یک لحظه دیررس؟ فشار سبزهای بریتانیا برای گزینه هسته ای | سیاست سبز

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

Oدر 21 مه 2022، پس از ساعت ها بحث پرشور، اعضای حزب سبز فنلاند رای دادند تا حزب خود را به اولین حزب در جهان تبدیل کنند که از انرژی هسته ای حمایت می کند. سبزها در فنلاند اکنون نه تنها برای افزایش طول عمر راکتورهای فعلی، بلکه برای نیروگاه های جدید، با فناوری که در مانیفست آنها به عنوان “انرژی پایدار” شناخته شده است، مبارزه خواهند کرد.

این تصمیمی بود که دهه‌ها ارتدوکس محیط‌زیست را – توسط مبارزانی که در بسیاری از موارد دندان‌های خود را در مخالفت با هسته‌ای بریدند، بر هم زد. و برای Tea Törmänen، این نقطه اوج سال ها مبارزات انتخاباتی بود.

او و دیگران در گروه سبزها برای علم و فناوری فنلاند استدلال کرده بودند که تنها از طریق پذیرش انرژی هسته ای و سایر فناوری ها می توان جوامع انسانی را به اندازه کافی سریع کربن زدایی کرد تا از فروپاشی آب و هوا جلوگیری کرد. این زیست شناس که همچنین رئیس انجمن اکو مدرنیست فنلاند است، بعداً نوشت: “برای من لحظه ای بود که مدت ها از آن گذشته بود.”

با افزایش اضطراب نسبت به وسعت بحران‌های اقلیمی و زیست‌محیطی، ترس از آینده محاسبات ناامیدکننده‌تری را به نفع اقدامات رادیکال ایجاد می‌کند. برای برخی، این می تواند شامل طرفداران محیط زیست باشد که از فناوری هایی استقبال می کنند که قبلاً غیرقابل قبول تلقی می شد. اما آیا جنبش سبز بریتانیا می تواند هسته ای شود؟ ماه گذشته، تورمنن در یک جلسه لندن با فعالان بریتانیا بود تا ببیند آیا می‌تواند.

RePlanet وگان های طرفدار هسته ای و طرفدار GMO هستند که آمده اند تا جنبش زیست محیطی را متزلزل کنند. آنها که به تازگی از یک شبکه بین المللی از گروه های کمپین محیطی طرفدار فناوری تشکیل شده اند، معتقدند دوبرابر کردن فناوری و پیشرفت، کلید حل بحران های اقلیمی و زیست محیطی است. اکنون، با کمک مالی خیرین آب و هوا، آنها در حال گسترش از هسته ای در شمال اروپا با طرحی برای “محور کردن جریان اصلی” در سراسر قاره هستند. اما به نظر می رسد پیشنهادات آنها آنها را در مسیر برخورد با محیط بانان سنتی قرار دهد.

در ویدئویی که توسط جورج مونبیوت، فعال محیط‌زیست و ستون‌نویس آبان نیوز ارائه شده است، از مردم خواسته‌اند که گیاهخوار شوند و خواستار جایگزینی محصولات حیوانی با چربی‌ها و پروتئین‌های رشد یافته در سوپ میکروبی اصلاح‌شده ژنتیکی شوند. در آلمان آنها برای دولت برای پایان دادن به مرحله خروج از انرژی هسته ای و در فنلاند و کشورهای دیگر کمپین مبارزه می کنند هلند آنها به تضمین آینده صنعت کمک کرده اند. در سطح اتحادیه اروپا، آنها با موفقیت استدلال کردند که هسته ای باید در طبقه بندی منابع انرژی سبز گنجانده شود، در حالی که در عین حال علیه اهداف کشاورزی ارگانیک بلوک و ممنوعیت طولانی مدت محصولات دستکاری شده ژنتیکی مبارزه می کنند.

اما اسمارت در خارج از HMP Bronzefield پس از آزادی از زندان پس از محکومیت به شرکت در محاصره بزرگراه M25.
اما اسمارت در خارج از HMP Bronzefield پس از آزادی از زندان پس از محکومیت به شرکت در محاصره بزرگراه M25. عکس: Aaron Chown/PA

آنها دو فعال باتجربه، جوئل اسکات هالکز و اما اسمارت را برای مدیریت کمپین خود در بریتانیا استخدام کرده اند. با پیشینه ای در Extinction Rebellion، هر دو خود را متعهد به اقدامات رادیکال آب و هوایی ثابت کرده اند. اسکات هالکز در ادامه به شورش حیوانات وگان های رادیکال پیوست، در حالی که فعالیت اسمارت با Insulate Britain باعث شد او در زندان به سر برد. سومین مبارز بریتانیایی، نویسنده محیط زیست، مارک لیناس، از مخالفان سرسخت سابق جنرال موتورز که دیدگاه های خود را معکوس کرده بود، یکی از بنیانگذاران آن است.

RePlanet ریشه در شبکه‌ای از گروه‌ها و جوامع «ecomodernist» دارد که از سال 2015 پس از انتشار مانیفست Ecomodernist تأسیس شد. آن سند که در میان دیگران توسط لیناس امضا شد، فلسفه سنتی محیط زیست را دگرگون کرد. اکومدرنیست ها به جای دعوت از انسان ها برای زندگی در هماهنگی با طبیعت، رشد زدایی و اعتدال، فناوری را به عنوان وسیله ای برای به حداقل رساندن تأثیر انسان بر روی زمین دو چندان می کنند و در عین حال جمعیتی میلیاردی را تأمین می کنند.

صرفه جویی در زمین در هسته اصلی این مانیفست قرار داشت، با هدف بازگرداندن هر چه بیشتر سطح جهان با تمرکز فعالیت های انسانی. در نهایت، آن‌ها نوشتند، فناوری می‌تواند رشد اقتصادی را از سیستم‌های سیاره‌ای «جدا کند» و استفاده «عاقلانه» از انرژی هسته‌ای، اصلاح ژنتیکی و کشاورزی فشرده می‌تواند «به یک آنتروپوسین خوب یا حتی بزرگ» منجر شود.

تجمع انرژی پیش هسته ای در برلین در ماه نوامبر.
تجمع طرفدار انرژی هسته ای در برلین در ماه نوامبر. عکس: عکس فوری/F Boillot/Rex/Shutterstock

فعالان فنلاند، هلند و جاهای دیگر این اتهام را به عهده گرفتند. اما در بریتانیا، استقبال از اکومدرنیست ها سرد بود. مونبیوت با جمع‌بندی انتقادات در آن زمان گفت که اکو مدرنیست‌ها «آرزو می‌کردند تقریباً کل جمعیت روستایی جهان در حال توسعه را کنار بگذارند» و آنها نتوانستند روابط بین مدرنیته و پرولتاریایی شدن، توسعه نابرابر و فقر را مورد بازجویی قرار دهند. پس از تلاش ناموفق برای دستیابی به طیف سیاسی از طریق همکاری با اوون پترسون، وزیر سابق محیط‌زیست محافظه‌کاران، لیناس اعتراف کرد که تلاش‌ها برای راه‌اندازی این جنبش در بریتانیا به یک «تخریب با ابعاد چشمگیر» تبدیل شده است.

اکنون او نقشی کلیدی در تلاش برای احیای اکو مدرنیسم ایفا می کند. اسکات هالکز توضیح داد که RePlanet از فرآیند «تغییر نام تجاری اکو مدرنیسم» به وجود آمده است، و بخش‌هایی از فلسفه را که «مسئله‌ساز شده بود» کنار می‌زند. او گفت که طی دو سال گذشته، آنها با Monbiot همکاری کرده اند تا نقد قدرت را در رویکرد خود بگنجانند. در جایی که قبلاً اکو مدرنیست‌ها ساده‌لوحانه طرفدار سرمایه‌داری و فن‌آوری بودند، RePlanet معتقد است که آنها با تفاوت‌های ظریف و خطرات فناوری‌هایی که پیشنهاد می‌کنند – و به طور کلی خطرات پیشرفت مواجه شده‌اند.

اسکات هالکز گفت، مانند اکو مدرنیست‌های کلاسیک، آنها خود را حامیان رفاه «طرفدار علم و مبتنی بر شواهد» می‌دانند که پیشرفت را می‌پذیرند. اما تأکید جدیدی بر توسعه وجود دارد و، به اقتضای اقامت آن در شمال اروپای سوسیال دمکراتیک، ایمان جدیدی به «قدرت دولت دموکراتیک برای به دست گرفتن کنترل فناوری‌ها و توسعه فناوری‌ها» وجود دارد.

جوئل اسکات هالکز
جوئل اسکات هالکز: هسته ای کارآمدترین منبع انرژی زمینی است که تاکنون اختراع شده است. عکس: امیلی مادی/ رویترز

تخمیر دقیق و انرژی هسته ای نمادی از انواع اصلاحات فنی هستند که به آنها نیاز دارند. آنها ادعا می‌کنند که تخمیر دقیق می‌تواند به تولید پروتئین کل جهان از منطقه‌ای به اندازه لندن اجازه دهد. این یک رویای لوله نیست: همین فناوری در حال حاضر برای تولید بیشتر انسولین و اسید سیتریک جهان استفاده می شود. در ایالات متحده، بستنی های حاوی نمونه های تخمیر شده دقیق پروتئین های شیر در حال حاضر در بازار هستند. اما RePlanet می‌گوید که این فناوری باید «منبع باز» باشد تا از دموکراسی‌سازی آن اطمینان حاصل شود، با کارخانه‌های تخمیر دقیق در هر شهر.

اسکات هالکز گفت: “ما با تخمیر دقیق می گوییم، به ویژه، باید اکنون وارد آنجا شویم، زیرا این غذا است، این یک رزق است.” “اگر این بر سیستم غذایی جهانی مسلط شود، باید از کنترل دموکراتیک آن در حال حاضر حمایت کنیم. در غیر این صورت، ما واقعاً به هم ریخته ایم.»

منبع باز کمتر آسان انرژی اتمی است. اما Replanet بر این باور است که این تنها راه برای بشریت است تا نیازهای انرژی دنیایی که به سرعت در حال توسعه است را برآورده کند و در عین حال در سریع ترین زمان ممکن کربن زدایی شود. اسکات هالکز گفت: «اتمی کارآمدترین منبع انرژی زمینی است که تاکنون اختراع شده است. درجات مختلف 300 برابر کارآمدتر از نیروگاه بادی، 150 برابر کارآمدتر از انرژی خورشیدی، 4000 تا 5000 برابر بیشتر از سوخت های زیستی کارآمدتر از زمین است. اگر فضا می خواهید [for] بازگرداندن، شما به هسته ای نیاز دارید.”

فنلاند “استاندارد طلایی” چیزی است که RePlanet امیدوار است به آن دست یابد. نه تنها اکو مدرنیست ها در آنجا توانستند حزب سبزها را متقاعد کنند که انرژی هسته ای را اتخاذ کند، بلکه شورای این حزب در دسامبر با رفع محدودیت های GM موافقت کرد. با داشتن 20 کرسی در پارلمان فنلاند، چنین تصمیماتی دارای قدرت هستند.

در بریتانیا باید فراتر بروند. هنگامی که مبارزان طرفدار هسته ای در اعتراضات در Cop26 در گلاسکو در سال گذشته ظاهر شدند، متهم به پرداخت پول در صنعت شدند. منتقدان تخمیر دقیق استدلال می‌کنند که وقتی به منابع غذایی در دسترس، محلی، انعطاف‌پذیر و مهم‌تر از همه منابع غذایی طبیعی نیاز باشد، این یک فناوری پیچیده است که مستعد تمرکز است.

راب پرسیوال، رئیس سیاست غذایی در انجمن خاک، که گواهی‌کننده مواد غذایی ارگانیک در بریتانیا است، کمپین Reboot Food RePlanet را در مورد توییتر به عنوان “مشابه جنبش بازگرداندن به استروئیدهای GMO”. پرسیوال گفت که برای گروه های مبارزاتی مهم است که مرزها را جابجا کنند و او با پتانسیل تخمیر دقیق برای جابجایی کشاورزی فشرده حیوانات موافق است.

او گفت: «اما آنها این مفهوم حفاظت از زمین را به یک نتیجه کاملاً افراطی سوق می دهند. «من فکر می‌کنم این عاقلانه نیست که سیستم‌های فشرده بارها و بارها ثابت کرده‌اند که در معرض تصرف شرکت‌ها هستند، برای خاک مضر هستند و به شدت به مواد شیمیایی وابسته هستند.»

مخالفان هسته ای می گویند که به قول RePlanet عمل نمی کند. دکتر داگ پار، مدیر سیاست صلح سبز، گفت که جهان به منابع جایگزین و پاک انرژی نیاز دارد که سریع و ارزان است. وی گفت: هسته ای برعکس است.

کارخانه جدید در Hinkley C بیش از یک دهه از برنامه زمان بندی عقب افتاده و میلیاردها دلار بیش از بودجه دارد. نفر بعدی در صف، در Sizewell C، حتی ممکن است شروع به تولید انرژی نکند تا زمانی که نوزادان امروزی نوجوان شوند. مهم این است که ما به هسته ای جدید نیاز نداریم. فن‌آوری‌های خورشیدی و بادی راهی بسیار ارزان‌تر و سریع‌تر برای کاهش انتشار کربن هستند و مطالعات نشان می‌دهد که می‌توانیم چراغ‌ها را با یک سیستم انرژی کاملاً تجدیدپذیر روشن نگه داریم. تنها چیزی که ما نیاز داریم اراده سیاسی برای تحقق آن است.»

حتی Monbiot که به ایجاد اکو مدرنیسم به روز شده RePlanet کمک کرده است، حمایت خود را از ایده های این گروه واجد شرایط می داند. او به عنوان یکی از مدافعان کشاورزی ارگانیک شناخته می شود که RePlanet علیه آن مبارزه کرده است. با این حال، او اصرار دارد که برای حل بحران‌هایی که محیط زیست را تحت تأثیر قرار می‌دهند، به تفکری تازه نیاز است.

جورج مونبیوت
جورج مونبیوت: “ما نمی توانیم از پیش داوری ها نسبت به فناوری های خاص کور شویم.” عکس: دیوید لونسون/گتی ایماژ

مونبیوت گفت: “من به طور کلی موافقم که ما باید هر موضوعی را از اصول اولیه ارزیابی کنیم، و ما نمی توانیم از پیش داوری ها نسبت به فناوری های خاص کور شویم.” ما باید همه آنها را مورد به مورد ارزیابی کنیم و ممکن است در برخی از آن فناوری‌ها در مکان‌های متفاوتی قرار بگیریم، اما به طور کلی فکر می‌کنم ما در یک صفحه هستیم.

RePlanet تنها حامی راه حل های با تکنولوژی بالا برای مشکلات سبز نیست. مت هوبر، نویسنده کتاب تغییر آب و هوا به مثابه جنگ طبقاتی، با اقتباس از پذیرش مارکس از مدرنیته به‌عنوان زمینه‌ای برای تغییرات انقلابی، دیدگاه توسعه‌دهندگان را «تقریباً به سختی پل پات» رد می‌کند. با اتخاذ لحن پوپولیستی تر، چپگراها که در اطراف وب سایت خبری Novara Media بریتانیا جمع شده اند، از “کمونیسم لوکس کاملاً خودکار” دفاع کرده اند، که در ادامه عنوان اولین کتاب بنیانگذار آرون باستانی شد.

مهم‌تر از همه، به نظر می‌رسد کسانی که پول و قدرت اجرای ایده‌ها را دارند، از راه‌حل‌های فن‌آوری حمایت می‌کنند. مبالغ هنگفتی در حال حاضر در جنرال موتورز سرمایه گذاری شده است، برنامه هایی برای CO مستقیم در حال انجام است2 جذب از طریق ماشین‌آلات صنعتی عظیم و تحلیل هزینه-فایده پیرامون مهندسی زمین به‌طور فزاینده‌ای ارزش ریسک را دارد.

هنوز ممکن است اکو مدرنیسم محبوب‌ترین ایده در میان کسانی نباشد که برای راه‌حلی برای بحران‌های سیاره‌ای ایجاد شده توسط بشریت تلاش می‌کنند. اما به طور فزاینده ای به نظر می رسد که ممکن است همان چیزی باشد که ما به دست خواهیم آورد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

اروپا چگونه می تواند جایگاه قطبی را در نوآوری به دست آورد؟

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، نوآوری به عنوان کلیدی برای حل …