ملونی نخست وزیر ایتالیا از طرح های جدیدی برای سرکوب قاچاقچیان مردم رونمایی کرد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

جورجیا ملونی، نخست‌وزیر ایتالیا، پس از جلسه کابینه خود در روز پنجشنبه در شهر جنوبی نزدیک ساحل که در آن قایق چوبی مملو از مهاجران بود، از برنامه‌های دولت راست‌گرای خود برای سرکوب قاچاقچیان مردم رونمایی کرد.

ملونی با برگزاری این نشست در کوترو، کالابریا، به جای پایتخت، رم، گفت که بر عزم خود برای “مبارزه با برده داری هزاره سوم” تاکید کرده است.

او اعلام کرد که کابینه او حکمی را تصویب کرده است که جرم جدیدی را ایجاد می کند – قاچاق افراد که منجر به مرگ یا آسیب جدی به مهاجران می شود – که مجازات آن تا 30 سال زندان است، مجازاتی استثنایی سخت برای جرائم مرتبط با تسهیل مهاجرت غیرقانونی.

بسیاری از کشته شدگان و بازماندگان فاجعه 26 فوریه از افغانستان، ایران، پاکستان و سوریه گریخته بودند، به این امید که به اعضای خانواده در ایتالیا و دیگر کشورهای اروپای غربی بپیوندند.

در اوایل این هفته، جسد 72 از کشتی غرق شده کشف شد. قایق پر ازدحام به یک ساحل شنی در نزدیکی ساحل Steccato di Cutro برخورد کرد، شروع به گرفتن آب کرد و از هم جدا شد.

80 نفر جان سالم به در بردند که بسیاری از آنها پس از شنا کردن از لاشه غرق شده، در ساحل حیرت زده شدند. گمان می رود هنوز ده ها نفر ناپدید شوند زیرا بازماندگان گفتند قایق با حدود 180 مسافر از ترکیه به حرکت درآمده است.

ملونی گفت: «وظیفه ما یافتن راه‌حلی برای مشکل است و امروز، همانطور که گفتم، بهترین راه برای احترام به قربانیان این است که هر کاری می‌توان انجام داد تا این فاجعه تکرار نشود.»

فرمان کابینه باید توسط پارلمان به قانون تبدیل شود، جایی که ائتلاف جناح راست ملونی اکثریت راحت را در اختیار دارد.

ملونی گفت، این فرمان همچنین به ایتالیا این اختیار را می دهد که حتی اگر جنایت ها خارج از مرزهای ملی ما انجام شود، قاچاقچیان را تعقیب کند.

کارلو نوردیو وزیر دادگستری ایتالیا به خبرنگاران گفت که ایتالیا صلاحیت خود را در مواردی که یک کشتی غرق شده، یا سایر تلفات جانی یا جراحتی به مهاجران در «آب‌هایی که تحت کنترل (سرزمینی) کسی نیستند» روی دهد، تأیید خواهد کرد. این زمانی اعمال می شود که کشتی قاچاقچیان به سمت ایتالیا حرکت کند.

نوردیو گفت که همان فرمان علیه کسانی که عملیات پشت قاچاق را تامین مالی می کنند اعمال خواهد شد.

خطوط ترجیحی برای مهاجران

در جلسه کابینه، دولت ملونی همچنین ابداع سیستمی برای «خطوط ترجیحی» برای خارجی‌هایی که در خارج از کشور در برنامه‌های به رسمیت شناخته شده توسط ایتالیا برای به دست آوردن شغل به عنوان مهاجر آموزش دیده‌اند، تصویب کرد.

ملونی گفت که دولت او همچنین قصد دارد سهمیه‌هایی را برای ورود قانونی مهاجران «از کشورهایی که با ایتالیا برای سرکوب قاچاقچیان و آموزش شهروندان خود در مورد خطرات» سوار شدن بر کشتی‌های غیرقابل تردد قاچاقچیان همکاری می‌کنند، تعیین کند.

رهبران اپوزیسیون و گروه های بشردوستانه تصمیم مقامات ایتالیایی برای عدم اعزام سریع قایق های نجات گارد ساحلی را پس از اینکه یک هواپیمای گشتی فرونتکس این کشتی چوبی را در حدود 72 کیلومتری سواحل کالابریا ساعت ها قبل از غرق شدن در دریای مواج مشاهده کرد، محکوم کردند.

فرانتکس آژانس حفاظت از مرزها و سواحل اتحادیه اروپا است.

تحت فشار خبرنگاران، ملونی روز پنجشنبه به حساب وزیر کشورش برای قانونگذاران در اوایل این هفته گیر داد که فرانتکس – در ارتباط خود با مقامات ایتالیایی در اواخر 25 فوریه – هیچ نشانه ای از ناراحتی را نشان نداده است.

نخست‌وزیر گفت: «ما در مورد قایق‌ای صحبت می‌کنیم که به مدت سه روز حرکت کرد و … هرگز مشکلی نداشت. «به روبروی ساحل ایتالیا در 40 متری رسید. او ادعا کرد که هیچ نشانه ای از یک کشتی غرق شده وجود نداشت و نمی توانست وجود داشته باشد.

ملونی قاچاقچیان را سرزنش کرد که منتظر یک لحظه مناسب برای پیاده شدن مسافران و فرار از مقامات ایتالیایی هستند. در عوض، قایق به ساحل ماسه زد.

دادستان های کالابریا در حال بررسی این موضوع هستند که آیا ایتالیا باید پس از مشاهده هوایی توسط فرونتکس، عملیات نجات را آغاز می کرد یا خیر.

ورود مهاجران به لامپدوزا ادامه دارد

در همین حال، صدها مهاجر دیگر در روزهای اخیر به ساحل جنوبی جزیره لامپدوزا رفته اند.

بسیاری بدون نیاز به نجات رسیدند. قایق های گارد ساحلی و پلیس مرزی ایتالیا ده ها نفر دیگر را این هفته در مرکز دریای مدیترانه به خطر انداختند. در میان آنها 45 مهاجر از جمله پنج نوزاد تازه متولد شده روز چهارشنبه نجات یافتند و 38 نفر توسط گارد ساحلی پس از غرق شدن قایق آنها در بخش نجات مالت نجات یافتند.

تلویزیون دولتی ایتالیا اعلام کرد در یکی دیگر از عملیات گارد ساحلی ایتالیا، 20 مهاجر نجات یافتند که قایق آنها پس از خروج از اسفاکس تونس دچار مشکل شد و جسد یک زن پیدا شد.

تا بعدازظهر پنجشنبه، بیش از 1300 مهاجر در چند روز گذشته از طریق دریا به لامپدوسا رسیده بودند و مقامات کشتی بزرگی را از سیسیل برای انتقال برخی از آنها از اقامتگاه موقت این جزیره که به طور مزمن بیش از حد شلوغ است برای مهاجران اعزام کردند.

ده‌ها نفر از مردم شهر روز پنجشنبه در همبستگی با مهاجران در کوترو، یک شهر 8000 نفری که به عنوان بخشی از امنیت جلسه کابینه، مدارس را بسته و منطقه را محاصره کرد، شرکت کردند. برخی از ماهیگیران شهر برای نجات زنده ها و نجات مردگان از فاجعه به دریا شیرجه زده بودند.

تاکنون جسد یک مهاجر از افغانستان در کالابریا دفن شده است، جسد یک قربانی تونسی به تونس، یک قربانی از افغانستان به آلمان و چهار جسد به پاکستان بازگردانده شده است. روز چهارشنبه، هفت جسد به قبرستان مسلمانان بولونیا منتقل شد، در حالی که جسد دیگر برای فرستادن به آلمان و افغانستان آماده شد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

رأی دهندگان مریلند برای تصمیم گیری درباره اصلاحیه قانون اساسی سقط جنین

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ، آناپولیس، دکتر — رای دهندگان مریلند …