بودجه بایدن شامل میلیاردها دلار برای جزایر اقیانوس آرام در تلاش برای «برتر از رقابت» چین است | چین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دولت بایدن که از موفقیت چین در جذب کشورهای جزیره‌ای اقیانوس آرام نگران شده است، پیشنهاد می‌کند میلیاردها دلار از بودجه فدرال خود برای حفظ سه کشور از این کشورها در مدار ایالات متحده هزینه کند.

برنامه هزینه های جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا که روز پنجشنبه منتشر شد، شامل بیش از 7.1 میلیارد دلار بودجه برای جزایر مارشال، میکرونزی و پالائو است. این پول در درخواست 63.1 میلیارد دلاری وزارت امور خارجه و آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده گنجانده شده است.

کاخ سفید گفت این پرداخت‌ها بخشی از استراتژی آن برای «برون‌زدایی از چین» و تقویت اتحادها و مشارکت‌های آمریکا در اقیانوس هند و اقیانوسیه است. اما جدای از برنامه های نظامی مستقیم، آنها بزرگترین ردیف بودجه برای منطقه در برنامه هزینه ها هستند.

بخش وزارت دفاع از درخواست بودجه – بالغ بر 842 میلیارد دلار – اولویت را برای افزایش حضور نظامی ایالات متحده در اقیانوس هند و اقیانوس آرام دارد.

کاخ سفید گفت: چین تنها رقیب ایالات متحده است که هم قصد دارد نظم بین‌المللی را تغییر دهد و هم قدرت اقتصادی، دیپلماتیک، نظامی و تکنولوژیکی برای انجام این کار.

در این بیانیه آمده است: «در این زمان‌های بی‌سابقه و خارق‌العاده، بودجه به منابع اختیاری و اجباری برای پیشی گرفتن از چین و پیشبرد رونق آمریکا در سطح جهانی نیاز دارد.»

این پول که قرار است طی 20 سال پرداخت شود، قراردادهایی را با سه ایالت تمدید می کند که بر اساس آن ایالات متحده خدمات اساسی و حمایت اقتصادی را در ازای حقوق پایگاه نظامی و سایر رفتارهای ترجیحی به آنها ارائه می دهد.

قراردادهای موسوم به “معاملات انجمن آزاد” قرار بود اواخر امسال و سال آینده منقضی شود و مقامات آمریکایی می گویند چین سعی کرده از مذاکرات تمدید به نفع خود استفاده کند.

مشخص نیست که آیا کنگره چنین کمکی را تایید خواهد کرد یا خیر. طرح کلی بودجه با مخالفت خاصی در مجلس نمایندگان تحت رهبری جمهوری خواهان مواجه است و برخی از قانونگذاران جمهوری خواه در تلاش برای کاهش شدید کمک های خارجی هستند زیرا به دنبال کاهش هزینه های فدرال هستند. اما اعضای کنگره اتحاد دو حزبی نادری را در مقابله با چین نشان داده‌اند و این چشم‌انداز را ارائه می‌دهند که کمک‌های جزیره اقیانوس آرام می‌تواند مطلوب‌تر دیده شود.

در صورت تصویب کنگره، میکرونزی 3.3 میلیارد دلار، جزایر مارشال 2.3 میلیارد دلار و پالائو 890 میلیون دلار بین سال های بودجه 2024 تا 2044 دریافت خواهند کرد. علاوه بر این، 634 میلیون دلار به خدمات پستی ایالات متحده برای ادامه فعالیت پست های سه کشور اختصاص خواهد یافت.

بر اساس قراردادهای انجمن آزاد که مربوط به دهه 1960 است، ایالات متحده خدمات پستی را به سه کشور ارائه می دهد و عملیات پیش بینی آب و هوا، کنترل ترافیک هوایی و مدیریت اضطراری آنها را انجام می دهد. در مقابل، ایالات متحده حقوق پایگاه برای تأسیسات نظامی، اطلاعاتی، مخابراتی و اکتشاف فضایی را دریافت می کند.

با این حال، ساکنان جزیره مدت‌ها است که شکایت می‌کنند که توافق‌های قبلی به‌اندازه کافی نیازها یا مسائل زیست‌محیطی و بهداشتی بلندمدت ناشی از آزمایش‌های هسته‌ای ایالات متحده در دهه‌های 1950 و 1960 را برطرف نکرده است.

در چند سال گذشته، چین به دنبال سوء استفاده از اختلافات بین ایالات متحده و جزایر در تلاش برای گسترش نفوذ خود در منطقه بوده است که هر دو دولت ترامپ و بایدن را نگران کرده است که تلاش کرده اند این تلاش ها را کمرنگ کنند.

قراردادهای فعلی با جزایر مارشال و میکرونزی امسال منقضی می‌شود و قرارداد با پالائو در سال 2024 منقضی می‌شود. اما در ژانویه، دولت یادداشت‌های تفاهمی در مورد تمدید آنها با مارشال‌ها و پالائو و یک ماه بعد با میکرونزی امضا کرد. همه آنها منوط به تصویب بودجه توسط کنگره است.

چین به طور پیوسته متحدان خود را از تایوان در اقیانوس آرام، از جمله کیریباتی و جزایر سلیمان، در سال 2019 شکار کرد. ایالات متحده سال گذشته اعلام کرد که قصد دارد سفارت خود را در جزایر سلیمان بازگشایی کند، که توافقنامه امنیتی با چین امضا کرده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

گروه های طرفدار کرملین ویدئویی از حمله سربازان اوکراینی به زن و نوزاد را ضبط کردند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، گروه‌های طرفدار کرملین در حال نمایش …