در کیف، آنتونیو گوترش بر “تعهد کامل” سازمان ملل به اوکراین مجدداً تاکید کرد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی با رئیس جمهور زمان جنگ این کشور در کیف، حمایت کامل سازمان ملل از اوکراین را تکرار کرد که سومین سفر او به این کشور در کمتر از یک سال گذشته بود.

مواضع سازمان ملل متحد، که من پیوسته بیان کرده‌ام، کاملاً واضح است: تهاجم روسیه به اوکراین نقض منشور سازمان ملل و قوانین بین‌المللی است. حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی اوکراین باید در چارچوب بین‌المللی آن حفظ شود. گوترش گفت: مرزهای به رسمیت شناخته شده است.

دبیرکل سازمان ملل در پایتخت اوکراین است تا در مورد قرارداد غلات دریای سیاه که به محموله‌ها اجازه خروج از کشور را می‌دهد، به روسیه اجازه می‌دهد تا مواد غذایی و کودهای شیمیایی صادر کند و جریان غذا به کشورهای در حال توسعه را حفظ کند، گفتگو کند.

در 22 ژوئیه 2022، روسیه و اوکراین، به لطف مذاکرات میانجی‌گری ترکیه و سازمان ملل متحد، بر سر توافقی برای رفع انسداد عرضه غلات گیر افتاده در بنادر دریای سیاه اوکراین به توافق رسیدند و به بن‌بستی که امنیت غذایی جهانی را تهدید می‌کرد، پایان داد.

رئیس جمهور زلنسکی از سفر گوترش تشکر کرد و گفت: بسیار مهم است که ما در کیف در مورد چگونگی بازگرداندن صلح، امنیت بین المللی و نیروی کامل منشور سازمان ملل صحبت می کنیم – هنجارهایی که برای همه ملت های روی زمین به یک اندازه مهم هستند. “

با این حال، در ماه فوریه، بر اساس گزارش‌ها، میزان غلاتی که اوکراین را ترک می‌کرد، علی‌رغم قرارداد میانجی‌گری، کاهش یافت، به طوری که بازرسی کشتی‌ها به نصف چهار ماه قبل کاهش یافت و باعث شد کشتی‌هایی که به دنبال خروج از دریای سیاه هستند، ذخیره شوند.

مقامات اوکراینی و آمریکایی روسیه را به کاهش سرعت بازرسی ها و تجمیع بحران غذایی در برخی از کشورهای آفریقایی، خاورمیانه و بخش هایی از آسیا متهم کردند.

در همین حال، یک گروه بورس لندن، Refinitiv، گفت که محموله‌های گندم روسیه در ماه‌های نوامبر، دسامبر و ژانویه به بالاترین سطح یا نزدیک به رکورد رسیده است که نسبت به سه ماه مشابه سال قبل 24 درصد افزایش داشته است.

تخمین زده می شود روسیه در سال های 2022-2023 44 میلیون تن گندم صادر کند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

رئیس استانداردهای پارلمانی تبرئه نماینده SNP از قلدری را تکذیب کرد | سیاست

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، کمیسر استانداردهای پارلمانی گزارش ها …