارش کمک کردند

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

واتیکان می گوید که پاپ فرانسیس پس از بستری شدن در بیمارستان به دلیل مشکلات تنفسی به تدریج بهبود می یابد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، واتیکان می گوید که پاپ فرانسیس …